Meno Michal pochádza z hebrejského Micha’el a znamená „Kto je ako Boh?“. Je to vlastne bojový pokrik, s ktorým dobrí anjeli odhodlane vyrazili proti diablovi a jeho zástupom. Archanjel Michal je preto zobrazovaný ako odvážny rytier a ochranca, vodca nebeského vojska, ktorý bojuje proti zlu. Okrídlená postava muža drží v ruke meč alebo kopiju.
O Michalovi sa v biblii píše viackrát. V starom zákone hovorí o ňom prorok Daniel ako o veľkom kniežati, ktoré prichádza na pomoc. V novom zákone Archanjela spomína vo svojom liste Júda a naposledy je o ňom zmienka v Apokalypse, kde je znovu opísaný boj na nebi, v ktorom Michal so svojimi anjelmi opäť premáha draka a jeho anjelov.
Michal bol v tradičnej roľníckej kultúre dňom, kedy prichádzala jeseň. V pranostikách sa pri jeho mene objavuje odlet lastovičiek, padajúce žalude, dážď, chlad a studený vietor. Michal bol aj prelomovým dňom v niekdajšom pracovnom cykle ľudí – začínalo sa domáce večerné pradenie a služba končila napríklad obecným pastierom svíň.
Zdroj: isifa.com Na septembrovom daždi sedliakom záležalo, ale vinári ho radi nemali. Hovorilo sa, že septembrový dážď je poliam potrava a vinohradom otrava . Počasie skorej jesene sa skutočne výrazne podpisuje na kvalite hrozna, dážď a chlad mu môžu uškodiť. Naopak, slnko a teplo dozrievaniu hrozna prospievajú, bobule naberajú cukor aj arómu.
Oberačky v plnom prúde Celoročná snaha vinohradníkov vrcholí každoročne práve na jeseň. Začína sa zberom skorých odrôd, pomaly zrejúce hrozno čaká na koreňoch dlhšie a bobule určené na niektoré špeciálne vína zostávajú vo vinohradoch až do zimných mrazov. Pestovanie viniča na našom území má vyše tisícročnú tradíciu a vinohradníctvo sa postupne stalo neoddeliteľnou súčasťou života ľudí žijúcich vo vinohradníckych oblastiach.
Počas oberačiek prichádzali do viníc celé rodiny a pri veľkej úrode si najímali ešte aj námedzníkov. Všetci od skorého rána rozostavaní po riadkoch strihali strapce hrozna do vedier, odtiaľ ho presýpali do putní a z putní hrozno putovalo do veľkých drevených kadí, kde ho už pripravovali na ďalšie spracovanie. Ešte pred oberačkou si dali gazdovia do poriadku svoje hospodárstvo, aby nová úroda šla do čistého. Steny lisovní a pivníc vybielili vápnom, vymazali v nich dlážky a ak bolo treba, opravili strechu.
Napriek únavnej robote malo vinobranie vždy istý nádych spoločenskej udalosti. Vo vinohradoch sa totiž postretala široká rodina, a aj medzi susedmi vládla priateľská atmosféra. Deti sa naháňali po vinici, ženy klebetili a prekárali sa, chlapi mudrovali, žartovali a podvečer si spolu zvykli posedieť pri poháriku.
Vinobrania a Michalské hody Zdroj: istockphoto.com Záver oberačiek sprevádzala radosť z ukončenej práce a hlučné oslavy. Zapojil sa hájnik, ktorý trúbil a strieľal, prizvala sa hudba. Voz s poslednou nádielkou bohatej úrody ozdobili ženy stuhami, kvetmi, viničnými listami a so spevom ho zviezli do dvora gazdu. Tam už gazdiná prichystala hostinu, na bohato prestretých stoloch voňalo pečené mäsko a koláče, gazda nalieval na zdravie.
V súčasnosti vinobrania organizujú mestá spolu s vinohradníckymi spolkami ako miestne slávnosti vína. Trvajú celý víkend a sprevádza ich rôznorodý kultúrny program, predaj suvenírov a remeselných výrobkov. No najväčším lákadlom je ponuka tradičných pochúťok a najmä burčiaku. Ten prichádzajú koštovať nielen domáci, ale aj návštevníci z okolia.
V obciach, kde majú kostol zasvätený sv. Michalovi, sa zas koncom septembra konajú Michalské hody spojené s oslavou poďakovania za úrodu. Súčasťou hodov tiež býva akýsi malý jarmok, folklórne vystúpenia, divadelné predstavenia, kolotoče a ponúkajú sa tradičné miestne špeciality.
Loading...