Facebook používa aj váš dedo, Instagram miluje skrolovať vaša matka a na Twitteri sa činí Donald Trump. Na YouTube vešia nové videá aj päťročné decko, ktoré nevie písať.
Pani učiteľka na dôchodku posiela domáce úlohy cez WhatsApp, občas vám niečo pípne na Messenger. Online výučbu ste skúšali cez Zoom.
Možno ešte tušíte, že tínedžeri majú radi aj SnapChat, cez ktorý si posielajú tie akože zábavné fotky so psími ušami a kravskými jazykmi, ale počuli ste o niečom ako TikTok? Polícia pred touto aplikáciou varuje.
O čo ide TikTok-u
TikTok, čínska sociálna sieť, je najsťahovanejšou aplikáciou (takmer 2 miliardy stiahnutí) a je dostupná aj na Slovensku. Nepočuli ste o nej, lebo nie ste jej cieľovka. Tou sú vaše deti – mladí ľudia prevažne do 20 rokov, ale silné zastúpenie majú aj mladiství do 15 rokov.
Polícia cez sociálne siete, najmä starý dobrý Facebook, apeluje na rodičov, aj deti, aby si dávali pozor na jej nástrahy.
Na TikTok dávajú užívatelia krátke videá so zvukovým pozadím – očakávajú za to prílev srdiečok, ak sa video páči a tiež nových sledovateľov svojho kanála. Čím väčšia masa internetových sledovateľov, fanúšikov a srdiečok, tým väčší pocit úspechu.
Cena je však privysoká, platí sa stratou ochrany svojho súkromia. To si málokedy uvedomia mladí užívatelia, ktorí nemajú zabezpečený svoj účet a jeho obsah môže vidieť hocikto, nielen priatelia, ktorých majiteľ manuálne schváli.
Pozor na neznámych sledovateľov
V honbe za srdiečkami môžete ohroziť svoju bezpečnosť, ako aj bezpečnosť vašich blízkych.
Polícia upozorňuje, že v neznámej záplave followerov nemusia byť len neškodné typy, ale aj potenciálni páchatelia trestnej činnosti.
„Neškodné sledovanie zo strany cudzích ľudí sa môže pretransformovať do vydierania alebo kyberšikany,“ varujú policajti. Zvlášť sa to týka videí s nevhodným obsahom – aj taký na TikToku nájdete.
„Súčasťou TikToku sú videá, na ktorých sa objavujú sporo oblečení tínedžeri, niekedy vo veku pod 15 rokov. Pred kamerou vystupujú s cieľom pobavenia svojho publika, splnenia výzvy alebo získania uznania za svalstvo, ak sú aktívni športovci.
Práve takýto obsah láka anonymných užívateľov, medzi ktorými sú aj pedofili. Tí takýmto jednoduchým spôsobom získavajú bez vedomia majiteľa videí jeho obnažené zábery, sťahujú si ich buď pre vlastnú potrebu, alebo ich šíria medzi svoju komunitu naďalej,“ upozorňuje polícia.
Za pozornosť stoja aj tzv. reťazové výzvy medzi užívateľmi. Niektoré sú možno zábavné, ale nájdete tam aj nebezpečné typy a keď ich budete napodobňovať, môžete sa zraniť.
Napadlo vám jednoducho to zakázať?
Polícia rodičom radí, aby akúkoľvek novú aplikáciu – teraz je to TikTok, v budúcnosti čokoľvek iné – neriešili striktným zákazom. Deti by to len viac motivovalo založiť si tajný učet, o ktorom rodič nebude nič tušiť.
„Rafinovanejšie“ je asi takýto účet povoliť s tým, že medzi priateľmi alebo followermi bude jeden z rodičov, ktorý môže mať prehľad aj kontrolou nad tým, čo jeho dieťa zverejňuje na sociálnych sieťach. Prípadne môžete na tom obsahu spolupracovať.
Na záver odporúčanie Policajného zboru SR – pravidlá, ktoré sa dajú aplikovať na akúkoľvek sociálnu sieť:
9 RÁD AKO BEZPEČNE POUŽÍVAŤ TIKTOK
1. Ak si odmietate uzamknúť účet pre svojich priateľov, uvedomte si, že medzi masou neznámych priateľov sú ľudia, ktorí vám môžu a chcú ublížiť, a preto tomu prispôsobte obsah svojich videí
2. Zverejňujte iba také videá, za ktoré sa nebudete hanbiť
3. Nezverejňujte také videá a informácie, z ktorých by neznámy človek mohol zistiť v ktorom meste, nebodaj na ulici bývate
4. V prípade, že vás budú iní užívatelia obťažovať komentármi, zablokujte si ich
5. Ak šikanovanie z ich strany bude pokračovať naďalej inou formou, obráťte sa na rodiča, kamaráta alebo učiteľa
6. Nikdy nepristupujte na podmienky ľudí, ktorí by vás takouto formou vydierali, nestraťte svoju hrdosť a vždy situáciu riešte s chladnou hlavou
7. Nepublikujte videá, na ktorých ste sporo oblečení, pretože sa takouto formou podieľate na výrobe obsahu pre pedofilov
8. Nikdy nikomu neposielajte svoje nahé fotografie alebo videá, ani vo forme súkromnej správy
9. Zapájajte sa iba do takých výziev, pri ktorých vám nič nehrozí (to, že niekto pred vami výzvu splnil neznamená, že vám sa to podarí)
Zdroj: Polícia SR
Loading...