Sprievodca pre rodičov: Bezpečnosť detí v online priestore

Timea Paliderová/ pr 0

Od svojho vzniku sa stal internet pomerne rýchlo súčasťou našich životov. Medzi jeho používateľov dnes patria aj deti, a to už od toho najútlejšieho veku. S tým sa však spája zvýšené riziko kontaktu s nevhodným obsahom alebo nebezpečnými ľuďmi.

Dokonca sa môžu deti stať obeťou kyberšikany, ktorá sa už neraz skončila tragicky. Bezpečnosť v online svete je teda aktuálnou témou, o ktorú by sa mali zaujímať všetci rodičia.

Zdroj: pexels.com / Tatiana Syrikova

Začnite otvoreným rozhovorom

Aby ste ochránili vaše ratolesti pred hrozbami internetu, je nevyhnutné, aby ich v prvom rade poznali. Porozprávajte sa o tom, aké nástrahy internet skrýva, a veďte otvorený rozhovor o samotnej bezpečnosti. Mali by vedieť, že práve vy, ako rodič, ste ten, na koho sa môžu obrátiť v prípade akýchkoľvek otázok. Vybudujte si dôveru, vďaka ktorej bude vaše dieťa ochotnejšie podeliť sa s vami o prípadný nevhodný alebo nebezpečný obsah. V diskusii priebežne pokračujte, zaujímajte sa o online aktivity vášho dieťaťa a spôsob komunikácie časom prispôsobte jeho veku.

K online bezpečnosti patrí aj správanie na internete

Online bezpečnosť do veľkej miery ovplyvňuje aj samotné správanie jednotlivcov na internete. Malých používateľov oboznámte o tom, že by za žiadnych okolností nemali zdieľať svoje osobné údaje, predovšetkým adresu, dátum narodenia, telefónne číslo, ale napríklad aj navštevovanú školu. Nezabudnite ani na dôležitosť používania silných hesiel, sťahovanie súborov výhradne z dôveryhodných zdrojov a v prípade využívania sociálnych sietí aj o akceptovaní žiadostí o priateľstvo od len známych osôb. Poznať by tiež mali dôsledky, ktoré by mohlo mať zdieľanie osobných údajov, prípadne nevhodné správanie sa na internete.

Zdroj: pexels.com / Julia M Cameron

Stanovte si pravidlá

Po tom, čo vaše deti oboznámite o nástrahách a správaní sa v online svete, nechajte ich podieľať sa na vytvorení spoločných pravidiel. Vďaka tomu spoznajú, prečo sú jednotlivé pravidlá dôležité, a tak bude následne jednoduchšie ich dodržiavať. Samozrejme, s nižším vekom sa spájajú aj prísnejšie pravidlá a väčšia kontrola ich dodržiavania.

Využite možnosť bezpečnostných funkcií

Väčšina súčasných zariadení a internetových prehliadačov vám ponúka funkciu rodičovskej kontroly. Tá poskytuje napríklad možnosť filtrácie obsahu, blokovanie prístupu k nevhodnému obsahu, regulovanie času stráveného online, ale aj monitorovanie internetových aktivít vášho dieťaťa. Tieto nástroje pomáhajú chrániť vaše ratolesti na internete, preto neváhajte a začnite ich v závislosti od veku dieťaťa využívať.

Zdroj: pexels.com / Julia M Cameron

Internet dnes ponúka takmer nekonečné možnosti zábavy alebo vzdelávania, preto jeho úplné obmedzenie nie je riešením. Úprimný rozhovor, monitorovanie aktivít a nastavenie pravidiel je kľúčom k bezpečnosti detí v digitálnom svete.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...