Prečo Bill Gates, ani Steve Jobs nedovolili svojim deťom mobily

Anna Veselá 0

Bill Gates nedovolil svojim deťom používať mobilné telefóny do 14 rokov a snažil sa im čo najviac obmedzovať čas strávený na počítači. Dnes už nebohý Steve Jobs deťom nedovolil používať iPady.

Nielen oni sa snažili svoje deti pred technológiami ochrániť. Robia tak všetky špičky technologických gigantov zo Silicon Valley: chcú, aby ich deti boli čo najviac offline, zatiaľ čo útočia na tie naše deti, aby boli čo najviac času online. Aby lajkovali, četovali, natáčali, fotili, zdieľali, hrali. Vychovávajú si budúcich zákazníkov a závislákov.

Mozog, telo, návyky a psychika sa v predškolskom a školskom veku ešte len vyvíjajú, ale napriek tomu, alebo práve preto sa ocitajú pod sústredenou paľbou programátorov a marketérov.

Unsplash

Detská práca po novom

Zvyčajne si pod detskou prácou predstavíme deti v Indii alebo Bangladéši, ktoré žobrú na ulici, čistia topánky, zbierajú odpadky, robia v tehlárni.

Málokedy nám napadne pri pohľade na naše deti, ktorým učarovala krásna tenká skrinka, sťaby ich predĺžená ruka, že aj oni sú svojim spôsobom otroci. Zapriahnutí niekoľko hodín denne do okov digitálnej ekonomiky.

»»»»»»»» Prečítajte si aj: Vysušené deti. Pri telke a mobile sú viac ako 5 hodín denne.

Namiesto toho, aby behali po vonku, robili to, čo ich baví alebo sa len tak občas nudili, ich čas požiera bezcieľne prezeranie sociálnych sietí, nekonečné debaty na čete, hranie. Ich čas sú peniaze, miliardy dolárov, ktoré firmy ako Google a spol. ročne zarobia.

Špehujú deti, aby ich čo najlepšie spoznali, sledujú ich 24 hodín denne – vedia, čo na internete robia, ako tam trávia čas, čo vyhľadávajú. Vedia aj to, akú majú náladu – Instagram sa učí sledovaním našich fotiek zistiť, akú máme náladu a využiť to na predaj reklamy. Hovorí sa tomu tzv. behaviorálne cielenie.

Unsplash

Dáta, ktoré o našich deťoch majú, využívajú na to, aby im vnútili čo najviac služieb a zábavy „šitej“ na mieru.

Deti by mali vedieť, že cez tie krásne displejíky ich niekto v kuse špehuje, aby ich mohol manipulovať.

Takisto by mali vedieť, že algoritmy sociálnych sietí cielene podporujú to horšie v nás: hádky a urážky, ktoré vyvolávajú prudké emócie. Prečo? Aby sme zase strávili dlhší čas online.

A to sme sa ešte nedotkli iných reálnych hrozieb, ktoré na deti v online priestore číhajú, ako je napríklad kyberšikana, či pedofili schovávajúci sa za fotkami ich rovesníkov, závislosť na internetovom porne, online gamblingu či patologickom nakupovaní.

Preto nenechajme deti napospas mobilom, tabletom, sociálnym sieťam a hrám. Zvlášť, keď vieme, že sú pod silným tlakom najbohatších firiem sveta, aby boli bez prestávky online.

Zákaz mobilov nič nevyrieši

Nemusíme ísť do extrému a zakazovať deťom mobily do 18 rokov – aj tak by sa nám to nepodarilo, svoju cestičku k zakázanému ovociu by si našli inou okľukou.

Mali by sme sa držať hesla „všetko s mierou.“ Tak, aby mobily a sociálne siete neukradli našim deťom detstvo. A pozor aj na to, aby mobily a siete neukradli deťom nás, rodičov. Pretože sme rovnako nalepení na krásne vecičky s plochými displejmi, ktoré tak milujeme a kvôli ktorým sa tak stresujeme.

Čím menej budú deti na mobiloch, tým lepšie. Optimálny čas online podľa odborníkov nejde stanoviť. Záleží viac na tom, čo dieťa na internete robí, ako koľko času pri tom strávi.

Aby bol online čas pre dieťa užitočný

Internet a sociálne siete môžu byť obrovským ihriskom nápadov a inšpirácií.

  • deti sa môžu naučiť nové slovíčka v hre, vyskúšať doma vyrobiť sliz podľa návodu na Youtube (prejaviť nenásilný záujem o chémiu), tancovať, či robiť parkour.
  • môžu byť úžasní stavitelia a stratégovia vo virtuálnom priestore, hoci ešte nevedia prečítať celú vetu v šlabikári, a to im môže dávať silný pocit kompetencie, že sme v niečom dobrí, ktorí potrebujeme zažiť.
  • môžu sa spoločne hrať, rozprávať sa, zdieľať. Učia sa popisovať svoje emócie v četoch, čo je dôležitá schopnosť. Veľa čítajú, hoci to nie sú knihy, ale len znaky, logá, krátke vety.

Odborníci radia, aby sme aspoň občas boli s deťmi online spoločne:

Hrajte hry, sledujte influencerov, pozerajte si fotky a pomáhajte im pochopiť, čo z toho je pretvárka, čo nevinná zábava, prípadne, čo z toho môže byť nebezpečné.“

Takisto je podľa odborníkov dôležité, aby sme boli pre deti užitočným sprievodcom v online svete:

Učte deti, ako odlíšiť podstatné od balastu, ako poznať fake news, ako sa brániť proti kyberšikane. Ako pracovať s heslami. Naučte ich, že aj vo svete online sa musia dodržiavať pravidlá slušného správania.“

Unsplash

Buďme spolu offline

Závislosť na mobiloch je predovšetkým znakom toho, že niečo nefunguje v rodine. Ak dieťa nie je pripojené láskou svojich najbližších k vlastnej rodine, hľadá chýbajúcu blízkosť na sieti. Tam nachádza blízkosť a radosť, ktorú v reálnom svete nemá.

Všímajte si, či dieťa netrpí závislosťou, napríklad:

  • sa mu nechce ísť niekam na víkend, zvlášť, ak tam nie je internetový signál,
  • keď mu beriete mobil, je agresívne, nespokojné,
  • zhoršuje sa mu prospech v škole,
  • zanedbáva svoje povinnosti, vynecháva jedlo, absentuje u neho hygiena.

»»»»» Prečítajte si aj: Príznaky internetovej závislosti u detí.

Dbajme na to, aby deti trávili dostatok času offline, ideálne v prírode. Aby nezabudli len tak oddychovať, nudiť sa, aby sa zbytočne neprejedali informáciami, ktorými sú inak zavalené.

Je dôležité dať si od toho niekedy pokoj, vypnúť sa z onlinu, hodiť mobil do šuflíku, len tak sa nudiť, upokojiť myseľ. Tieto návyky je treba vedome pestovať.

Stanovme si pravidlá

  • Mobily deťom kradnú spánok. Uistite sa, že mobil nemajú pri sebe, keď zaspávajú, pretože majú tendenciu kontrolovať ich dlho do noci. Majú strach, aby o niečo nové neprišli.
  • Vypnite na noc wi-fi, obmedzte elektromagnetické žiarenie.
  • Dohodnite si čas, kedy nikto z rodiny nepoužíva mobil: napríklad pri večeri, hodinu pred spaním a pod. Naučte deti dávať si mobil do režimu lietadlo.

Zdroj: Dítě v síti, Manuál pro rodiče a učitele, kteří chtějí rozumět digitálnímu světu mladé generace, autori Daniel Dočekal, Jan Muller, Anastázie Harris, Luboš Heger a kol., Mladá Fronta, 2019

»»»»»» Prečítajte si aj: Psychicky odolné deti majú rodičov, ktorí nerobia tieto veci.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár