Naše rozhovory o menštruácii a plodnosti
Naše rozhovory pokračovali takto ďalej počas jej dorastania – a dostali sme sa prirodzene aj k tomu, ako to bábätko do izbičky k mamičke vojde. Málokedy som používala knihy a obrázky, snažila som sa jej – aj ostatným deťom, lebo sa zákonite prilepili k nám ďalšie uši – to opísať opisne, po troškách, tak, aby som videla, či im informácia už stačí, alebo sa budú pýtať ďalej.
Často krát sa totiž opýtali iba jednu vec: napríklad, či ocko nemá menštruáciu… Po vysvetlení, že nie, lebo muži majú spermie uložené už od narodenia na jednom mieste a nepotrebujú s nimi nič zvláštne robiť, už žiadna otázka nenasledovala – a dlho zas bolo ticho.
Medzi štyrmi očami
Keď mala Viki asi deväť rokov, medzi štyrmi očami – na jej požiadanie, lebo sa už začínala hanbiť – sme rozobrali celý cyklus ženy… Viac menej sme dali dohromady celú skladačku, o ktorej sme sa rozprávali od prvej otázky, ktorú mi položila ešte ako maličká.
Cyklus ešte nemá, trošku sa ho bojí, ale na druhej strane je pripravená a myslím, že to ovzdušie dôvery aj v týchto otázkach jej dáva istotu, že to spoločne zvládneme na jednotku. Toto ovzdušie prijatia, úžasnosti a otvorenosti musí však dieťa pocítiť od prvých otázok – inak je ťažké prelomiť bariéru, keď už by mamy mali povedať všetko a keď už by sa aj dievčatá chceli opýtať.
Potom je to zrazu obom trápne – a je to ohromná škoda. Zázrak života a menštruačného cyklu ženy môžu práve baby v rodine prežívať spoločne ako svoje „ krásne babské tajomstvo“. Nenechajte si to ukradnúť!
veľmi pekne a inšpiratívne ste to napísali