Ako sme Sociálnej poisťovni vytlačili novelu z internetu

Jana F. 6
foto: libertas

Ukončili ste v nedávnej dobe rodičovskú dovolenku? A máte niečo do činenia s pobočkou Sociálnej poisťovne v Bratislave?

Tak čítajte moju skúsenosť, môže pre vás byť životne dôležitá.

V poslednom zamestnaní som pracovala od roku 2004. Ale ako to tak v živote chodí, po skončení mojej rodičovskej dovolenky sa už pre mňa nenašlo miesto, moja pozícia bola zrušená a tak som si doniesla domov  31. 1. 2010 výpoveď.  A ako poriadny občan, plniaci si svoje povinnosti, na úrad práce som sa išla záhlasiť hneď 1. februára.

Rátala som s tým, že mám nárok na dávku v nezamestnanosti.

Rátala som s tým, že už platí nový zákon a ja budem mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Na moje veĺké prekvapenie mi 22.2. 2010 bolo doručené rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne, že vraj nemám narok na dávku v nezamestnanosti, pretože som za posledné 4 roky bola poistená v nezamestnanosti len 552 dní . A to samozrejme len preto, lebo rodičovská dovolenka sa do tohto obdobia nezarátava. Všetko vraj podľa § 178 ods. 1 zákona 461/2003 Z.z. v znení zákona 310/2006, čo je podľa mojich indícií  už starý zákon.

foto: libertas

Poslala som do poisťovne manžela

Včera som presedela na internete asi hodinu a našla som novelu zákona 572/2009, ktorá upravuje starý zakon v prospech mamičiek na rodičovskej dovolenke. Manžel sa teda dnes ráno vybral do Sociálnej poisťovne opýtať, či sú si istí, že rozhodnutie , ktoré mi napísali, je správne.

Pracovník Sociálnej poisťovne  mu vysvetlil, že určite áno, veď to robia na základe zákonov ktoré majú nastavené v počítačovom systéme. A že nový zákon, o ktorom hovoríme, sa vraj týka len mamičiek, ktoré len teraz nastupujú na materskú, resp. rodičovskú dovolenku.

Vytlačili sme im novelu z internetu

Po tejto odpovedi sa ho manžel opýtal, či si vôbec novelu zákona prečítal. Jeho odpveď znela – nie. Na to mu manžel podal vytlačenú novelu z internetu aby mu ukázal presné znenie. Hneď po prečítaní sa vybral s touto novelou za vedúcou. Po návrate sa začal manželovi ospravedlňovať že sa stala chyba v systéme, ktorý majú nastavený ešte podľa starého zákona. Potom mu vysvetlil ,že požiadajú o zmenu systému, a že potom mi pošlú poštou nové rozhodnutie čo môže trvať cca 3 týždne.

Taktiež manželovi vysvetlil, že nemusíme týmto pádom podávať odvolanie, ktoré je možné podať do 30 dní. Rozhodli sme sa však pre istotu toto odvolanie podať, aby zase v najbližšej dobe nenastala nejaká „chyba v systéme“.

foto: libertas

Podajte si odvolanie!

Dostali ste podobné rozhodnutie aj napriek tomu, že máte nárok na dávku v nezamestnasti?

Podajte si odvolanie na Socialnu poisťovňu, aby ste stihli lehotu 30 dní, a domohli sa peňazí na ktoré máte nárok.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (17 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Ty kokso, to snad nie je ani pravda..co vsetko je v nasom state mozne… Evil

  Co mamicky, co zakony nestuduju, nemaju net a spoliehaju sa na to, ze hadam na urade to predsa vediet musia…? Toto by som hnala na najvyssie miesta, ved ta mohli okradnut o peniaze, na ktore mas narok… a bohvie, kolko mamiciek aj v skutocnosti takto okradli… Eek Evil Confused

 2. ja tu tiež čítam ďalší skvost zo sociálky na moju adresu a mám zvýšenú hladinu adrenalínu.

  A to mi píše sám pán riaditeľ…

  NO super!

 3. Váš komentárja mam podobnu skusenost so soc poist v Spisskej N Vsi, este z roku 2005, ked som bola na materske … musela som si sama zistit, co sa tyka platenia fondu nezamestnanosti, lebo dotycna o tom nic nevedela a nemala ani komu zavolat… tak som pisala mail na ministerstvo, ktore mi odpisalo, takze pekne krasne s listom som sla za tou pani na soc poistovnu, ktora bola este taka „mila“ ze mala tu drzost sa ma opytat, ci si to moze prefotit, lebo je to tam presne specifikovane Evil Evil Evil odvtedy si radsej vsetko sama overim a idem tam aj s papierom, aby ma netrafilo zwinker

 4. možné je všetko… preto sa treba sťažovať, pýtať a písať odvolania… mne to pomohlo a Sociálna poisťovňa nakoniec doplatila materskú, dochodkove poistenie a urobila si poriadok aspon v mojich papieroch… sice sa človeku zdvihne hladina adrenalinu a nedobrovolne naštuduje zákony, ale ináč by ťahal za kratší koniec… je to smutné, no je to tak… moja skúsenosť :-/

 5. okradli okradli – napriklad mna. taktiez som skoncila rodicovsku , pracovne miseto zrusene a nedali mi nic! a to som sa este medzi tym rozviedla, ex bol tiez nezamestnany a na mna a obe deti mi ponukli davku v hmtnej nudzi 1900 sk!!!

  to ako ze byt budem platit z coho? a dokonca som ani nemala narok na obedy pre deti za korunu, lebo som po rodicovskej este tri mesiace robila!!!!

  skoncila som s depkou u psychologa, s zaludocnymi vredmi a istotou ze tento stat sa o mna nepostara!

  co z toho ze som pred tym robila – od skoncenia vysokej az do materskej??? nebola som dokonca za tie roky ani na marodke!

  a vrchol bol, ked mi pani na socialke davala lajster, ze musim obehnut kvli peciatkam pol okresu – a ja som podobny (s tymi peciatkami) davala dva dni pred tym jej kolegyni. dozvedela som sa ze „to bol predsa iny formular!“ tak to mi ho K…. nemohla dat hned?

   

  tak tak, na materskej sa nevenujte dietatu ale studujte zakony…

Pridaj komentár