Spôsoby odstraňovania chĺpkov

Mgr. Luba Lapšanská 2

Tento článok je v prvom rade určený mladým dospievajúcim ženám (trochu i chlapcom), ale ak si to prečítajú aj ich rodičia, možno sa tiež niečo nové dozvedia. 

Depilácia a epilácia

Depilácia – odstránenie chĺpku nad povrchom pokožky, teda iba jeho viditeľnej časti.

Epilácia – odstránenie celého chĺpku aj s korienkom.

(Takže ak si budete chcieť kúpiť elektrický strojček, tak si rozmyslite či chcete depilátor – „orezávač“ alebo epilátor “vyškubávač“  ) 

Medzi depilačné metódy radíme: 

Holenie

Krátkodobé odstránenie chĺpkov žiletkou alebo holiacim strojčekom (klasickým). Holiť sa môžete „na sucho“ – pred tým je dobré použiť na pokožke peeling, alebo na mokro – s použitím krému na holenie a podobných prípravkov. Holenie na mokro je zrejme najpoužívanejšia metóda odstraňovania chĺpkov vôbec. A pravdepodobne aj  najjednoduchšia a najlacnejšia. 

Negatíva: Chĺpky vyrašia už po pár „hodinách“. Pravidelným holením tiež silnejú a vyzerajú tmavšie. Pri holení sa môžete nepekne porezať – najmä ak sa holíte v klzkej kúpeľni s nohou vyloženou na umývadle! 

Chemická depilácia

Tu patria rôzne depilačné krémy či gély. Odstránenie chĺpkov nastáva po nanesení špeciálneho krému, ktorý po určitom čase (čítajte príbalový leták!!!)  chemicky rozruší samotný chlp. Potom sa  pomocou „špachtličky“ alebo hubky odstráni. Niektoré sa jednoducho zmyjú. Odporúčam VŽDY pred prvým nanesením skúsiť účinok krému najprv na maličkej časti tela – kvôli možným alergickým reakciám!  Chĺpky vyrastajú o čosi neskôr ako po holení. 

Negatíva: Môže agresívne (až alergicky)  pôsobiť na pokožku. Ak preženiete čas napísaný v návode, môže to skončiť zúfalo. Namiesto hladkej pokožky – alergická reakcia.  Po chemickej depilácii sa pár hodín vyhnite akejkoľvek kozmetike – pokožka je ešte precitlivelá. Krémy sú obvykle nevhodné na intímne oblasti, kde je pokožka omnoho jemnejšia a citlivejšia. 

Ďalšia informácia nad ktorou sa treba zamyslieť ešte pred odstraňovaním, v tomto prípade dosť rozporuplná, je akým smerom chĺpky holiť, trhať, zotierať  a pod. 

Odporúčania sa veľmi líšia. Ak sa na depiláciu vrhnete proti smeru rastu chĺpkov, odstránite ich rýchlejšie a pokožka bude hladšia. Zároveň však riskujete častejšie zarastanie chĺpkov pod kožu (práve preto že sú odstránené tesne pri pokožke) a tiež výraznejšie poškodenie pokožky. Ak sa do toho pustíte v smere rastu – nie všetky chĺpky naraz odstránite a budete proces musieť opakovať. 

Epilačné metódy sú tieto: 

Pinzeta

Jednoduchá, účinná ale použiteľná iba na ojedinelé vytrhávanie  chĺpkov.  Pod pazuchou máme približne 600 vlasových folikulov a na ohanbí dokonca až cca 17 000. Po jednom to tam nepôjde.   Takže pinzetka je super na tvár, prípadne  u chlapcov  na ojedinelé chĺpky na hrudi. Pred tým si pleť nahrejte, aby sa póry otvorili a chĺpok ľahšie vyšiel von. Nenarastie pár týždňov. Ak si takto chĺpky pravidelne vytrhávate, sú jemnejšie a môžu aj zmiznúť úplne. Upozornenie pre dievčatá ktoré si vytrhávajú obočie – prečítajte si predošlú vetu. (Máme jednu susedku ktorá  v určitom období, keď bolo moderné mať ultra tenké obočie udržiavala tento trend. Teraz už nemá žiadne, ak nepočítam to nakreslené!) 

Negatíva: Niekedy sa zapália póry, hlavne ak pleť dobre nenaparíte alebo ju zle po akcii vydezinfikujete. A bolí to. Ale vraj a dá zvyknúť.  Ak máte takých ojedinelých chĺpkov priveľa, môže to dlho trvať. 

Epilácia voskom

Vosk je pravdepodobne najstarší prostriedok na zbavenie sa ochlpenia. Jeho účinok je niekoľko týždňov. V obchodoch si môžete kúpiť predpripravené voskové pásiky. Alebo ak navštívite salón, tak vám horúci  vosk natrú priamo na telo a na to priložia pásik. A potom – sa to celé prudkým pohybom strhne. 

Negatíva:  Naozaj bolestivá procedúra. A pomerne drahá ak si porovnáme cenu a výkon (trvanie).  Pokožka je dlho podráždená. Neodporúča sa napríklad pri kŕčových žilách.

Epilácia ukrovou pastou

Táto metóda k nám prišla z Blízkeho východu. Je  veľmi podobná, ale šetrnejšia ako vosk. Pokožku dráždi menej aj preto, lebo neobsahuje žiadne syntetické látky ani parfumy. Jej účinok je niekoľko týždňov a používa sa na celom tele. 

Negatíva: Podobné ako pri vosku. 

Epilačná ihla

–  alebo elektroihla.

Používa sa iba na malých plochách tela, na jednotlivé chĺpky,  obvykle na tvári. Je to pomerne bolestivý proces. Účinnosť je ale vysoká. Po tejto metóde nevznikajú pigmentové škvrny tak ako po niektorých iných. Keďže každý chĺpok sa odstraňuje jednotlivo, je to pomerne prácne a zdĺhavé. Elektrická ihla sa namieri na korienok a elektrickým výbojom ho spáli. Aby ste natrvalo odstránili všetky chĺpky, je potrebné absolvovať to cca 5 – 7 krát. Je vám jasné, že to musí robiť špecialista… 

Negatíva: Bolestivosť, časová náročnosť… Nesmie sa používať na oblasť podpazušia. 

Chemická epilácia

– trvalé odstránenie väčšiny (nie komplet všetkých) chĺpkov. Po tejto metóde  sa nesmie telo minimálne dva mesiace vystavovať na slniečku. V mieste epilácie sa totiž hromadí pigment a na slnku by mohli vzniknúť tmavé škvrny. 

Negatíva: No, ak si predstavíte aká znôška chémie to je, tak ich ani netreba písať…. 

Epilátor

– elektrický holiaci  strojček, tento krát, na rozdiel od obyčajného,  chĺpky vytrháva aj s korienkami.  Keďže samotná epilácia dosť bolí, používa sa hlavne na nohách. V oblasti bikín ju rozhodne neodporúčam. Po aplikácii budú  vaše nôžky hladké cca týždeň či viac. (Praktické skúsenosti o epilačnom strojčeku nie sú až také pozitívne ako tie z reklám. Z diskusií vyplýva, že chĺpky sú u niektorých viditeľné už po 3 – 5 dňoch.)

Negatíva: Bolí to. Pokožka sčervenie a trvá to niekoľko hodín kým sa vráti do “pôvodného stavu“. Nie je vhodný na intímne časti tela, tvár a podpazušie.

Fotoepilácia

– označovaná aj ako bezbolestná epilácia. Štípanie sa objaviť môže.  Používajú sa pri nej prístroje na báze Intenzívneho pulzného svetla (IPL) alebo lasery (LASEROVÁ EPILÁCIA).  To vznikajúce svetlo zničí vlasový folikul – korienok. Samé si to doma urobiť nemôžete, pretože používať tieto prístroje môžu iba kvalifikované osoby. Niektorým sa takto (po viacerých sedeniach) podarí zbaviť chĺpkov natrvalo. 

Negatíva: Táto metóda nie je vhodná na podpazušie. Je to drahééééééé a časovo náročné. Nemôžete ísť na slniečko. 

A možno ste sa niekde na internete stretli aj s pojmom Brazílska depilácia. Je to úplné odstránenie všetkých chĺpkov z ohanbia pomocou cukrovej pasty alebo horúceho vosku. Vydrží cca dva týždne. A bolí!!!! Dva dni  po zákroku je červené a citlivé všetko čoho sa lepiaci epilačný pásik dotkol. Pozrela som si na internete pár videí (AU AU AU), a poviem vám môj osobný názor. TOTO nie je nič pre mňa. Nepáči sa mi tá podráždená pokožka, drobné vypukliny, ktoré ostanú po chĺpkoch (vyslovene neestetické)  ani predstava keď to začne znovu rásť. Ďakujem, neprosím si, vyberiem si z iného výkladu! 

A ešte som tak uvažovala nad tým, že pri epilovaní voskom,  pastou alebo strojčekom musia byt chĺpky dostatočne dlhé, aby sa zachytili. Ak teda mám čakať na to, kým budú mat vyše pol centimetra, premýšľam nad tým prečo? A čo tie dni, kým budem čakať? Budem nosiť dlhé nohavice?

Pravidlá odstraňovania ochlpenia: 

  • Pred procesom si pokožku nahrejte. Napríklad teplou vodou, teplým uterákom a pod.. Chĺpky zmäknú, póry sa otvoria a chĺpok sa ľahšie odstráni. 
  • Pokožku majte napnutú – výsledok bude efektívnejší a nebudete musieť ťahy viackrát opakovať – čím si zase ochránite kožu. 
  • Ak používate žiletky – zoberte si vždy ostrú a čistú!!! Pri ostrej paradoxne hrozí menšie riziko poranenia.
  • Chĺpky si neodstraňujte práve pred prvým rande s vysnívaným princom. Pokožka potrebuje určitý čas na to aby sa upokojila.
  • Pri chemickej depilácii určíte nenechávajte túto chémiu na tele dlhšie ako je uvedené v návode! Môžete si vážne ublížiť
  • A jedno zaujímavé pravidlo – držte sa  lunárneho kalendára. V ňom nájdete rady kedy strihať nechty, vlasy i kedy odstraňovať chĺpky, aby bol účinok čo najdlhší. 

Ak premýšľate nad depiláciou či epiláciou a snažíte sa v reklame nájsť ten najúčinnejší spôsob, tak ste vedľa. Taký úsmev som teda pri vytrhávaní chĺpkov u žiadnej mojej známej nevidela. S tým rastom to nie je tiež až také ružové. A to sa tam nespomínajú rôzne riziká – a tie, povedzme si pravdu vznikajú pri každom (áno, pri každom) druhu odstraňovania ochlpenia… 

Problémy spojené s depiláciou a epiláciou

  • Infekcie. Ak chlp vytrhnete, otvorí sa vlasový folikul a tým aj cesta kadiaľ môže infekcia vojsť do tela. Taktiež sa to môže stať pri poranení pokožky napr. žiletkou. Takže vždy po akcii dezinfikujte.  
  • Úrazy!  Hoľte sa na pevnom a suchom mieste. Jedno šmyknutie môže byť osudné.
  • Svrbenie, prítomné takmer vždy keď sa nové chĺpky predierajú na svetlo sveta… 
  • Dermatitídy a alergické reakcie.
  • Zápal vlasového vačku. 
  • Zarastené chĺpky – pomerne častý jav. 
  • Jazvičky, vriedky, červené bodky, biele „kopčeky“…

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, nezačínajte priskoro. Bude to váš údel až kým sa pohľad na prirodzené ochlpenie v našom svete nezmení. A to vyzerá na dlhý príbeh…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. uprednostnujem medom alebo voskom a potom osetrujem tymto spomalovacom rastu chlpkov notino.sk/ryor/depilation-and-shaving-spomalovac-rastu-chlpkov/ a coraz su chlpky slabsie a svetlejsie

Pridaj komentár