Dieťa by takto z rodiny malo poznať už všetky základné modlitby, poznať štruktúru sv. omše a byť zorientované v živote Cirkvi, ideálne je, ak je súčasťou farského spoločenstva cez detské stretká alebo detský spevokol, ktoré robia prirodzenú pomoc pri nasmerovaní a vedení vo viere.
Hoci sa mnohí rodičia na to spoliehajú, na hodinách náboženstva nie je prioritou ani podľa učebných plánov tretieho ročníka príprava na prvé sväté prijímanie. Katechéta môže tomu dopomôcť, často je to však na úkor riadneho učiva na vyučovaní tohto predmetu. Výborné riešenie je, ak vo farnosti prebieha intenzívny kurz prípravy na prvé sv. prijímanie a to tak pre deti, ako aj pre rodičov. Zvykne začať už v septembri toho školského roku, kedy dieťa má prijať prvé sv. prjímanie a pozostáva z pravidelných interaktívnych stretnutí rodičov a detí s kňazom, resp. katechétom. Ak takáto ponuka vo farnosti nie je, nič nebráni rodičom detí, ktoré majú pristúpiť k prijímaniu, spoločne zvážiť prípravu detí na sviatosť v rámci malého stretka buď svojpomocne za sprevádzania a vedomia kňaza alebo po dohode s katechétom, ktorý bude tieto stretnutia viesť.
Treba vedieť, že tak rodič, katechéta alebo aj kňaz vo farnosti má právo nepripustiť dieťa k prvému sv. prijímaniu, ak vidí, že nie je dostatočne pripravené alebo zrelé na tento okamih.
V každom prípade by to mala byť príprava na výnimočný deň a v tom duchu by malo byť všetko vedené, aby sa dieťa aj rodičia tešili, a nebrali ho len ako formalitu či možnosť získať dotáciu od starej mamy.
Čo dieťatku na prijímanie obliecť, aké sú zvyky ohľadom pohostenia či darov?
Dobrý deň,a ako je to prosím v Čechách?Mám vydatú dcéru v Čechách,mám vnuka ide do 3.ročníka a dcéra o tom ani nepočula,že by pripravovali deti v škole?
Na koho sa treba obrátiť?Radi by sme, aby išiel chlapec na 1.sväté prijímanie.
Ďakujem pekne za pomoc.
S pozdravom