V poslednom článku sme si vysvetlili základné pojmy ženského tela zvonku. Dnes sa na naše orgány pozrieme zvnútra. Čo teda patrí do rozmnožovacej sústavy ženy, vnútorných pohlavných orgánov?
Maternica, vaječníky, vajíčkovody a pošva.
Tak bez veľkých rečí začneme:
Vagína – pošva
- spája vnútorné a vonkajšie pohlavné orgány ženy. To čo sme si ale naposledy nepovedali je, že pošva plní ochrannú funkciu, tzv. biologickú ochranu.
- Je v nej kyslé prostredie, ktoré zabezpečujú Doderleinove baktérie. Tie produkujú kyselinu mliečnu, ktorá bráni vzniku choroboplodných zárodkov. Nedostanú sa teda z vonkajšieho prostredia do vnútra tela. Resp. nemali by sa.
- Ak sa pH pošvy, to kyslé prostredie zmení na zásadité, tak majú baktérie a infekcie možnosť množiť sa „len taká radosť“.
- Určite ste už počuli o prekyslení organizmu a strave, ktorá tomu napomáha. Takže – pri pravidelných problémoch, výtokoch, zápaloch, mykózach atd. odporučte svojim dcéram (či sebe) v prvom rade úpravu stravy.
- No a ešte si pripomeňme ďalšie funkcie pošvy. Slúži k pohlavnému styku a k porodeniu dieťatka. Ako to vysvetliť deťom sme si písali už v predošlých článkoch.
Krčok maternice – (latinsky cervix).
- Na vnútornom konci vagíny sa nachádza krčok maternice. Má tvar valca, a v prostriedku má malý kanálik. Tým vyteká menštruačná krv.
- Počas pôrodu sa krčok roztiahne a „stratí“. Po pôrode sa vráti do pôvodného valcovitého stavu. Ale to sme preskočili čas .
- Krčok je pokrytý hlienom, ktorý bráni baktériám postupu do pošvy. Tento hlien má počas menštruačného cyklu rôznu konzistenciu. Počas ovulácie je riedši – aby sa spermie dostali ľahšie do maternice a k vytúženému vajíčku.
Maternica – (latinsky uterus)
- Maternica je výlučne ženský (resp. ak by sme hovorili o zvieracej ríši samičí) orgán. Jeho funkciou je udržať plod dieťatka (mláďatka) v tele, kým nedosiahne určitú zrelosť a nenarodí sa.
- Maternicu môžeme tvarom prirovnať k hruške, otočenej hrubšou časťou nahor. Je veľká asi ako ženská zovretá päsť.
- Počas tehotenstva sa ale dokáže zväčšiť do takých rozmerov, aby udržala rastúce bábätko. (Pred tým má cca 40 – 50 gramov, na konci tehotenstva takmer 1000 gramov.)
- Z toho logicky vyplýva, že vnútro maternice je duté. Vnútorná stena maternice je vystlatá sliznicou – endometriom. Vonkajšia stena je väzivová a voláme ju parametrium. No a medzi nimi je myometrium – časť tvorená zo svalov.
- Endometrium – sliznica sa počas menštruačného cyklu mení. Povieme si o tom nabudúce.
- Svalová vrstva myometrium je aktívna hlavne počas pôrodu.
- A ešte spomeniem väzivá: okrem toho že maternica sa skladá z väzivovej vrstvy, tak väzivá – závesný väzivový aparát – ju aj udržujú na určenom mieste v malej panve.
- Ak sa pozriete na obrázok, tak zistíte, že maternica je uložená v takmer 90° uhle v porovnaní s pošvou a je naklonená dopredu, smerom k brušnej stene.
- Rozoznávame dve časti maternice – krčok, ktorý som spomínala vyššie. To je tá užšia časť. A telo maternice – to je tá širšia časť priamo v ktorej sa vyvíja dieťa.
Vajíčkovody – (latinsky tuba uterina)
- Začiatok vajíčkovodov nájdeme v hornej časti maternice, v tzv. rohoch. Sú to tenké „rúrky“, ktoré trčia z maternice ako dva rožky a smerujú k ďalším dôležitým orgánom – vaječníkom.
- Sú dlhé cca 10 – 15 cm a hrubé asi 0,5 – 1 cm. Sú tvorené svalstvom a zvnútra vystlaté sliznicou.
- Okrem toho, je v ich vnútri riasinkovitým epitel. Ten má dôležitú úlohu. Sú to akési chĺpky, ktoré (spoločne so svalstvom) posúvajú vajíčka smerom od vaječníkov k maternici. Trvá to približne 3 – 4 dni.
- Na konci opačnom ako je maternica sa vajíčkovody rozširujú (podobne ako lievik) a sú akoby rozstrapkané.
- Na každej strane je približne 10 – 15 takýchto strapcov. Tieto strapcovité lieviky (fimbrie) obklopujú vaječníky a preberajú od nich zrelé vajíčka.
- Úlohou vajíčkovodov je v podstate to – čo počujete v názve – previesť vajíčka od vaječníka do maternice.
Vaječníky – (latinsky ovariá)
- sú párový orgán. Na každej strane maternice je jeden.
- U mladých dievčat majú tvar väčšej mandle. U tých, ktoré ešte nemajú menštruáciu sú veľké asi 3 cm a ich povrch je hladký.
- Až po čase, pri pohlavnom dozrievaní, keď sa vo vaječníkoch začnú tvoriť vajíčka, tak sa zjazvujú – kvôli praskajúcim folikulom. Folikuly sú podobné mechúrikom, ale o tom nabudúce .
- Taktiež sú počas pohlavnej zrelosti väčšie. Asi ako slivka. A naopak, po plodnom veku (v čase nastávajúceho klimaktéria) sa zase scvrkávajú.
- Zvláštne je zloženie vaječníkov. Zárodočný epitel (folikuly, z ktorých laicky povedané vznikajú vajíčka) sa totiž nachádza na ich povrchu. Oficiálne tomu hovoríme kôrová časť.
- Zvnútra sú vaječníky tvorené dreňovou časťou. Tá je zložená z jemných väzív, z hladkých svalových buniek a množstva ciev, ktoré vaječník prekrvujú. Vo vaječníku sa tvoria i hormóny, ale to je téma na celý dlhý článok.
- Vaječník je teda pohlavná žľaza produkujúca vajíčka – ženské pohlavné bunky a hormóny. Vajíčka sú najväčšie bunky ľudského tela.
… zopár zaujímavostí…
- Vo vaječníku prebieha takzvaná oogenéza. Je to proces vývinu ženskej zárodočnej bunky. Po pôrode majú novonarodené dievčatká takmer milión zárodočných folikulov (to, z čoho potom vznikajú vajíčka).
- Ale kým prídeme do puberty, ostane ich už len cca 300 000. A pravdupovediac, keď vidím dievčence aj v zime s holými bruchami a krížami, tak týmto aj z tohto množstva bude rýchlo ubúdať.
- Ženy majú počet vajíčok obmedzený. Netvoria sa tak ako u mužov priebežne. Vznikajú iba počas vnútromaternicového vývinu a som presvedčená o tom, že si ich treba chrániť.
- I keď pri každej menštruácii obvykle dozrieva len jedno vajíčko – v jednom z vaječníkov. (Za celý život ženy ich dozreje asi 400).
- Takže i napriek tomu, že celé to množstvo nepoužijeme, je nutné si uvedomiť, že i nedozreté, uskladnené a „pripravené“ vajíčka sa dajú poškodiť a i trvalo zničiť.
A ešte v skratke pridám zopár pojmov, s ktorými môžete ako rodičia „pracovať“ pri vysvetľovaní.
Panva
Panvou obvykle označujeme časť ľudského tela poniže brucha a nad nohami. Môže to však byť aj výraz len pre „kosti panvy“, teda pre krížovú kosť a dve panvové kosti.
Každopádne u ľudí hovorievame aj o veľkej panve a malej panve. Veľká je tá, kde sú uložené spodné časti tenkého a hrubého čreva – ako u žien, tak i u mužov. A malá panva (a predsa len pripojím aj latinský výraz, lebo sa s ním stretávame v čase keď otehotnieme – pelvis) je tá, kde sú uložené reprodukčné orgány, močový mechúr a konečník – záver hrubého čreva.
Mohlo by vás zaujímať: Termíny anatómie pre chlapcov.
Ženská a mužská panva sa od seba líšia nielen tým, aké orgány sú v nich uložené. Líšia sa už samotným kostrovým základom. Ak archeológovia nájdu kostru – vedia podľa tvaru a veľkosti panvy, či išlo o ženu alebo muža. Ženy majú v prvom rade panvu priestrannejšiu. Je aj širšia a nižšia ako u mužov.
A ešte dva pojmy s ktorými sa môžu naše deti i my stretnúť.
- Rodidlá – to sú vyslovene ženské pohlavné ústroje. (resp. u zvierat samičie)
- Genitálie – sú taktiež pohlavné ústroje. Ale týmto slovom označujeme rozmnožovacie orgány mužov aj žien.
A ak by ste túto časť tela, o ktorej tu toľko vypisujem, chceli nazvať nejako poeticky – hodí sa výraz lono .
Vyberajte, trieďte, rozhodujte o tom, čo svojim deťom prezradíte. Držím palce.