Vraciame sa opäť k téme: ako byť s deťmi v kostole a ako tam byť užitočne. Pre mnohých rodičov je to pole neorané a pritom veľmi chcú, aby tam deti chodili a aby tam chodili (a tiež sa tam cítili ) dobre. Preto je potrebné, aby sme im aj DOMA vysvetlili základné veci.
Odporúčam, aby ste to nerobili naraz – ale po častiach, a nechali priestor na otázky. Ak nebudete vedieť na ne odpoveď, spokojne ich napíšte do fóra a deťom povedzte, že sa poradíte s múdrejšími rodičmi a isto ich neskôr zodpoviete. Prípadne si ich môžete písať do špeciálneho zošita, aby deti videli po odfajknutí, že otázka bola zodpovedaná.
Na rozhovory o svätej omši a kostole si nájdite pokojný čas, trebárs pred spaním alebo niekedy popoludní. Možné to je aj po ceste na svätú omšu, ale nie pred dverami kostola! Netreba rozprávať dlho – stačí chvíľka. Sami budete vidieť, či deti chcú rozprávať ďalej, alebo už informácií stačilo.
Zdroj: istockphoto.com Tu sú pomocné otázky, podľa ktorých budeme deti učiť: Čo je to svätá omša? Je to jedna obrovská, krásna oslava! Niečo, ako keď nás niekto pozve na oslavu narodenín, dostaneme krásnu pozvánku a bude tam napísané, že bude aj veľká hostina. Takéto pozvanie dostávame vždy, keď ideme na svätú omšu.
Čo oslavujeme? Oslavujeme viac, ako všetky narodeniny a meniny na svete, čo ako veľa by sme mali kamarátov. Oslavujeme to, že sa vďaka Pánu Ježišovi môžeme všetci dostať do neba. Túto skvelú správu si pripomíname pri každej svätej omši.
Ako sa prichystať? Keď ideme na oslavu ku kamarátovi, tak sa všetci v prvom rade pekne oblečieme a samozrejme, chceme oslávencovi priniesť aj nejaký pekný darček. To isté platí aj o svätej omši, o ktorej už vieme, že je oslavou: ale nestačí sa len pekne obliecť, hoci je aj to dôležité. Dôležitejšie je to, čo donesieme ako darček vo svojom vnútri, vo svojom srdci. Z toho má Pán Ježiš veľkú radosť, ak mu nesieme v tom srdci všetko, čo sa nám prihodilo: dobré aj zlé.
Kedy prísť? Patrí sa na oslavu prísť neskoro? Nie, oslávenec by potom na nás dlho čakal! Preto ani na svätú omšu nechodíme neskoro, ale vždy sa tam snažíme byť pár minút pred začiatkom oslavy.
Čo budeme môcť robiť na tejto oslave? Kdekoľvek na oslave ste, vždy sa tam spieva aj rozpráva spoločne, ale je tam aj niekto, kto rozpráva za všetkých. Toto isté platí aj na svätej omši: môžeme spoločne spievať, počúvať, rozprávať, robiť rôzne gestá a postoje, a tým spoločne vyjadrujeme radosť, že môžeme byť na tejto oslave. Zároveň je tam však aj kňaz, lektori, organista, ktorí majú samostatný priestor, aby za nás všetkých povedali niečo pekné, dôležité o oslávencovi – o Pánu Ježišovi. Vtedy my počúvame a nevyrušujeme, aby sme sa mohli tešiť z toho, aký je tento oslávenec dobrý.
Zdroj: istockphoto.com Čo nás čaká na svätej omši? Na tejto hostine nás čaká oslávenec, Pán Ježiš. On je tým, kto nás pozval a kvôli komu sme do kostola prišli. Hovorí k nám cez slová Svätého Písma, a čo viac, je tam s nami, ukrytý v kúsku bieleho chleba. Nie je to obyčajný chlieb, pretože nám dáva silu, aby sme boli dobrí, dokázali odolávať zlu a stále sa stávali podobnými Pánu Ježišovi, ktorý je náš najlepší kamarát.
Je každá svätá omša rovnaká? Áno, aj nie. Rovnaká je v tom, že má svoje presne stanovený priebeh, ktorý sa nemení. Iná je v tom, že na každej svätej omši, na každej tejto hostine, počujeme iné slovo Pána Ježiša. Nadôvažok aj na svätej omši oslavujeme rôzne sviatky a slávnosti, napríklad Panny Márie, Ježišovej mamy, svätých. Najkrajšie oslavy vo svätej omši sú na Vianoce a na Veľkú noc.
Prečo nie je na každej svätej omši rovnaká farba rúcha? Pretože aj v Cirkvi máme svoj rok, volá sa liturgický. Je rozdelený na viacero období, sviatkov a slávností a každé z nich má svoju špecifickú farbu. Je ich päť: Biela sa používa ako symbol svetla, čistoty a dokonalosti na sviatky Pána Ježiša, (nie však o jeho umučení), na sviatky Panny Márie, a tiež anjelov a svätých, ktorí neboli mučeníci. Červená farba vyjadruje lásku, teplo, život a je tiež farbou krvi. Používa sa na Kvetnú nedeľu, Veľký piatok, na Zoslanie Ducha svätého, na sviatky utrpenia Pána Ježiša a na sviatky mučeníkov. Zelená je farbou živých rastlín a nádeje. Kňaz si toto rúcho oblieka v období cez rok. Fialová farba vzniká zmiešaním modrej a červenej – modrá symbolizuje nebo a červená zem, teda je spojením symbolov neba a zeme. Táto farba sa používa v advente a v pôste, a pri omšiach za zomrelých. Ružová farba sa používa len dvakrát do roka a to na tretiu adventnú a štvrtú pôstnu nedeľu a je symbolom nádeje a očakávania.
Ako si to mám všetko zapamätať? Urob si s rodičmi vlastný liturgický kalendár. Každé liturgické obdobie si vyfarbite správnou farbou. Môžete si tam vpísať aj vaše rodinné oslavy, sviatky či akcie, na ktoré sa tešíte – takto ich budete môcť tiež priniesť Pánu Ježišovi ako dar, keď prídete do chrámu.
Spracované s pomocou brožúrky Svätá omša.
Loading...
Presne, presne tento obraz s oslavou mi prisiel ked som minuly rok vysvetlovala svatu omsu priatelovi! Smiala som sa, ze aka je to vtipna katecheza, ale po precitani toho clanku som sa len utvrdila v tom, ze je Bozia dakujem, nech Vas Pan zehna +