Dieťa patrí do školy, nie do manželskej postele

Marcela Beňová 0

Detské sobáše sú rozšírené predovšetkým v Indii, Afganistane, Iraku, Jemene a mnohých afrických krajinách. Neobchádzajú však ani Európu, kde v dôsledku migrácie prichádzajú stovky takýchto “párov.”

Predovšetkým Nemecko a škandinávske krajinu sú postavené pred otázku, čo so zosobášenými deťmi.

Do krajiny prišlo veľa neplnoletých zosobášených párov, pričom vek nevesty sa pohyboval niekedy len okolo 12. rokov. Ich manželia boli často oveľa starší.

Shutterstock

Ako riešia Nemci sobáše detských neviest

Už v roku 2017 sa prijal zákon, ktorý manželstvo, v ktorom sa nachádza neplnoletá osoba, neakceptuje. To však počet mladučkých neviest neznížilo.

Úrady pravidelne riešili situácie, keď boli obaja manželia maloletí, čo celú situáciu komplikovalo. Naviac pár už väčšinou žil sexuálnym životom, prípadne spoločne čakali dieťa, takže úradníci stáli pred otázkou, či pár môžu rozdeliť, lebo ide o zneužívanie maloletej osoby, alebo nie.

Pozornosť vzbudil napríklad manželský pár zo Sýrie, kde sa nemecké úrady rozhodli zasiahnuť kvôli ochrane 15-ročnej Alie. Jej manžel mal v tom čase 21, a zosobášení boli už rok.

Manželia sa po úteku zo Sírie dostali do Bavorska, kde úrady chceli vyhlásiť manželstvo za neplatné. Manželovi zakázali stretávať sa s dievčaťom bez prítomnosti tretej osoby.

Nakoniec zasiahol vyšší odvolávací súd a manželia sa k sebe mohli vrátiť, pretože podľa ich slov bol zväzok dobrovoľný.

Dieťa patrí do školy, nie do manželskej postele

Takto zareagovali členovia strany CDU na jeden z mnohých prípadov imigrantov, ktorí si do krajiny priviedli mladučkú nevestu. Proti jej aj organizácia Terre des Femmes, ktorá sa venuje ochrane práv žien.

Mladé nevesty podľa nej nedokážu porozumieť, o čo v manželstve ide. Buď sa podriadia prianiu rodičov, alebo ich lákajú krásne svadobné šaty a darčeky.

Máloktoré dospievajúce dievča si uvedomuje aj následky – skoré tehotenstvo, odchod zo školy, nútený sexuálny život či domáce násilie.

V roku 2017 sa v Nemecku ocitlo takmer 1 500 detí, ktoré už boli v manželskom zväzku, viac ako 350 z nich ešte nemalo 14 rokov.

V roku 2017 sa teda zákon sprísnil a žiadne manželstvo osôb mladších ako 16 rokov nebolo uznané ako platné, či už bolo uzatvorené v krajine alebo mimo nej.

Aká je však realita?

Odvtedy sa Nemecku uzavreli stovky takýchto manželstiev. Úradom sa podarilo anulovať ich menej ako 10%.

Tento zákon síce vyhovoval nemeckému zriadeniu, ale ako upozornil aj riaditeľ inštitútu pre medzinárodné súkromné právo, Jürgen Basedow, podstata detských sobášov zostala nepochopená.

Nie všetky dievčatá uvítali pomoc úradov

Detské sobáše, ktoré už aj tak predstavujú veľkú škodu na vývoji dieťaťa, nestačí zrušiť formálne. Mnoho dievčat už môže mať vlastné deti, alebo sú po príchode do Európy tehotné.

Rodičia, ktorí sa rozhodli pre imigráciu zo Sýrie do Európy, vydali svoje dcéry preto, aby boli aspoň formálne chránené pred obťažovaním alebo znásilnením, ktoré sa stalo bežnou súčasťou života v utečeneckých táboroch.

Zrušenie manželstva či rozvod v islamskej kultúre predstavuje vzopretie sa rodine a dievča zostane bez podpory manžela ale aj vlastnej rodiny. V prípade, že by manžel zomrel, nemá mladá žena žiadne nároky ako vdova.

Jürgen Basedow preto navrhuje, aby manželstvá neplnoletých neboli rušené plošne, ale aby sa ku každému prípadu pristupovalo zvlásť.

Keď odchod nie je možný

Pre 700 miliónov žien na celom svete, ktoré sa vydali ešte ako deti, odchod z dohodnutého zväzku nie je možný.

V niektorých krajinách ako Pakistan však stále existuje aj pomsta, ktorú môže otec alebo bratia vykonať na rodinnej príslušníčke, ak urazí ich česť. Aj zo strachu pred pomstou sa preto mnohé dievčatá neodvážia priznať, že chcú z neželaného manželstva odísť.

Problémom sú aj kultúrne rozdiely – mnoho mladých dievčat netuší, akým spôsobom by sa mali postarať o seba alebo deti bez pomoci manžela.

Shutterstock

Detské sobáše sa týkajú aj Slovenska

Prípad detských sobášov sa netýka len krajín tretieho sveta a štátov, kam mieria imigranti. Vo veľkej miere sa vyskytuje aj v USA či Kanada, Mexiku a v Južnej Amerike.

Od roku 2015 však naše úrady zaznamenali viac ako 12 prípadov obchodovania s deťmi za účelom núteného sobáša. Väčšina z nich sa mala odohrať v nitrianskom kraji.

Hoci sa môže zdať, že z detskými manželstvami súvisí predovšetkým chudoba či zaostalosť regiónov, nie je to celkom tak.

V Škótsku existuje možnosť uzavrieť manželstvo bez povolenia rodičov, ak má pár minimálne 16. rokov. Len nedávno sa zdvihol vek, kedy je možné zosobášiť sa aj v Španielsku – zo 14 na 18 rokov.

Liberálna je aj Kanada, ktorá umožňuje svadbu od 16. rokov.

V Amerike čelia častým problémom náboženské organizácie, kde zrejme dochádza k uzatváraniu sobášov medzi maloletými osobami. Vláda v tomto prípade často nemá možnosť vyriešiť situáciu, keďže tieto organizácie vedia, ako pri komunikácii s úradmi postupovať.

Shutterstock

Pandémia to ešte zhoršila

Počet detských sobášov nebude klesať ani v budúcnosti. Počas pandémie sa napríklad v Indii či Sýrii zhoršila finančná situácia rodín natoľko, že mnohí rodičia boli nútení vydať svoje dcéry, aby ich uživili, a nemuseli sa o ne starať sami.

Pomôcť dievčatám, ktoré nechcú vstúpiť do manželstva ako deti, by malo vzdelanie. Práve zatvorené školy a stúpajúca nezamestnanosť však spôsobili, že v krajinách ako India počas epidémie počet uzavretých detských manželstiev ešte stúpol.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár