Do 24. januára 2022 platila vyhláška ÚVZ SR, ktorá posielala deti z triedy do desaťdňovej karantény. Teraz sa karanténa úzkych kontaktov, ako aj izolácia pozitívnych osôb skrátila.
Ak sa v triede vyskytne žiak s pozitívnym výsledkom na covid-19, od 25. januára 2022 platí, že jeho spolužiaci (až na výnimky) idú do 5-dňovej karantény.
»»»»»» Prečítajte si aj: Po kontakte s pozitívnym sa karanténa skracuje na 5 dní .
Ako je vaše dieťa v karanténe, lebo bolo v kontakte s pozitívnym spolužiakom, musíte ísť do karantény aj vy, rodičia? Môžete chodiť do práce, ak máte doma dieťa s pozitívnym výsledkom na ochorenie COVID-19?
Shutterstock 1 pozitívny žiak – celá trieda v karanténe Ak bolo žiak pozitívne testovaný na covid-19, idú žiaci z triedy na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR do 5-dňovej karantény (platí od 25. januára), okrem tých, ktorí si uplatňujú výnimku z karantény (plne zaočkovaní/po prekonaní ochorenia).
Všetci spolužiaci pozitívne testovaného dieťaťa sú považovaní za úzky kontakt. Za úzky kontakt sa považuje aj učiteľ, ktorý učil v triede, ak s pozitívnym žiakom strávil v interiéri, resp. uzavretom priestore čas dlhší ako 5 minút .
Aby išli do karantény ostatní spolužiaci z triedy, stačí, ak je nahlásený pozitívny domáci antigénový test (nie je potrebné ho ešte overovať RT-PCR testom). Použitie testu sú rodičia povinní škole nahlasovať.
Do karantény nemusia ísť len tí spolužiaci pozitívneho žiaka, ktorí majú výnimku z karantény.
Kto má výnimku z karantény Výnimku z karantény v prípade výskytu osoby pozitívnej na ochorenie COVID-19 v triede si môžu uplatniť – za podmienky, že neprejavujú príznaky ochorenia:
žiaci, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 za posledných 180 dní (na základe výsledku PCR testu), kompletne zaočkovaní žiaci alebo žiaci zaočkovaní 1. dávkou do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19. Koľko trvá karanténa Karanténu je možné ukončiť po 5 dňoch od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19, ak sa u osoby v karanténe nevyskytuje ani jeden z klinických príznakov ochorenia počas posledných 24 hodín pred ukončením karantény.
Klinické príznaky ochorenia covid-19 sú od 25. januára:
zvýšená telesná teplota nad 37°C, kašeľ, nočné potenie, únava, bolesti hrdla, bolesti hlavy, dýchavičnosť, strata chuti alebo strata čuchu, črevné a zažívacie problémy, pocit upchatého nosa. Všetky osoby, ktoré majú niektorý z týchto príznakov, musia zostať v izolácii, a to bez ohľadu na to, či sú očkované, neočkované, či po prekonaní covid-19.
O ukončení karantény rozhoduje pediater, RT-PCR test na verifikáciu už nie je potrebný podľa nových pravidiel karantény platných od 25. januára.
Po ukončení karantény tieto osoby musia mať 5 dní prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2. Žiaci v škole môžu nosiť rúško.
Kontakt kontaktu Ak sa osoba pozitívna na ochorenie COVID-19 vyskytne v domácnosti žiaka, zostáva v karanténe len tento žiak. Jeho trieda pokračuje v prezenčnom vyučovaní.
Ak je osoba v domácnosti žiaka v karanténe (je úzky kontakt pozitívneho), žiak môže chodiť do školy do momentu, pokiaľ sa u tejto osoby nepotvrdí ochorenie COVID-19. Rodič má povinnosť nahlásiť karanténu žiaka detskému lekárovi, ktorý na jeho karanténu dohliada a rozhoduje o jej ukončení.
»»»» Prečítajte si aj: Do školy len bezpríznakové deti (ranný filter) .
Pozitívny spolužiak vášho dieťaťa Zatiaľ čo vaše dieťa ide pri výskyte pozitívneho spolužiaka do 5-dňovej karantény, vás ako rodiča sa karanténa netýka , hoci spolu žijete v jednej domácnosti. Ako „kontakt kontaktu“ nie je potrebné, aby ste nastúpili do karantény.
Situácia by sa pre vás mohla zmeniť až v momente, keď sa počas 5-dňovej karantény vášho dieťaťa ukáže, že aj ono sa nakazilo od spolužiaka a bude pozitívne testované na covid-19.
Vtedy už nie ste „kontakt kontaktu“ ale úzky kontakt pozitívnej osoby a musíte nastúpiť do karantény, pokiaľ nespĺňate výnimku z karantény.
Výnimka z karantény pre učiteľov Ak je učiteľ zaočkovaný alebo prekonal ochorenie covid-19 v období pred nie viac ako 180 dňami a nemá žiadne z klinických príznakov ochorenia covid-19, nemusí nastúpiť do karantény, ak bol v úzkom kontakte s pozitívnym žiakom, resp. iným zamestnancom školy.
Za osobu očkovanú alebo osobu, ktorá prekonala ochorenie COVID-19, sa považuje:
kompletne očkovaná a zároveň má aplikovanú posilňovaciu (booster) dávku, alebo kompletne očkovaná, alebo ktorá prekonala ochorenie COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami Kompletne očkovaná osoba je osoba:
najmenej 14 dní po aplikácii druhej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou, avšak nie viac ako 9 mesiacov po aplikácii poslednej dávky, alebo najmenej 21 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou schémou, avšak nie viac ako 9 mesiacov po aplikácii poslednej dávky, alebo najmenej 14 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka očkovania proti ochoreniu COVID-19 podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19, avšak nie viac 9 mesiacov po aplikácii poslednej dávky. aktualizované 25.1.2022
Loading...