Víkend preležal doma v teplotách, ale v pondelok už bol v škole, hoci virózu zďaleka nevyležal, o čom svedčila aj jeho zvýšená produkcia hlienov. Vraj by dostal od rodičov facku, keby ostal doma so soplíkom, povedal spolužiak môjmu synovi, ktorý do pár dní začal posmrkávať tiež.
Teploty dostal pre istotu mladší syn, a to len pár dní potom, ako zo školy volali domov rodičom dievčaťa, aby si po neho prišli, lebo má štyridsiatky horúčky. Nevšimli si, že posielajú do školy dieťa na umretie. Do konca týždňa ich bolo v triede už len jedenásť.
Shutterstock Čo sú to za rodičia, ktorí toto robia? Hlava mi to neberie: to naozaj rodičia dokážu dať do školy choré decko, stoj čo stoj, lebo oni nemajú čas riešiť jeho soplíky?
Keby len tak chlapec prechladol, občas zakýchal, sopeľ si utrel do rukáva, nepoviem nič. Ale nedoliečená viróza, po teplotách, keď sa spustia sople, a teda ruka v ruke s tým nastúpi aj kašeľ, to je úžasne arogantný postoj, poslať takúto nádielku do kolektívu, kde nielenže nakazí ďalších spolužiakov, ale sám si s oslabenou imunitou koleduje o to, aby sa na neho nalepil ďalší infekt.
Ale tak rodičom je to jedno. Vlastne, nie je im to jedno. Dali by mu facku, keby sa hral doma na chorého.
»»»»»»» Prečítajte si aj: Sople patria k deťom. Naučte ich smrkať a nebudú stále doma .
Týždeň doma. Na to nie je čas Pýtala som sa pred pár dňami pediatra, kedy môžem poslať sopľavé dieťa do školy. Veď mu predsa v zásade nič nie je, má len sopeľ, aj keď teda riadny, lebo má až vyšúchanú kožu pod nosom.
Čakala som, že to nejako zľahčí a mávne rukou, nech ho pokojne pošlem do školy hoci aj zajtra, veď je predsa siedmak, hádam ho doma nemusím ofukovať kvôli soplíčkom. Aká som ostala vyjavená, keď mi povedal, že určite týždeň nechať doma a až potom, bez facky poslať do školy!
A pritom mu nepredpísal nič z lekárne, za čo by ho niekto mohol obviniť, že je podplatený farma-firmami: jediné, čo mu naordinoval, bol pokoj doma, nohy v teple, čaj s medom.
Sedem dní bez doktora, týždeň s doktorom, toľko to vraj vždy zaberie, skonštatoval. Dôležité je to hlavne pre to, aby nenachytal niečo ďalšie, pridruženú infekciu, ktorá sa vie pekne nabaliť na obyčajný sopeľ, na čo by už musel dostať „ozajstné“ lieky.
»»»»»»»» Prečítajte si aj: 9 druhov soplíka – podľa farby .
A tak sa chcem o to podeliť aj s vami, milí rodičia, ktorí tou rukou mávate, možno aj deti za soplíky doma fackáte. To, že vaše choré dieťa nakazí ostatné deti, vám bude vždy jedno, apelovať na nejakú zodpovednosť voči druhým je v tomto prípade zbytočné.
Ale čo vaše vlastné dieťa? Ani ono vám nestojí za to, aby bolo v poriadku? Aby malo šancu vyliečiť sa, vyzdravieť? Učíte ho kašľať na to, ako zle sa cíti, čo potrebuje, keď mu nie je stopercentne dobre, dávate mu návod, ako v budúcnosti zanedbávať sám seba.
Presne tak to robili totiž aj vám, keď ste boli malé deti. A dnes sú z vás dospelí, ktorí chodia do práce v teplotách. Aký pocit z toho máte?
»»»»»»»»» Babské recepty pri chrípke a prechladnutí .
Loading...