… alebo za málo peňazí, málo muziky. Alebo aj žiadna. Keď sa ako správni občania neprihlásite na SOZA …
Začalo to deťmi, pokračovalo stužkovými
Možno ste postrehli v letných mesiacoch tohto roku kauzy SOZA verzus detské spevy na oslavách dňa matiek v niekoľkých slovenských obciach. A možno ste zachytili v posledných dňoch lavínu negatívnych reakcii na blog riaditeľa SOZA PhDr. Vladimíra Repčíka. Ten v pondelok na svojom blogu uverejnili príspevok (teraz ho tam už nenájdete), v ktorom vyzval budúcich maturantov k zodpovednosti, a to v súvislosti s hudobnou produkciou na stužkovej slávnosti. Za tú by podľa jeho pondelňajších slov mali uhradiť SOZA poplatok 15 EUR.
Po niekoľkých negatívnych reakciách sa k danému problému vyjadril aj minister kultúry, ktorý prostredníctvom svojho hovorcu Jozefa Bednára vyjadril názor, že: „podujatia pre uzavretú spoločnosť, akými sú stužková či svadba, nepovažujeme za verejné podujatia. Za používanie chránených diel na nich by preto nemal byť vymáhaný žiadny poplatok“.
Nielen stužkové, ale aj svadby a pohreby
Aktuálny postoj SOZA k spoplatňovaniu hudobnej produkcie na stužkových slávnostiach je takýto: „ … v prípade maturitných stužkových slávností, vzhľadom na ich osobitý spoločenský charakter rozhodol, že SOZA nebude licencovať tento druh podujatia. Výbor SOZA tak urobil aj napriek tomu, že zákon oprávňuje SOZA vyberať autorské odmeny za použitie chránených hudobných diel na maturitných stužkových slávnostiach.“
Hudobné diela sú majetkom autorov a preto s nimi nemožno nakladať bez ich súhlasu. V prípade, že ste používateľom hudby, bez ohľadu na spôsob jej použitia, v zmysle Autorského zákona č.618/2003 Z.z. ste povinný získať licenciu / súhlas na verejné sprístupňovanie hudobných diel a zaplatiť autorské odmeny autorom používaných hudobných diel.
Toľko hovorí oficiálna stránka SOZA. SOZA je pritom občianske združenie, ktoré háji záujmy autorov, ktorí so SOZA uzavreli licenčnú zmluvu.
V prípade, že ste používateľom hudby, bez ohľadu na spôsob jej použitia, v zmysle Autorského zákona ste povinný získať licenciu – súhlas na verejné sprístupňovanie hudobných diel a zaplatiť autorské odmeny autorom používaných hudobných diel.
Toto sa týka nielen spomenutých stužkových slávností, ale aj svadieb, pohrebov, prevádzkarní typu kaderníctvo alebo napr. aj čakáreň zdravotníckeho zariadenia…
Vedeli ste o tomto fakte? Myslím, že dosť veľa ľudí o tom ani len netuší a nejeden z nich zostal prekvapený po návšteve inšpektorov SOZA, ktorí im vyrúbili nemalé poplatky.
Nejednoznačnosť výkladu zákona
Problémom ostáva rozpor v otázke vnímania toho, čo je a čo nie je verejným podujatím. Ministerstvo kultúry chce urobiť v ochrane autorských práv poriadok a preto pripravuje nový autorský zákon. Mal by byť hotový tak, aby mohol začať platiť od druhého polroka 2015.
Druhá vec je, kto má riešiť poplatky za hudobnú produkcie na podujatiach, kde ju zabezpečuje diskdžokej. On je fyzickou osobou v pozícii výkonného umelca, ktorá na verejných podujatiach používa hudobné diela pre obchodný účel a preto má dve možnosti ako legálne postupovať:
- naďalej používať len originálne nosiče – nepotrebuje licenciu SOZA
- používať tzv. pracovné rozmnoženiny hudobných diel – potrebuje licenciu SOZA (pracovná rozmnoženina je kópia originálnej nahrávky diela vytvorená len pre účely verejného šírenia na verejných podujatiach).
Ak sa diskdžokej rozhodne pre druhú možnosť, platí SOZA za udelenie licencie na používanie hudobných diel paušálnu autorskú odmenu, a to 200 EUR bez DPH za rok.
Z toho mi vychádza, že pokiaľ si najmem na hudobnú produkciu na nejakej akcii DJ-ja, ktorý má licenčnú zmluvu so SOZA, nie je mojou povinnosťou nahlasovať SOZA nič iné a SOZA by odo mňa nemala žiadať ani cent. A pokiaľ si najmem DJ-ja, ktorý používa len originálne nosiče, je to to isté, nie som povinná nahlasovať nič. Alebo sa mýlim?
Autorskému zväzu odvádza nemalé peniaze aj bratislavské pohrebníctvo Marianum. „Ročne platíme pre SOZA takmer päťtisíc eur,“ vraví jeho riaditeľ Miloslav Hrádek s tým, že ide o kvartálne prevody od pohrebníctva, nie platby ľudí za každý pohreb. „Ak by sme zaviedli položku za hudobný sprievod, boli by sme za tých zlých my,” vraví.
Z čoho sa majú platiť poplatky pre SOZA
Ak chcete vedieť, z akých rôznych aktivít ste povinní zaplatiť poplatky SOZA a kedy by ste sa mali pri príprave podujatia zamyslieť nad svojou povinnosťou voči tomuto občianskemu združeniu, tu je výber niektorých (celý prehľad nájdete tu):
- tanečné podujatia – diskotéky, plesy, ale aj tanečné kurzy, krúžky atď.
- cvičenie a šport – lekcie kondičného cvičenia, napr. aerobik,
- verejné súťaže alebo exhibičné podujatie spoločenských tancov a športov ako umelecká gymnastika, krasokorčuľovanie atď.
- propagačné a reprezentačné podujatia – napríklad propagačná prezentácia produktov s použitím hudby, kadernícke a vizážistické prehliadky.
- hudba na počúvanie (bez tanca) – v kaviarni, reštaurácii, bare, ale aj v rámci vernisáže, výstavy atď.
- k reprodukovanej hudbe sa zaraďuje: hudba vo výťahu, na toaletách, na plavárňach, v dopravných prostriedkoch (autobus, taxi, vlak, lietadlo), v prevádzke služieb (kaderníctvo, kozmetika, sauna…), v mestskom alebo obecnom či školskom rozhlase.
Spracované s použitím: soza.sk, pravda.sk, slovakradio.sk, sme.sk
zdá sa mi to úplne choré.. Už nevedia ako si zvýšiť svoju životnú úroveň, len vyrubením poplatkov???….. za reprodukovanú hudbu na verejných toaletách??