Gregor (12. marca)

Michaela Vargová 0

Poznáte nejakého Gregora? Dnes pomerne zriedkavo používané mužské meno. Ale v našom kalendári má svoje opodstatnenie aj svoju tradíciu. K tomuto dňu sa viaže jeden milý zvyk, ktorým kedysi žili niektoré dediny na Slovensku. A možno by bol pre naše školstvo užitočný aj dnes…

Veľkí Gregorovia

Meno Gregor, Gregory je populárne skôr v nemecky a anglicky hovoriacich krajinách. U nás kedysi nosili toto meno muži častejšie ako dnes, no ujalo sa aj ako priezvisko. Veď spisovateľ z Tajova bol tiež vlastným menom Jozef Gregor.  

Význam mena Gregor sa dá odvodiť z gréckeho Grégorios, čo znamená ostražitý. V histórii ho preslávili najmä pápeži, veľkých mužov Rímskej stolice s týmto menom vraj bolo až 16. Niektorí z nich boli známi svojou krutosťou, najmä voči predstaviteľom reformačného hnutia. No iní sa spájajú s významnými udalosťami cirkevných aj svetských dejín.

Gregor I., ktorý sám seba nazýval „služobník Božích služobníkov“, dostal po smrti prívlastok Veľký. Pôvodne bol benediktínskym mníchom, a bol to prvý mních vôbec, ktorý zasadol na Petrov stolec. Obdobie jeho pontifikátu na prelome 6. a 7. storočia bolo skutočne búrlivé.

V Európe na prahu stredoveku prebiehala vlna sťahovania národov a Gregor I. mal veľkú zásluhu na pokresťančení niektorých z nich. Takisto sa staral o to, aby zmiernil hmotnú núdzu, ktorou trpeli ľudia počas krutých vojen a ničivých epidémií. Tento pápež bol známy aj ako cirkevný učiteľ a veľmi cenné boli jeho kázne, ktoré sa v písomnej podobe zachovali. Gregora Veľkého nám dodnes pripomína liturgický spev, ktorý je po ňom pomenovaný ako gregoriánsky chorál. 12. marec 604 je dňom pápežovej smrti.

Pomoc učiteľom

A čo to bol za zvyk na Gregora? Keďže sa tento svätec považoval za veľkého učiteľa, jeho sviatok sa spájal s učiteľským stavom. V tento deň sa konali tzv. gregorácie – podomové obchôdzky žiakov. Na gregorácie vyberal učiteľ tých najšikovnejších žiačikov, ktorí sa naučili básničky alebo krátke scénky, s ktorými potom chodili do jednotlivých domov.

Tieto rýmovačky mohli byť vážne, alebo naopak žartovné, niekde sa aj spievali. V ich obsahu sa spomínal vážený a múdry učiteľ, ktorý vie deti všeličo naučiť. Vyzývali v nich rodičov, aby svoje deti dali do školy. Záverom bola prosba o udelenie odmeny – či už grajciara, alebo dačoho pod zub. A naozaj, domáci vinšovníkom nadelili peniaze, vajíčka, slaninu, klobásu, múku, strukoviny.

Táto odmena však bola určená učiteľovi a jeho rodine. Bola to vlastne zbierka pre pána rechtora na prilepšenie k jeho pravidelnej, no nie vysokej mzde. Učiteľa si kedysi na dedine vážili. K jeho práci prislúchalo okrem samotného učenia často aj organovanie v kostole, písanie miestnej kroniky, vedenie miestneho spevokolu, ochotníckeho divadla, zakladanie záujmových krúžkov a spolkov. A aj toto bol spôsob, ako sa mu mohli miestni odvďačiť.

Zozbierané peniaze a naturálie potom žiaci poznášali do školy. Za dobrú službu im z nich učiteľ nadelil výslužku, alebo im pani učiteľová z vyzbieraného pripravila občerstvenie. Gregorácie boli tiež pomerne rozšírené v nemeckých krajinách. U nás sa tieto obchôdzky udržali do polovice 20. storočia. V niektorých dedinách sa podobne ako na Gregora chodilo za rovnakým účelom na Blažeja (3. februára).

Gregorská zima

Hoci koncom februára sa mal Matej postarať o oteplenie, Gregor má právo udrieť so zimou znovu. Hovorieva sa totiž, že „Ak Gregor hlavou kývne, ešte na nás zimu zošle“, alebo „Na svätého Gregora mrazy nás umoria“. Ale aj sneh začiatkom marca môže byť užitočný. Sedliaci už v minulosti odpozorovali, že ak vtedy napadá trocha snehu, môžu sa tešiť z úrody zemiakov.

No gregorská zima by už nemala trvať dlho, lebo Ak na Gregora na poli veľa snehu leží, skoro sa roztopí a jar rýchlo prichodí. A príchod jari zvestujú už aj prvé lastovičky: Na svätého Gregora, letia bociany, divé husi i lastovičky od mora. Tak čo, tešíte sa?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Michaela Vargová

Fascinuje ma život našich predkov, ich zvyky, kultúra, umenie. Vážim si to, čo ľudia pred nami vytvorili a ukazujem to aj svojim deťom. Rada oprašujem staré veci, aby som pod nánosom rokov mohla objavovať to zabudnuté a krásne. Niekedy obrazne, niekedy doslova. A do písmena.

články autora...

Pridaj komentár