Obedy nie sú zadarmo

Kristína Kováčiková 3

aktualizované 8.9.2019

Od začiatku vieme, že nie sú zadarmo. Ale že sa na obedy pre predškolákov a školákov základných škôl skladajú všetci daňoví poplatníci. Stoja cca 120 miliónov eur ročne. A ani to nestačí.

Dotácia na obed vo výške 1,20 eur nepokrýva všetky náklady, ktoré majú školské jedálne. Väčšina rodičov obedy musí doplácať.

Nie zadarmo, ale príspevok na stravu

Štát dáva dotáciu v sume 1,20 eur na každé dieťa, a to za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo na výchovno-vzdelávacej činnosti v MŠ alebo na vyučovaní v ZŠ a odobralo stravu.

Dotácia je však určená len na nákup potravín, nie aj na réžiu, preto rodičia musia obedy pre deti doplácať. Sumy sa rôznia a je v tom veľký chaos.

To, koľko rodičia za obedy zaplatia, závisí od toho, v akom finančnom pásme je škola, do ktorej chodí ich dieťa. Finančné pásma sú štyri, majú zohľadňovať rôzne ceny potravín v rôznych častiach Slovenska.

Škola, do ktorej chodia moje deti (Bratislavský kraj), patrí do 3. finančného pásma, kde je výška stravného 1,21 eur. Doplácať by sme mali teda jeden cent. Mali by sme. V skutočnosti doplácame 21 centov.

Na začiatku školského roka sme dostali zo školskej jedálne okrem prihlášky na stravovanie nasledovný popis, ako sú vyúčtované obedy:

 • výška stravného 1,21 eur (3. finančné pásmo) + 0,20 eur režijné náklady = 1,41 eur. 1,41 eur – 1,20 (dotácia) = 0,21 eur na deň (úhrada od zákonného zástupcu).

V škole sme zaplatili jednorazový príspevok na stavovanie vo výške 20 eur/dieťa, ďalší jednorazový príspevok v rovnakej sume zaplatíme v januári 2020.

Ale inak máme obedy akože „zadarmo.“

Ozvali sa nám aj rodičia, ktorí platia réžiu na obed viac ako 1 euro/obed. „Reálny rozdiel v platbách je cca 5 eur oproti minulému roku (nerátam zábezpeku),“ napísala mama školáka. 

Po týždni fungovania obedov „zadarmo“ niektorí rodičia začínajú školské jedálne bojkotovať: „Od zajtra opäť obedy do krabičky. Dvakrát… a nielen preto, že obedy zdarma reálne čítajú cca 50 eur na dieťa na mesiac,“ rozhodla sa mama z Bratislavy.

A stíhate odhlásiť dieťa?

Dotácia platí len vtedy, ak sa dieťa zúčastnilo vyučovania. V prípade, že by sme zabudli dieťa odhlásiť z obeda, museli by sme zaplatiť plnú sumu obeda vo výške 1,41 eur/deň.

V našej škole sa musíme spamätať do ôsmej ráno, ale sú školy, kde to možno ani nestihnete, lebo to treba riešiť deň vopred.

„U nás sa musí dieťa odhlásiť do 13:30!!! To je taký čas, že rodič je ešte v robote a ani nevie, co bolo v ten deň v škole a či na dieťa „niečo lezie“. A to nehovorím o tom, ze v našej jedálni majú iba pevnú linku, na ktorú sa v čase výdaja obeda rodič takmer nedovolá, lebo veď vedúca má tiež právo na obednú prestávku! ….“ prispela do diskusie Iveta.

A čerešnička na záver od pani učiteľky, ktorá situáciu osledovala v priamom prenose: „Sú už aj prípady, keď dieťa obed nestihlo, lebo ich je zrazu veľa v jedálni…“

Pevné nervy vedúcim jedální

„Ďalšie nervy majú vedúce, lebo programy, na ktorých bežia jedálne, majú problém s evidovaním žiakov, či bol alebo nebol na obede, ďalej musia zisťovať prítomnosť všetkých stravníkov v škole. U nás sa napríklad vďaka obedom zadarmo zvýšila réžia a cena obedu,“ napísala učiteľka 8-ročného gymnázia v Bratislave, ktorá si všimla aj ďalší efekt štátnych dotácií: 

„Je to podobné ako keď vymysleli príspevok na školu v prírode a na lyžiarsky a zrazu sa zvýšili náklady na ubytovanie a stravovanie v rôznych zariadeniach o 20 – 30 %…“

Škôlkari stále platia

Rodičia škôlkarov, ktorí nie sú v predškolskom ročníku, síce obedy zadarmo nemajú, ale môžu si uplatniť dvojnásobný daňový bonus (22,17 x 2), a to až do času, kým dieťa dovŕši 6 rokov. O sumu daňového bonusu sa daňovníkovi znižuje daň (nie základ dane), čo daňovníkovi – zamestnancovi priamo zvyšuje jeho plat.  

Aj toto mohla byť cesta, ako pomôcť rodinám „ušetriť,“ keď už sa na plošné zvýšenie prídavku na dieťa nenašli peniaze.

Vďaka pekným rečiam vznikol iba ak chaos s poplatkami. Nehovoriac o tom, že sú školy, v ktorých ani školské jedálne nemajú. Do takej chodia aj moje deti, lenže máme šťastie, že školákov vie prichýliť materská škola v jej blízkosti. Ale čo ostatní? Tým už asi obed niekto zjedol…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Dobre, že to tu dal niekto čierne na biele pekne poporiadku. Je to presne tak.

   

  Vôbec nebolo s obedami nič riešiť, nič meniť, doterajšie stravné (v minulom roku), ktoré vychádzalo 1,20 – 1,50 na jeden školákov obed je taká položka, že si ju väčšina rodín mohla dovoliť (za takú sumu ani doma nenavarím). Kto bol naozaj vo veľmi zlej finančnej situácii, mohol si zažiadať o sociálny príspevok (mali sme také dieťa v ročníku).

  Teraz je v tom naozaj chaos, platíme, povymýšlali sa totiž rôzne doplatky, na niektorých školách sa platí za stravu dokonca viac ako doteraz. My rodičia sme naštvaní, deti stoja v šore na obed pre zmätok niekedy aj vyše hodiny, v školských kuchyniach chýbajú pracovné sily (v našej škole konkrétne 4 pomocné sily do kuchyne).

   

  Ale hlavne že bežný ľud je zo správ masírovaný, že aká pomoc rodinám, deťom, školám… že zadarmo.

   

  Ja len dodávam, že čo je zadarmo, to stojí za h….

 2. Vsetci frflu, nadavaju, pluju este aj ked nieco dostanu ale na druhej strane nadavu na stat, ze nic neda. Ked uz da, nadavaju zas, ze je to malo. Aj za to malo treba byt vdacny. Alebo dnes uz ludia nevedie co je to vdaka???

  1. Jane, máš deti? Chodia do školy? Týkajú sa Ťa „obedy zadarmo“?
   Lebo nepoznám rodiča školáka, ktorý by bol s týmto, čo tu nastalo, spokojný… a vôbec nejde o nevďak. Je to taká blbosť, ktorá okrem toho, že je to blbosť, je ešte aj komplikáciou pre všetkých zúčastnených.

Pridaj komentár