Škôlky, jasle, opatrovateľské centrá. Stačí to?

Zuzana Ziménová 1

Na Slovensku chýba dostatočná ponuka opatrovateľských služieb pre rodiny s malými deťmi.

Verejných materských škôlok je akútny nedostatok a súkromné materské škôlky sú často príliš drahé, preto si ich mnohé mladé rodiny nemôžu dovoliť.

Pritom však často ani škôlky nevedia odpovedať na otázku, ktorú si kladú mnohí rodičia – kto mi pomôže postarať sa o dieťa počas môjho pracovného zaneprázdnenia, teda nie iba v čase, kedy je škôlka otvorená, ale v čase, kedy skutočne pracujem?

Režim v materských školách a pracovná doba rodičov

Režim materských škôlok nevychádza v ústrety tým rodičom, ktorí pracujú do neskorých večerných hodín alebo chodia na nočné zmeny. Zdravotné sestry, pracovníci zmenných prevádzok, predavačky v obchodných reťazcoch, otvorených do deviatej večer a mnohí ďalší musia riešiť opatrovanie detí  individuálne, pretože materská škôlka im v tom nepomôže.

Tá je nastavená výlučne na detský režim – od rána do popoludnia ponúka deťom všestranný program plný zaujímavých činností a oddychu, ktorý kopíruje ich potreby. Nie je to však inštitúcia, ktorá by vedela vyjsť v ústrety aj potrebám rodičov. Naopak, v škôlke sa očakáva, že sa  život rodiny prispôsobí jej pravidlám.

Pre niektorých rodičov, najmä pre tých osamelých, je to často neriešiteľná situácia. Aby si udržali prácu, musia platiť  opatrovateľky, ktoré sa o ich deti starajú večer a v noci, čo nie je lacná záležitosť. Ocitajú sa tak v začarovanom kruhu, kedy podstatná časť zárobku padne na opatrovanie, ktoré musia deťom zabezpečiť, aby mohli zarábať.

Neraz sa ich pri tom trápia ešte aj výčitky svedomia, že sa deťom dostatočne nevenujú, čím sa dostanú do stavu totálneho vyčerpania.

 

Materské školy plnia najmä vzdelávaciu funkciu

Materské škôlky tak ako ich dnes poznáme, sú v školskom zákone zadefinované ako pevná súčasť školskej siete, plnia teda najmä vzdelávaciu úlohu. Vychádzajú v ústrety potrebám detí, nedokážu však pokryť potreby celej rodiny. Preto treba ponuku materských škôl doplniť o ďalšie služby, ktoré budú otvorenejšie a pružnejšie.

Flexibilné opatrovanie

Po vhodné príklady netreba chodiť ďaleko, nájde sa ich dosť vo viacerých krajinách Európskej únie. V susednom Česku sa napríklad zavádzajú detské skupiny, ktoré rodičom ponúkajú nízko prahové opatrovateľské služby priamo vo firmách, kde pracujú, čo im umožňuje šetriť čas a optimálne zladiť opatrovanie detí s  pracovným časom.

Vo Francúzsku ponúkajú mestá a obce platené opatrovateľské služby rodičom aj vo večerných a nočných hodinách, aby mohli pracovať na zmeny. Vo Fínsku funguje 24 hodinový flexibilný systém opatrovania detí sedem dní v týždni a pred nedávnom sa práve ním inšpirovali aj v Nemecku.

Záujem o flexibilné opatrovateľské služby je veľký. Obzvlášť Fíni, kde flexibilná opatrovateľská služba funguje v každom meste, kde o ňu rodičia prejavia záujem, si nevedia túto formu pomoci vynachváliť. Počet rodičov, ktorí ju využívajú, neustále stúpa a narastá aj kvalita týchto služieb.  V krajine, kde prekvitá vzdelanosť a kde je v centre pozornosti záujem dieťaťa a podpora celej rodiny, je KITA, ako tento typ „škôlok“ volajú, všeobecne dostupnou pre všetkých rodičov. Fíni tak zabezpečujú nie dve, ale hneď tri muchy jednou ranou – vytvárajú vhodné prostredie pre rozvoj detí, podporujú zamestnanosť ich rodičov a ponúkajú rodine priestor na načerpanie síl a odbúranie stresu.  

Starostlivosť o deti v predškolskom veku by sa mala teda aj na Slovensku riešiť oveľa komplexnejšie. Mechanické zvýšenie počtu voľných miest v materských školách a zavedenie povinnej dochádzky do škôlky nie je zázračným receptom ani na podporu rozvoja malých predškolákov, ani na zlepšenie situácie rodín, ktoré majú problém zladiť prácu so starostlivosťou o svoje ratolesti. Treba hľadať aj iné, nové možnosti. Nástrojom na zvýšenie dostupnosti opatrovateľských služieb a zároveň aj na ich  skvalitnenie by nemalo byť zavádzanie nových povinností pre deti a rodičov, ale spestrenie ponuky služieb, ktoré budú viac vychádzať v ústrety ich reálnym potrebám. 

Autorka je analytička portálu www.noveskolstvo.sk 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. je to tak ,tu nikoho nezaujimaju rodicia pracujuci 7/365 , a teda dni noci, sviatky ,piatky , pritom tolko sluzieb povazujeme za samozrejme mat stale k dispozicii, ale tych ludi za tym nevidime ,aj teraz sa blizia sviatky a vsetci vravia o volne, ..,ale verte mi ,taka nocna na stedry den ma svoje caro a netreba sa jej bat , posedenie u stromceka sa da posunut a nic sa nestane ,skuste to aj vy,mozno budete mat menej stresov z toho,co musit stihnut

Pridaj komentár