Aktualizované 28.11.2021
V nedeľu 14.11. sme dostali správu, že dieťa, ktoré bolo s nami na tréningu, malo ešte v ten večer teplotu a na ďalší deň ráno mu vyšiel pozitívny test na koronavírus . S prosbou, aby sme si teraz sledovali deti.
Ak ste boli v kontakte s pozitívnou osobou, a to v období dvoch dní pred pozitívnym výsledkom testu, mali by ste ísť do karantény. Lenže to neplatí, ak ide „len“ o domáci samotest, ktorý ste dostali napríklad zo školy. Aspoň to neplatilo v čase, keď sa nás to týkalo.
„Kým nie je pozitívny PCR test, nič sa nedeje ,“ bola odpoveď jedného z rodičov.
Photo by Annie Spratt on Unsplash Karanténa po pozitívnom teste V školách, ale aj na krúžkoch by to malo byť tak, že pokiaľ sa v triede (na krúžku) vyskytne osoba pozitívne testovaná na covid-19, idú všetci , ktorí s ňou boli v kontakte 2 dni pred pozitívnym výsledkom testu, do 10-dňovej karantény .
Okrem tých, ktorí si uplatňujú výnimku z karantény (plne zaočkovaní/po prekonaní ochorenia).
Úzky kontakt V prípade pozitívneho spolužiaka sa celá trieda považuje za úzky kontakt, pretože všetci boli s pozitívne testovanou osobou v interiéri (v triede) dlhšie ako 15 minút .
Aký test sa berie do úvahy Platí, že
„osoba pozitívna na ochorenie je osoba, ktorej bol oznámený pozitívny výsledok testu,“ a platí tiež, že
„výsledok testu “ je podľa vyhlášky výsledok antigénového testu, RT-PCR testu alebo LAMP testu na ochorenie COVID-19. Domáci antigénový test? Antigénovým testom sa podľa vyhlášky myslí
„diagnostický test umožňujúci priamo detegovať antigény vírusu SARS-CoV-2 spôsobujúceho ochorenie COVID-19 vykonaný oprávneným subjektom podľa osobitného predpisu alebo na regionálnom úrade verejného zdravotníctva .” Len antigénový test z MOM-ky by mohol poslať celú triedu, či celý krúžok do karantény, nie však domáci antigénový test. Napriek vedomosti o pozitívnom spolužiakovi v triede sa vo vyučovaní pokračovalo ďalej.
Pozitívny samotest a školský semafor Podľa Školského semaforu (28.10.2021) “žiaci z triedy, v ktorej žiak mal pozitívny výsledok Ag samotestu, naďalej chodia do školy, pokým nie je pozitívny výsledok žiaka potvrdený PCR testom alebo Ag testom, ktorý je vykonaný v mobilnom odberovom mieste, kde testovaný žiak dostane potvrdenie o výsledku.
V prípade, že žiak bude mať potvrdený pozitívny výsledok PCR testom alebo Ag testom, ktorý bol vykonaný v mobilnom odberovom mieste, idú žiaci triedy a zamestnanci, ktorí boli v úzkom kontakte s pozitívnym žiakom počas obdobia 2 dní pred jeho testovaním Ag samotestom do karantény (okrem tých, ktorí si uplatňujú výnimku z karantény).”
Toto sa však zmenilo od 26.11. „Žiaci z triedy, ktorí boli v úzkom kontakte so žiakom, ktorý mal pozitívny výsledok Ag samotestu počas obdobia 2 dní pred jeho testovaním alebo objavením sa prvých klinických príznakov, idú do karantény (okrem tých, ktorí si uplatňujú výnimku karantény, pokiaľ neprejavujú príznaky ochorenia ),“ píše sa v novom, aktualizovanom Školskom semafore, ktorý platí od 26. novembra.
Nakoľko podľa Školského semaforu s platnosťou od 26. novembra nefungujú ani krúžky, ani ZUŠ-ky, nemalo by sa viac stať, že uniknú karanténe napríklad deti z futbalu, ako to bolo v našom prípade.
Článok bol upravený dňa 28.11. vzhľadom na aktualizáciu Školského semaforu, ktorá konečne priniesla požadovanú zmenu – sprísnené opatrenia pomôžu neunikať deťom z karantény.
Nemusia chodiť ďalej do školy a čakať v neistote, až do času, kým by sa pozitívny domáci test verifikoval pozitívnym PCR testom – všetci, ktorí boli v triede s pozitívnym spolužiakom sa posielajú ihneď do karantény.
Prečítajte si tiež: Pomôže mi magnézium? »»»
Loading...