Práva a výhody manželov: vyživovacia povinnosť a právo na bývanie

Kristína Kováčiková 0

V manželstve sa uplatňuje princíp rovnosti a solidarity a chráni sa „slabší“ z manželov – pokiaľ napríklad jeden z manželov zabezpečuje starostlivosť o rodinu a domácnosť, mal by mať rovnaké finančné možnostirovnakú životnú úroveň ako druhý manžel, ktorý pracuje.

Konkrétnym príkladom je vzájomná vyživovacia povinnosť manželov.

Vzájomná vyživovacia povinnosť manželov

Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliadne na starostlivosť o domácnosť.

Druh a družka nemajú vzájomnú vyživovaciu povinnosť.

Nevydatá matka si môže nárokovať od otca dieťaťa príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov. Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.

Rozdielne sú v porovnaní s nevydatou matkou chránené aj nároky rozvedenej manželky: od bývalého manžela si môže manželka (alebo opačne) nárokovať na príspevok na výživu, a to najdlhšie na dobu 5 rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je schopný z objektívnych dôvodov sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.

Právo na bývanie v manželovom dome/byte

Ak napríklad manželia vytvoria spoločnú domácnosť v nehnuteľnosti, ktorá je vo výlučnom vlastníctve len jedného z nich, potom má manžel, rovnako ako iní členovia ich domácnosti, právo v nej bývať a manžel – vlastník nehnuteľnosti mu to musí umožniť (minimálne do rozvodu manželstva).

Druh/družka nemá povinnosť strpieť užívanie svojej nehnuteľnosti druhým partnerom a môže sa domáhať vypratania nehnuteľnosti.

 

Možno vás bude zaujímať aj článok:

Práva a výhody manželov: spoločné priezvisko a majetok

 

Ochrana pred násilným manželom

Manžel sa môže domáhať, aby súd obmedzil užívacie právo druhého manžela k domu alebo bytu patriacemu do bezpodielového spoluvlastníctva, prípadne ho z jeho užívania úplne vylúčiť, ak sa z dôvodu fyzického alebo psychického násilia alebo hrozby takého násilia vo vzťahu k manželovi alebo k blízkej osobe, ktorá býva v spoločnom dome alebo byte, stalo ďalšie spolužitie neznesiteľným.

Exekúcie a spoločný majetok

Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Prednostne by však mala byť uspokojená z majetku, ktorý je vo výlučnom vlastníctve manžela – dlžníka.

V prípade dlhov druha/družky môže exekútor siahnuť na hnuteľnú či nehnuteľnú vec v podielovom spoluvlastníctve – predať spoluvlastnícky podiel.

Mohlo by vás zaujímať: 13 právnych výhod manželov oproti nezosobášeným

* Zákon o rodine. Komentár: Bronislava Pavelková. C.H.Beck

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár