5 rozdielov vo výchove pred päťdesiatimi rokmi a dnes

Kristína Gabíková 1

Viac stráveného času s deťmi

Aj napriek tomu, že si dnes mnoho rodičov sťažuje na nedostatok voľného času, sú so svojimi deťmi častejšie, ako tomu bolo približne pred päťdesiatimi rokmi. Môže to byť pomerne prekvapivé, ale najviac času s potomkami trávia podľa americkej štúdie tí najvzdelanejší ľudia s veľmi dobrými príjmami. Zaujímavosťou je rovnako fakt, že sa dnešní muži o deti starajú dlhšiu dobu ako ženy v roku 1965.

Miesto hrania práca

Na predchádzajúci bod nadväzuje rozdielny priebeh detstva dnes a v minulosti. Teraz sa deti vo voľnom čase hlavne hrajú a sem tam si splnia nejaké domáce povinnosti. Kedysi boli deti chápané skôr ako pomocná sila. Od toho sa tiež odvádza čas strávený s rodičmi. Aj teraz sú však v tomto ohľade rozdiely medzi deťmi, ktoré žijú na dedine a tými z miest.

Fyzické tresty

Naše babičky nešli pre ranu ďaleko. Preto niekedy môžu mať pri výchove svojich vnúčat tendenciu k občasným fyzickým trestom. Moderná výchova je však opatrnejšia. Deti sa už nebijú kvôli zlým výsledkom v škole, ani kvôli odvrávaniu. Po zadku dnes deti dostanú naozaj v ojedinelých prípadoch. O tom, ktorý prístup je správnejšou voľbou, sa neustále prú odborníci.

Žiadne debaty, skôr krik

„Prestaň! Inak dostaneš na zadok…“ Toto počúvali deti pred päťdesiatimi rokmi častejšie ako dnes. Priestor na nejakú diskusiu, prečo určitú vec potomok nemá robiť, chýbal. Rodičia boli rázni a nepripúšťali žiadne vyjednávania. Momentálne vídame skôr situácie, kedy maminka s rozkokošeným dieťaťom diskutuje a trpezlivo mu vysvetľuje, čo môže spôsobiť a prečo to môže byť pre okolie nepríjemné.

Prílišná starostlivosť?

Rozodreté kolená, modriny a špinavé ruky od hliny. Deti kedysi behali po vonku a ulíhali do postele značne unavené. Maminky sa o svoje deti nestarali tak, ako je tomu dnes. Dovolili im toho viac a deti sa tak mohli viac socializovať a zažiť rôzne dobrodružstvá. V posledných rokoch dobrodružstvá skôr zažívajú na herných konzolách a počítačoch. Na internete dnešné deti dokonca strávia takmer tretinu dňa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Hra a práca?

    Áno, dnes deti stavajú lego (aj s tatom), čítajú si knižky (aj s mamou), hrajú sa na zvieratá (aj mama mňauká na kolenách), kopú do lopty (tato odráža), češú bárbiny, skladajú puzzle, zbierajú gormitov,… a potom sa ofučia, keď majú k obedu rozdať príbor, či nebodaj za obedom utrieť riad (a mama potom ešte do polnoci spratáva kuchyňu a tato pred spaním kliká do pc aby zaplatil cez i-banking).

    Pred 50 rokmi šli deti s rodičmi na roľu pomôcť zbierať zemiaky, do záhrady pleť burinu, syn s otcom na stavbu pomáhať susedovi hasiť vápno a dcéra s mamou variť pre stavbárov obed. A deti boli spolu s celou rodinou, naučili sa niečo robiť a pritom všetkom si stihli so súrodencami a kamarátmi zahrať schovku (v rozostavanom dome) či spraviť si „kúpalisko“ v rybníku za záhradou.

Pridaj komentár