Predĺžený rodičovský príspevok a rodičovská dovolenka

Kristína Turnerová Kováčiková 0

Rodičovský príspevok poskytuje štát rodičovi v zásade do veku 3 rokov dieťaťa. S dovŕšením tretích narodenín spravidla končí zamestnanému rodičovi nielen príspevok od štátu, ale aj rodičovská dovolenka a mal by nastúpiť do práce. Nie vždy je to dobre možné a rodičia hľadajú možnosti, ako si predĺžiť – príspevok, aj dovolenku.

Pixabay

Rodičovský príspevok a rodičovská dovolenka

Rodičovský príspevok a rodičovská dovolenka nie sú totožné pojmy.

Rodičovská dovolenka je o ospravedlnené pracovné voľno zo zamestnania za účelom prehĺbenia starostlivosti o dieťa. Nárok na rodičovskú dovolenku má iba zamestnaný rodič. Ak rodič napríklad podniká alebo je nezamestnaný, môže si spraviť voľno, ale oficiálne nejde o rodičovskú dovolenku, pretože nemá zamestnávateľa, ktorý by mu ju poskytol. Neznamená to však, že ak rodič nemá nárok na rodičovskú dovolenku, nemá nárok ani na rodičovský príspevok.

Viac:

Nárok na rodičovský príspevok od štátu môže poberať aj rodič, ktorý je zamestnaný a je na rodičovskej dovolenke, rodič, ktorý je zamestnaný, ale nečerpá si rodičovskú dovolenku, pretože začal pracovať pred 3. narodeninami dieťaťa, rodič, ktorý je nezamestnaný, rodič, ktorý podniká (je SZČO a pod.).

Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorú vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Štát prispieva oprávnenej osobe, najčastejšie rodičovi dieťaťa, na zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa do veku 3 rokov. Najdlhšie prispieva štát rodičovi na dieťa do veku 6 rokov, ak má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Od roku 2023 možno poberať rodičovský príspevok aj vtedy, ak sa dieťa nepodarilo umiestniť do spádovej škôlky.*

Viac:

Predĺžený rodičovský príspevok

Povedzme teda, že “klasický” rodičovský príspevok sa poskytuje do 3 rokov veku dieťaťa. A tzv. “predĺžený” rodičovský v dvoch prípadoch:

  1. Buď má dieťa zdravotné problémy, teda dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav a je možné poberať rodičovský príspevok až do veku 6 rokov.
  2. Alebo malo dieťa 3 roky a nepodarilo sa ho umiestniť od septembra do škôlky.

Viac:

Predĺžená rodičovská dovolenka

Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku” (§ 166 ods. 2 Zákonníka práce).

No túto povinnosť zamestnávateľ nemá, ak ide o dieťa, ktoré dovŕšilo vek 3 roky a nepodarilo sa ho umiestniť do škôlky. Nárok na predĺžený rodičovský príspevok vznikne, avšak zároveň s ním nevzniká nárok aj na “predĺženie” rodičovskej dovolenky.

Viac:

Nevyčerpaná rodičovská dovolenka

Podľa § 166 ods. 4 Zákonníka práce sa zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť, že rodičovskú dovolenku možno poskytnúť najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši päť rokov veku, a ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši osem rokov veku, a to najviac v rozsahu, v ktorom sa táto dovolenka nečerpala v období podľa § 166 ods 2 ZP.

Ak si teda rodič nevyčerpal rodičovskú dovolenku celú v priebehu trojročného, resp. šesťročného obdobia, môže sa so zamestnávateľom dohodnúť o presunutí nevyčerpanej časti na neskoršie obdobie (do piatich rokov veku dieťaťa alebo v prípade dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do ôsmich rokov veku dieťaťa). Cieľom presunutia rodičovskej dovolenky na neskôr má byť možnosť stráviť viac času s dieťaťom, keď to najviac potrebuje a kedy to rodičom vyhovuje, napríklad počas letných prázdnin. Alebo aj v prípade, že sa rodičovi nepodarí umiestniť dieťa do škôlky.

Pokiaľ rodič nemá nevyčerpanú rodičovskú dovolenku, má obmedzené možnosti.

Neplatené voľno v práci

Zamestnaný rodič môže požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno, avšak toto voľno nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť. Je to len na dobrej vôli zamestnávateľa, inak prichádza do úvahy skončenie pracovného pomeru.

Úrad práce a dávka v nezamestnanosti

Ak sa matka po skončení rodičovskej dovolenky nemôže vrátiť naspäť do zamestnania, môže sa zaevidovať na úrade práce.
O tom, či bude mať nárok na podporu v nezamestnanosti – dávka v nezamestnanosti sa poskytuje šesť mesiacov s tým, že výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu – rozhoduje to, či v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bola poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky, t.j. 730 dní.

Odporúčam prečítať si k tejto téme viac v článku Ako sa vypočíta dávka v nezamestnanosti po rodičovskej dovolenke.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Kristína Turnerová Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

články autora...

Pridaj komentár