Stalking: Ako uniknúť?

Liliana Gurišová 0

V posledných rokoch ženy a mladé dievčatá zažívajú stále viac stalkingu a kyberstalkingu. Čo to vlastne je a ako sa môžete chrániť?

pexels

Nepodceňujte riziká

Stalking (teda nebezpečné prenasledovanie) spoločnosť zvykne často zľahčovať. Mnohí ho považujú za prejav romantickej lásky – možno trochu dotieravej, ale intenzívnej a teda pravej.

“Z pohľadu prenasledovanej ženy je však situácia diametrálne iná. Kvôli zásahom do súkromia je v neustálom strese, prežíva úzkosť a strach. Stráca kontrolu nad svojím životom, v snahe vyhnúť sa stalkerovi mení svoje návyky a niekedy aj zamestnanie, školu či bydlisko.” hovorí Mária Víteková, poradkyňa organizácie pre ženy ALEJ.

Internet ako stalkerova zbraň

S nástupom digitálnych technológií sa situácia prenasledovaných žien ešte zhoršila. Internet a sociálne siete umožňujú neustály prísun informácií o sledovanej žene a stalker ju môže nielen sledovať ale i následne využiť informácie proti nej.

„V posledných rokoch sme zaznamenali mimoriadny nárast využívania technológií a internetu na kontrolu a monitoring súčasných a bývalých partneriek alebo žien, ktoré mužov odmietli,“ konštatuje Daša Malíková, zakladateľka a riaditeľka poradenského centra ALEJ, ktoré pomáha ženám zažívajúcim násilie v partnerských vzťahoch a ženám ohrozeným násilím.

Formy nebezpečného prenasledovania

V odbornej literatúre sa stretávame s viacerými druhmi nebezpečného prenasledovania v súvislosti so vzťahmi.

“Každému stalkerovi prenasledovanie plní istý účel a i ten sa môže postupne meniť. Zo začiatku môže ísť o fixáciu na partnerke a potrebu vrátiť ju do vzťahu, znovu uchopiť moc a kontrolu, ktorú mal aby naplnil potrebu prítomnosti v jej živote a zastrašuje ju napríklad tým, že má informácie, ktoré sú súkromného charakteru. Postupne sa tento záujem môže transformovať až do predátorstva.” vysvetľuje Mária Víteková.

Motiváciou niektorých stalkerov je túžba vrátiť sa do vzťahu aj po jeho ukončení. Nie je však za tým láska k partnerke, ale potreba obnoviť plnú kontrolu nad jej životom, ktorú stratil.   

„Vieme, že existuje súvislosť medzi mierou kontroly a moci počas vzťahu a následným stalkingom a kyberstalkingom,“ upozorňuje Daša Malíková. „Je preukázané, že viac sú ohrozené ženy, ktoré počas vzťahu zažili vysokú mieru psychického násilia a nátlaku, prejavov žiarlivosti, majetníckosti a izolácie zo strany partnera.“

Pre ďalšiu kategóriu stalkerov je charakteristická posadnutosť predstavou a nutkaním nadviazať so ženou sexuálny kontakt. Stalker verí, že má s prenasledovanou osobou vzťah, aj keď žiadny nie je. Akúkoľvek formu reakcie z jej strany bude vnímať ako povzbudenie a posilní to jeho vieru v imaginárny vzťah. 

Obvykle sú veľmi vytrvalí a môžu byť absolútne presvedčení, že prenasledovaná žena ich miluje. Po opakovaných odmietnutiach môže z ich strany nasledovať násilná reakcia.

Pre ďalších stalkerov je motiváciou pri prenasledovaní a obťažovaní ich pocit nároku a práva na vzťah a na ženu, hoci v minulosti nikdy neboli partnermi a je možné, že sa vôbec nepoznajú. Tento typ stalkera je presvedčený, že keď bude dostatočne vytrvalý, dokáže ženu presvedčiť, aby s ním začala vzťah.

Veľmi nebezpečný typ stalkera je predátor, ktorý vyhľadáva sexuálne uspokojenie. Má deviantné a sadistické sklony, ktoré môže prerásť do sexuálneho útoku. Pre ďalší typ stalkera je typický pocit ublížení a krivdy. Motiváciou prenasledovania a obťažovania z jeho strany je potreba kompenzácie a pomsty za jeho domnelé pocity, že žena s ním zle zaobchádzala, keď ho napríklad odmietla. Prenasledovanie im pomáha udržiavať si pocit ilúzie moci nad prenasledovanou osobou.

Prejavy stalkingu

Takmer 80 % prenasledovaných pozná svojho stalkera. Aké sú varovné signály, pri ktorých sa oplatí spozornieť?

1. Posielanie nevyžiadaných darov (napr. opakované zásielky kytíc do zamestnania či školy)

2. Obťažujúce odkazy (napr. za stieračmi auta, v schránke a pod.)

3. Nevyžiadané prejavy náklonnosti

4. Snaha o kontakt, početné telefonáty a správy

5. Kyberstalking – monitorovanie emailov, chatu, sociálnych sietí a činnosti obete na internete alebo prenasledovanie prostredníctvom rôznych sledovacích aplikácií v mobile, odpočúvacích zariadení, GPS, aby stalker presne vedel, čo žena robí v danom čase. Získané informácie využíva ako prostriedok na vyhrážanie a vynucovanie.

6. Pokusy narušiť vzťahy medzi prenasledovanou osobou a okolím

7. Nežiaduce približovanie sa alebo ukazovanie sa na miestach, ako je okolie domu, pracoviska alebo školy detí

8. Poškodzovanie majetku

Je stalking trestný čin?

“V Trestnom zákone môžeme nájsť trestný čin nebezpečného vyhrážania alebo nebezpečného prenasledovania, pri ktorom je trest odňatia slobody jeden rok podľa tohto zákona. Od roku 2021 existuje i trestný čin elektronického obťažovania, kde sa trest pohybuje do troch rokov odňatia slobody.” objasňuje Mária Víteková. Zároveň dodáva, že najdôležitejším krokom pri usvedčení vinníka je dôkladné zbieranie a uchovávanie dôkazov.

Ako sa chrániť pred kyberstalkingom?

Základnou prevenciou kyberstalkingu je technologická ochrana súkromia. Patrí sem rodovo neutrálne používateľské meno pri vytváraní účtov na sociálnych sieťach a e-mailu, kvalitné heslá, ale aj bezpečnostné nastavenia na sociálnych sieťach a na vlastných zariadeniach, vďaka čomu sa zdieľané informácie dostanú len k ľuďom, ktorým dôverujeme.

Technológie nemusia pomáhať len stalkerom. „Je užitočné vedieť, ako si určitú osobu zablokovať alebo ako využiť software na vyhľadávanie a odstránenie programov, ktoré sledujú naše aktivity,“ upozorňuje Daša Malíková. Ak nás už niekto sleduje a obťažuje, komunikáciu a ďalšie dôkazy by sme si určite mali uchovať.

Môže ťa zaujímať aj >> Deti, TikTok a jeho nebezpečenstvá <<

Kde vyhľadať pomoc?

Ak už žena prenasledovaná je a nevie ako ďalej, mala by sa v prvom rade obrátiť na ženskú organizáciu, kde sa jej poradkyne zaoberajú touto formou obťažovania.

“So ženou, ktorá nás požiada o pomoc, identifikujeme, či sa jedná o stalking alebo o inú formu násilia. V súčasnosti prebieha kamapaň organizácie ALEJ zameraná na problém stalkingu a kyberstalking, nakoľko ide o veľmi špecifické formy násilia, s ktorými sa v poslednom období veľmi často stretávame,” hovorí Mária Víteková.

Vykročte do bezpečia

Odpoveďou na nárast stalkingu a kyberstalkingu zo strany partnerov alebo bývalých partnerov či manželov je projekt Spolu s nami a kampaň Vykročte do bezpečia. Aktivity prináša poradenské centrum Alej a cieľom je zvyšovanie povedomia o dôležitosti online bezpečnosti a ochrany v súvislosti s prenasledovaním a obťažovaním.

Kontaktovať nás môžu ženy na telefónnom čísle 0911417778 v pracovných dňoch v čase od 9:00-16:00.

Pri tvorbe článku ešte raz ďakujeme Márii Vítekovej a ženskej organizácii Alej, ktorá ktorá poskytuje špecializované poradenstvo.

ALEJ je ženská organizácia, ktorá poskytuje poradenstvo a podporu ženám a deťom zažívajúcim násilie, ženám zažívajúcim partnerské násilie, sexuálne násilie a obťažovanie, násilie po ukončení vzťahu, stalking a kyberstalking. Súčasne sa zameriava na prácu s traumou v súvislosti s násilím páchaným na ženách a deťoch a partnerským násilím. Viac informácií a kontakt nájdete na www.alej.eu a onedlho aj na stránke www.vykroctedobezpecia.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Liliana Gurišová

Vďaka štúdiu žurnalistiky sa písanie stalo mojou neoddeliteľnou súčasťou. A okrem slov ma vždy fascinovalo najmä umenie.Nikdy som si nepomyslela že tým najväčším umením bude pre mňa materstvo. Čo môže byť krajšie ako stvoriť nový život? A i napriek náročnému obdobiu sa občas len tak zastavím a zahľadím do tých nevinných hlbokých očiek s jedinou myšlienkou. "Áno, toto je skutočné umelecké dielo".

články autora...

Pridaj komentár