Nedá sa nič robiť, i s internetom a sociálnymi sieťami je to rovnaké ako s inými hriechmi civilizovanej spoločnosti – môžu byť rovnako tak dobrými sluhami ako aj veľmi zlými pánmi. A hriechom sa mladí ľudia nechajú opantať radi a celkom bez odvrávania. Tiež preto sú práve oni tak často postihnutí syndrómom nazvaným FOMO (Fear of Missing Out – strach, že mi niečo utečie).
Začína to frustráciou, ktorú vo vás vyvolajú fotky a videá z večierka, na ktorý vás zase nikto nepozval. Pokračuje to informáciou o zásnubách ďalšej kamarátky, len vy stále nič! Navyše máte pod statusmi omnoho menej lajkov než ten nudný chlapík z práce, nebo na dovolenke vašich známych je modrejšie (inak, viete, že im všetky ďalšie dni pršalo?) a váš obľúbený časopis zdieľa článok, že tamtá pani zhodila päťdesiat kíl, bez toho, aby musela držať diétu.
Hoci nik netvrdí, že sa toto všetko nemôže ľahko prihodiť i vašim rodičom či prarodičom (a tiež sa to stáva), je zrejmé, že najviac sa problémy so zvládaním vplyvu sociálnych sietí na krehkú ľudskú dušu týkajú teenagerov a mladých ľudí.
„Problémy s duševným zdravím a sociálnou izoláciou sa medzi nimi šíria ako epidémia,” upozorňuje profesor Brian Primack z Pittsburskej univerzity.
Podľa neho je človek zo svojej podstaty tvor spoločenský, ale moderný spôsob života nás od seba stále viac vzdiaľuje, namiesto toho, aby nás spájal. „Môže to síce vyzerať, že sociálne médiá ponúkajú možnosti, ako túto spoločenskú potrebu naplniť. Naša štúdia však ukazuje, že to zrejme nebude tá správna cesta,” dodáva.
Ako z bludného kruhu? Mohlo by to vyvolať dojem, že pokrok nejde zastaviť. Ale ako vždy je to len o tom, čo si vezmeme za svoje a proti čomu sa vzbúrime. Jedným z najväčších úskalí modernej doby je to, že sme doslova každú minútu zavalení informáciami, z ktorých väčšina navyše patrí k tým, o ktoré ani nestojíme. Čím viac si toho na svojej sociálnej sieti naordinujeme k sledovaniu, tým väčšie problémy budeme mať s oddeľovaním zrna od pliev. A nehovorte, že to nie je pravda.
Len sa pozrite na zoznam svojich obľúbených stránok – prečo ste si kedysi zaklikli Výlety na bicykli, keď na ňom nejazdíte, profil Lacné letenky, keď sa bojíte vliezť do lietadla, a Najlepšie steaky na svete, keď už rok nejete mäso?
Občas proste nezaškodí urobiť malé upratovanie a vyhádzať zo svojho života i zo svojho profilu balast, ktorý vás ťahá k zemi a len vám berie čas a energiu. To isté urobte aj so zoznamom svojich priateľov. Možno medzi nimi nájdete ľudí, ktorých ste o priateľstvo požiadali omylom, keď akurát autobus preskočil dieru na ceste a vám na displeji ušla ruka.
Vyhoďte aj tých, ktorých statusy vás často rozosmutnia, privádzajú k hnevu alebo vo vás prebúdzajú závistlivé pocity. Alebo ich aspoň prestaňte sledovať.
A potom si tiež naordinujte hodiny či dni internetovej abstinencie Proste si na telefóne vypnite dáta, upozornenia na nové správy a statusy, počítač používajte len na to, na čo musíte – tým sa myslí práca alebo škola, nie sociálne siete. Vážne. Platí? Zo začiatku sa možno nebudete cítiť tak celkom vo svojej koži – ale skúste to prekonať. Stojí to za to.
Obnovte si členstvo v knižnici, zájdite sa vykúpať, choďte na bicykel, vybehnite do lesa. Pozvite kamarátov na grilovanie alebo kúpte lístky do divadla alebo na koncert. Však ono to pôjde…
No a nakoniec je potrebné si urobiť poriadok v pojmoch. Nie, stretnutie s kamarátmi nie sú hodiny chatovania v pyžame a s pizzou z donášky. Verte tomu, že keby vaši známi vedeli, že sa s vami delia o vnútorné pocity, zatiaľ čo vy sedíte s prepáčením na záchode, možno by im (i vám) došla zvrátenosť toho, kde ste sa to ocitli. Tak šup, šup – nájsť niečo pekné na seba, obuť sa, vypnúť dáta (alebo ešte lepšie nechať mobil doma) a vyraziť niekam von!
Ďalšie informácie a články na tému zdravia, psychických a ďalších chorôb a ich liečby nájdete na www.patalie.sk
Loading...