Otcovská dovolenka bude. Ale až od novembra

Kristína Kováčiková 3

Najprv sme rodičov informovali, že platená otcovská dovolenka bude od augusta, neskôr upresňovali, že bude platiť od októbra a teraz zase editujeme: bude to november 2022, ak sa pod zákon podpíše prezidentka.

Niektorí politici sa v týchto dňoch stihli pochváliť, akú úžasnú zmenu presadili a že sme opäť raz bližšie k prorodinnému Slovensku. Za túto zmenu však v prvom rade vďačíme Bruselu. Nie politikom, ktorí dovolili, aby bola u nás implementovaná neskoro.

Shutterstock

Poslanci európskeho parlamentu v apríli 2019 schválili smernicu, aby sme si my, matky aj otcovia, mohli lepšie zosúladiť pracovný a rodinný život.

Zvlášť sa myslelo aj na to, ako umožniť otcom intenzívnejšie sa zapojiť do starostlivosti o rodinu. A preto sa schválila aj minimálna dĺžka otcovskej a neprenosnej rodičovskej dovolenky v celej EÚ.

Otcovská dovolenka prichádza neskoro

Nová smernica, ktorá schválila právo na dvojtýždňovú otcovskú dovolenku, nadobudla účinnosť 1. augusta.

Jednotlivé členské štáty EÚ mali tri roky, aby smernicu zakomponovali do vnútroštátnych predpisov – do 2. augusta 2022 mali prijať potrebné zákony, aby “vyhoveli” smernici.

Dnes počúvame, aké je úžasné, že budú mať naši otcovia možnosť stráviť dva týždne po narodení dieťaťa doma s mamou a novorodencom. Ale málo sa v tejto súvislosti spomína, že si tieto “šťastné chvíľky,” ako ich opisuje aj minister práce Milan Krajniak, mohli otcovia našich detí užiť oveľa skôr.

Na Slovensku síce mohli otcovia čerpať nadštandardnú rodičovskú dovolenku – v porovnaní s inými krajinami EÚ, ale nie hneď pri narodení dieťaťa. Niektorí z nej nevyčerpali do veku 3 rokov dieťaťa ani jeden deň.

A hoci sa v posledných rokoch naozaj veľmi zvýšil počet otcov, ktorí si stihli uplatniť svojich 28 týždňov rodičovskej dovolenky, kým dieťa dovŕšilo 3 roky, ešte stále nemôžeme hovoriť, že tak urobila väčšina otcov na Slovensku.

Otcovia nemohli byť po narodení dieťaťa doma

Podľa doteraz platného Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno v prípade, že sa mu narodí dieťa – pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz matky dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť.

Otcovia si síce mohli požiadať o rodičovskú dovolenku (a materské), na ktorej mohli stráviť 28 týždňov, ale podmienkou bolo, že v tom čase nemohla čerpať materské na to isté dieťa jeho matka.

Zákonník práce takisto určuje ženám povinnú dĺžku materskej dovolenky: materská dovolenka v súvislosti s pôrodom nesmie byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť, ani prerušiť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.

Z toho vyplýva, že ak aj otec chcel čerpať materské, musel si počkať minimálne 6 týždňov od pôrodu, aby si oň mohol požiadať. Skôr sa však k platenej rodičovskej dovolenke nedostal (ak nešlo o prípady, kedy matka dieťaťa nemala nárok na materské, resp. materskú dovolenku a pod.).

Otcovia nedostanú 2 týždne dovolenky naviac

Aj to by malo odznieť, keď sa bavíme o podobe, v akej bude umožnené otcom čerpať si túto dovolenku.

Nárok, ktorý majú dnes na 28 týždňov rodičovskej dovolenky do 3 rokov dieťaťa, sa rozdelí, a to nasledovne:

  • ak sa otec rozhodne čerpať si 2 týždne otcovskej dovolenky po pôrode, zostane mu 26 týždňov rodičovskej dovolenky na “neskôr.”
  • alebo si otcovskú dovolenku po narodení dieťaťa otec čerpať nebude a zostane mu 28 týždňov v celku na neskôr.

Uvedené platí pri starostlivosti o jedno dieťa. Osamelý muž má nárok na materské v trvaní 31 týždňov alebo v trvaní 37 týždňov, ak sa jedná o dve alebo viac detí.

A na toto riešenie prichádzali naši poslanci viac ako tri roky. Jeden z hmatateľných výsledkov bude, že sa konečne objaví v zákone termín otcovská dovolenka, nielen materská a rodičovská dovolenka. Rodičovská dovolenka je predsa len “trochu” iný inštitút, oproti materskej a otcovskej dovolenke. Odlišuje ich okrem iného aj to, že počas rodičovskej dovolenky matky nepoberajú materské, ale rodičovský príspevok.

Naozaj prorodinné Slovensko?

Počas uplynulých troch rokov, odkedy sme mali povinnosť zaviesť smernicu EÚ, u nás ani len neprebehla diskusia o tom, ako otcovia svoj nárok využívajú alebo ako by ho mohli využívať ešte lepšie.

Donedávna sme však počúvali o tom, že materské vraj niektorí otcovia iba “využívajú” a čerpajú dávku bez toho, aby boli doma s dieťaťom.

Boli sme svedkami toho, ako sa konečne odstránila byrokratická prekážka pre otcov, ktorí už konečne nemusia predkladať Sociálnej poisťovni zbytočné tlačivo o tom, že svoje vlastné dieťa prebrali do osobnej starostlivosti.

Aj naďalej zostávame pozadu, bez ohľadu na to, koľko nám budú politici opakovať, aká “nadštandardne” dlhá je materská a rodičovská dovolenka a teraz dokonca aj otcovská dovolenka na Slovensku.

Máme ďaleko od štátov ako je napríklad Fínsko, ktoré nedávno zaviedlo rovnako dlhú dovolenku tak pre matky, ako aj pre otcov (cca 160 dní) s tým, že jeden druhému môžu “darovať” len 63 dní. Viete si predstaviť, že by aj u nás otcovia museli byť doma… povinne?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Chcela by som sa opýtať, či sa otcovská dovolenka bude vzťahovať aj na colníkov? Nikde som sa nedočítala,či to bude zapracované aj do zákona č.35/2019 a teda či majú na ňu nárok. Všade sa spomínajú iba vojaci, hasiči, policajti…

    Ďakujem

  2. Neprirodzenost nie je nezmysel ani konspiracia ze niečo sluzi

    Na niečo ine

    Zadok mame na vymesovaní vykakavani sedeeníe je to svalstvo aj

    Pan vašecka vie co sa mysli lebo prirodzenost majú ľudia v sebe

    Nedá sa vysvetliť čosi divne co si ľudia vymysleli

    Zbytočne sa to otáča inak

Pridaj komentár