Pohlavné bunky… návod pre zodpovedných rodičov zvedavých školákov

Mgr. Luba Lapšanská 1

Už vo štvrtom ročníku základnej školy sa deti učia o pohlavných bunkách. Rozdiel medzi dievčatami a chlapcami poznali doteraz len z tej „vonkajšej“ stránky. Je ale načase, citlivo sa pozrieť do vnútra našich tiel. Ako to tam funguje? Ako to tam máme usporiadané? Maličký návod ako to deťom povedať – nielen ako nudné fakty:  

Na to, aby sa mohlo narodiť dieťatko potrebujeme bunky dve. Jednu ženskú – volá sa vajíčko. Druhú mužskú – tá má názov spermia. Po ich spojení, voláme to aj oplodnenie, vznikne dieťatko. Tieto dve bunky sú veľmi rozdielne. Jedna je väčšia, druhá menšia. Jedna je pohyblivá, druhá nie. Jedna „býva v brušku“, a tá druhá mimo neho. 

Poďme sa teraz spoločne pozrieť na tieto dve malé ale zaujímavé bunky. Ktorá z nich je väčšia a ktorá menšia?  

V tejto chvíli je načase ukázať obrázky (na internete ich nájdete nepreberné množstvá). Keďže sú však vo veľkom rozlíšení, niekedy je pre deti ťažké uhádnuť, ktorá bunka má akú veľkosť.

Ak však nájdete aj obrázok, kde je vajíčko obklopené spermiami, alebo dokonca taký na ktorom spermia preniká do vajíčka – určite na to prídu deti samé. Vajíčko mimochodom patrí medzi najväčšie bunky tela, spermia naopak medzi najmenšie. Okrem obrázkov môžete skúsiť aj video alebo animáciu. Deti rady pozorujú tento zázrak zrodenia v pohybe. Či to však použijete alebo nie, nechávam na vašom rozhodnutí. 

Poďme k otázke číslo dva.

Ktorá z týchto buniek je pohyblivá?

Ak už deti videli video – je im určite jasné, že spermia. Môžete však ešte pridať otázky typu: Ako je možné že sa hýbe? Čo spermia má a vajíčko nemá? Aký je rozdiel vo vzhľade? Vajíčko je okrúhle a spermia sa trochu podobá na žubrienku. (Videli deti niekedy žubrienku ako pláva? Ako sa pohybuje?) A ten chvostík môžete kľudne nazývať pravým menom. – Bičík. 

A ak už deti vedia i to, že vajíčko putuje vajíčkovodom až do dutiny maternice, možno sa opýtajú,

ako sa tam dostane, keď sa samé nehýbe? Viete to? 

Vajíčkovod je vystlatý riasinkovitým epitelom. Teda sú tam také drobné „chĺpky“, ktoré sa hýbu, vlnia a tak posúvajú vajíčko smerom od vaječníka až do maternice. 

A dostávame sa k poslednej dnešnej otázke. 

Prečo majú dievčatá vajíčka ukryté „v brušku“ a chlapci majú spermie v semenníkoch (vo vajíčkach) mimo tela?

Dievčatá – vajíčka

Orgán, v ktorom sú ženské vajíčka uložené sa volá vaječník. Každá žena ich má dva. Dva vaječníky. Vajíčka musia byť pekne v teplúčku, chránené a pripravené na to , aby dozreli. Okrem toho, je ich v podstate málo. Teda omnoho menej ako spermií.

Vytvoria sa ešte v čase, keď je dievča, budúca žena, v brušku svojej mamy. A potom už len čakajú, kedy dievča dospeje, dozreje, kým „bude veľká“. Potom sa postupne dostanú na radu.

Približne jeden krát za mesiac (každých cca 28 dní) jedno alebo i dve vajíčka (len výnimočne viac) dozrejú a vyberú sa na cestu vajíčkovodom do maternice. A tak to trvá niekoľko desiatok rokov, kým je žena schopná vynosiť a porodiť dieťatko. Jedného dňa sa však tieto zázračné bunky „minú“. Vajíčka si treba chrániť. Nemali by sme v zime alebo keď je chladno chodiť s holým bruškom a holými „krížami“, chrbtom, lebo vajíčka by mohli prechladnúť a ochorieť alebo dokonca zahynúť. Potom už z nich dieťatko nebude.

Chlapci – spermie

Chlapci majú spermie v semenníkoch, (ľudovo tomu hovoríme vo vajíčkach, čo ale nie je celkom správny názov – deti si potom často pletú „vajíčka“ u mužov a vajíčka ženské), ktoré nie sú v tele, ale visia vonku. Potrebujú totiž chladnejšie prostredie ako vajíčka ženské.

Okrem toho, spermie sa stále tvoria nové. A je ich veeeeľmi veľa. Keď chlapec dospeje na muža, tvoria sa stále a stále. Nemajú rady horúco. Sú také otužilé a veľmi pohyblivé. Keď „zbadajú“ vajíčko, každá spermia sa snaží čo najrýchlejšie dostať k nemu. Pretože vajíčko sa spojí iba s jednou jedinou, výnimočne s dvoma. Potom vzniknú dvojičky… Takže spermie si nechcú leňošiť v tele – v teple. Pripravujú sa na rýchly štart k vajíčku… A ešte zaujímavosť na záver – aby sa k nemu dostali musia „preplávať“ cca 10 cm. A o tom čo bude potom až nabudúce…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár