Mamička Klára sa po zlých skúsenostiach prestala s manželom hádať pred deťmi úplne.
Dvojnásobná mamička Monika si naopak myslí, že hádkam pred deťmi sa úplne vyhnúť nedá.
shutterstock Hádka – prirodzený konflikt alebo živelná katastrofa? Psychológovia v tom majú jasno: hádka, ak je konštruktívna, je súčasťou partnerského života.
Každý z nás je iný, častokrát máme iné túžby, ciele a postoje, a práve prostredníctvom hádky hľadáme kompromis , ako dospieť k vzájomnej spokojnosti.
Pokiaľ sa držíme zásad vzájomného rešpektu a pamätáme nie na svoje, ale spoločné dobro, potom hádka je určite v poriadku.
Nebezpečné je, ak v hádke vystupuje hlas silnejšieho, ktorý dominuje, riadi a napriek partnerovým protestom rozhodne za celú rodinu. Pretože na druhej strane je vždy obeť, ktorá ostáva zastrašená a prehliadaná.
Je veľmi škodlivé, ak dieťa vidí takýto príklad , pretože sa s jedným z rodičov začne stotožňovať. Záleží len od charakteru a zrelosti dieťaťa, či to bude dominantný partner alebo obeť.
Kedy už hádky nie sú v poriadku? Deťom ubližujú deštruktívne hádky , ktoré pretrvávajú dlhodobo, pomaly rozbíjajú rodinu a vytláčajú z domu lásku a pohodu.
Niekoľkomesačné či dokonca niekoľkoročné hádky bez riešenia sú pre detskú psychiku ničivé a vyžadujú návštevu manželskej poradne.
Netreba pripomínať, že hádky, v ktorých manželia pred deťmi riešia financie, alkoholizmus, neveru alebo charakterového chyby jedného z rodičov, sú absolútne tabu.
shutterstock Ako sa hádať tak, aby deti rozumeli? Hádky, ktoré dieťaťu neubližujú, ale učia ho rešpektu, práci s emóciami, asertivite a hľadaní schodnej cesty, majú svoje pravidlá .
Na to, ako majú medzi manželmi prebiehať, mala jasný názor aj známa detská psychologička a terapeutka Jiřina Překopová.
„Je potrebné naučiť sa viesť dialóg a základné pravidlo je hovoriť zo svojho uhla pohľadu- ja som nahnevaný, ja som smutná, ja potrebujem, vadí mi… Keď začnete štýlom ty si urobil/a to, ty si taký/taká, je z toho súboj, vojna. Potom nemôže dôjsť ku kompromisu a zmiereniu .
Jiřina Překopová mala za to, že hádky deťom neublížia, ak rodičia nezabudnú na jednu dôležitú vec.
„To, že rodičia sú schopní dôjsť k spoločnému zmiereniu. Dieťa môže vidieť výmenu názorov, konfliktov, ale podstatné je, aby sa partneri uzmierili pred súmrakom, než sa odoberú do postele. Aby sa po konflikte dokázali pohladiť, objať. Zo je potvrdenie zmierenia a dieťa by to malo vidieť .“
Jej slová potvrdzuje aj mamička Janka.
„Je nutné, aby deti videli, že rodičia sa udobria, respektíve dokážu dôjsť k nejakým kompromisom. A na to sa veľakrát zabudne. Hádať sa hádame pred deťmi, ale odpustenie nevidia a potom sa čudujeme, keď v dospelosti nevedia, čo znamená slovo prepáč.
Skrátka, slnko nech nazapadá nad rodičovským hnevom, ani pred deťmi. Čiže nielen pohádať, ale aj udobriť sa musíme pred nimi .“
Loading...