V štatistikách sa každoročne dočítame, že vek matiek – prvorodičiek stúpa. Oproti tomu, kedy porodili prvé dieťa naše staré mamy sme sa výrazne posunuli vekom nahor.
Avšak – neplatí to o začiatku sexuálneho života mladých. Sex počas strednej školy nie je neobvyklým. A tak sa i v tomto čase môže stať, že otehotnie žienka, ktorá ešte neoslávila svoje osemnáste narodeniny. Je jasné, že takéto tehotenstvo má svoje špecifiká. V čom? Dnes by som chcela práve tejto téme venovať malé zamyslenie.
shutterstock Najprv zákon… Podľa Trestného zákona ten, kto vykoná súlož s osobou mladšou ako pätnásť rokov alebo kto takú osobu iným spôsobom sexuálne zneužije, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až desať rokov. Ak gynekológ zistí, že dievča ktoré ešte nemá 15. rokov je tehotné, má ohlasovaciu povinnosť na polícii, pretože sa to kvalifikuje ako trestný čin – sexuálne zneužitie. (300/2005 Z.z. § 201) Nechajme ale na chvíľku bokom dievčence, ktoré ešte nemali pätnásť a pozrime sa na tie trošku staršie…
Hľadisko fyzické Pri pohľade na dnešné sedemnástky vám musí byť jasné, že fyzicky sú už zrelé. Teda aspoň niektoré. Fyzicky sú totiž mladé ženy zrelé či „funkčné“ už po niekoľkých pravidelných menštruačných cykloch. Vaječníky produkujú vajíčka, maternica ich dokáže v sliznici uhniezdiť.
Sú však aj mladé budúce mamičky, ktoré ešte stále nemajú vyvinuté typické ženské tvary. Mladé dievčence s typickou chlapčenskou postavou môžu mať ešte panvu užšiu, čo je teoreticky, vyššie riziko komplikácií počas pôrodu.
Vo všeobecnosti je však fyzická zrelosť tým najmenším problémom adolescentných matiek. Veď i naše staré mamy rodili „tesne okolo 18 narodenín“, mnohé i skôr.
Tehotenstvo by tým pádom nemal byť fyzický problém Aj mladé mamičky chodia pravidelne do poradne pre tehotné. Vyžadujú ohľaduplný a hlavne neodsudzujúci prístup. Fyzicky to zvládajú dobre. Ale keďže právna zodpovednosť je do osemnástich rokov na rodičoch, mali by mať i oni prehľad o tom, čo sa s ich dieťaťom a vnúčaťom deje, prípadne do poradne s mladou mamičkou chodiť spoločne. A hlavne – rôzne „papiere“, súhlasy a pod. vyžadujú podpis zákonného zástupcu.
shutterstock Hľadisko psychické a emocionálne Nuž povedzme si pravdu, i mnohé budúce mamičky vo veku 25 ba i viac rokov sa ešte necítia zrelé na materstvo. Nerada by som však hádzala všetky do jedného vreca spoločne. Sú mladé ženy, ktoré sa naozaj dokážu vyrovnať s nastávajúcim tehotenstvom výborne, mnohé sú také, ktoré túžia po dieťati už od mladého veku, niektoré chcú mať bábätko čo najskôr. Každý človek má biologicky zakódovanú starostlivosť o mláďa. Prvé jej prejavy sa môžu objaviť už v cca 10 – 11 rokoch.
Materstvo však v poňatí psychosociálneho kontextu prináša komplexnú a radikálnu zmenu v motivácii a prežívaní nielen u mladých matiek. Preto tu vyvstala otázka – nakoľko sú tieto mladé mamičky schopné zmeniť sa, zmeniť TO.
Nakoľko sú schopné potlačiť egocentrizmus a prepracovať sa k altruizmu? Rodičovstvo prináša krásne a radostné chvíle, ale i veľkú fyzickú a psychickú záťaž. Výnimkou nie sú náročné situácie spojené so zmenou sociálnych rolí, vzťahov, s nárastom zodpovednosti… A priznajme si, že občas potrebujeme aj veľkú dávku sebazaprenia. Sú mladé matky schopné pred vlastným záujmami dať prednosť záujmom dieťatka? Práve v takýchto chvíľach sa prejaví ich zrelosť.
Na vysokej škole som mala spolužiačku, ktorá už k maturitám išla s bruškom. Do konca vysokej školy porodila ďalšieho syna a tesne po vysokej ešte tretieho. A všetko krásne zvládala. I počas štúdia na strednej škole sme mali dievčatá, ktoré otehotneli a s materstvom sa vyrovnali bravúrne. Nie vždy však tomu tak je. Psychické dospievanie prichádza neskôr ako fyzické. Je to ovplyvnené aj spôsobom života, ktorý žijeme. Preto je tu i hľadisko sociálne…
shutterstoc Hľadisko sociálne Doba, ktorú žijeme nedáva mladým matkám veľký priestor. Najprv treba doštudovať, potom plodiť… Fyzická túžba je nezastaviteľná, ale treba ešte toľko vecí stihnúť… Mladé ženy sú ešte neskúsené v partnerských vzťahoch a závislé na rodičoch.
Viete, hlavný dôvod, prečo som tento článok začala písať bolo zamyslenie nad tým – aký bude vzťah mladej mamičky a dieťatka – ako ho posilniť, ako ju povzbudiť, aby sa o dieťa starala a nedávala zodpovednosť za výchovu na niekoho iného. Predstavte si mladú mamičku, ktorá porodí svoje prvé dieťatko a po počiatočných stresoch a problémoch sa materskej role ujme s radosťou. Ale! ALE po čase, po šestonedelí (individuálne aj dlhšie), po chvíľke strávenej s dieťatkom doma sa musí vrátiť do školy. Tu je podľa mňa veľké jadro problému. Po prvé – preruší pravdepodobne dojčenie. Po druhé – nemá kontinuálny kontakt s dieťatkom, ktorý je predpokladom tej zodpovednosti a väzby ktorú som spomínala. S bábätkom ostáva doma obvykle babička. Ale mladá matka, ktorá potrebuje posilniť svoju materskú rolu je od dieťatka preč a venuje sa svojmu vlastnému sociálnemu dozrievaniu…
Nedávno som čítala, že mladé matky v jednej zo škôl na východe Slovenska si môžu do školy brať svoje deti. Problém východného Slovenska je v tomto smere špecifický. Deti, ktoré ešte nedovŕšili pätnásty rok už majú vlastné deti. Cca 30 štrnásťročných dievčat ročne porodí na Slovensku svoje prvé dieťa. Väčšina z nich je práve z „východu“. Čo sa pätnásťročných týka – tých je už štyrikrát viac. Výnimkou však nie sú ani dievčatá, ktoré prvé dieťa porodia už v 12.tich rokoch…
Je ideálnym riešením brať si deti do školy alebo urobiť dievčatám individuálny študijný plán?
Čo myslíte?
Loading...
len skoda, ze ste v clanku neuviedli, ze tie 14rocne rodicky su tmavsej pleti. To je uz uplne ina tema..
jednoznacne individualny studijny plan – moznost konzultacii, kde si samozrejme moze zobrat aj babatko. moze vtedy spinkat alebo sa hrat…a vela napomoci aj zo strany skoly.
prečo len dievčatá tmavej farby pleti? dievčatá svetlej farby pleti nie?!
Pravé svetlej farby pleti sú najväšie k…y
Len majú znalosti o tom ako sa chrániť,preto sa môžu je..ť
Aj so svojím otcom,susedom,psom,a všetkým čo im príde do cesty…
Tak ako ty catalina
Zakomplexovana úbohá chudera,škaredá odporna
Si nemôže chúďa ani vrznut