Či si to priznáme alebo nie, už od narodenia sa správame inak ku chlapcom a inak k dievčatám. Možno sú to naše podvedomé návyky, o ktorých ani nerozmýšľame. Napríklad s dievčatami máme tendenciu rozprávať sa tichšie. Chlapcov budeme viac vyháňať von, aby vybehali prebytok energie.
Z času na čas si povzdychneme, že mať dievčatá (alebo naopak, chlapcov), by bolo určite jednoduchšie. Odhliadnuc od našich stereotypov, otázku „čo je ťažšie“ si kladieme, keď ako rodičia prežívame nejakú svoju frustráciu, keď sa nám práve nedarí.
Výchova je ťažká tak, či onak. Je rovnako ťažké vychovávať dcéru ako syna, každý má svoje špecifiká. Môžeme si položiť nielen otázku v čom to je iné, ale aj kedy.
Prečo chlapci nepočúvajú? Zdá sa vám, že chlapci, na rozdiel od dievčat, nepočúvajú a je treba na nich volať stokrát? Máte automaticky za to, že chlapci nepočúvajú, a teda neposlúchajú a hneď by ste ich menili za tie „dobré“ dievčatká, ktoré na vás (takmer) vždy otočia hlavu?
To, že dievčatá viac reagujú na verbálne upozornenia, ako chlapci, má svoje vysvetlenie. Dievčatá vraj majú lepší sluch. Chlapci sú zase „taktilné“ bytosti. Niežeby vás zámerne ignorovali, keď na nich voláte. Ale vyskúšajte k ním podísť alebo sa ich dotknúť, keď si žiadate pozornosť. Na takýto spôsob reagujú skôr ako na slovné povely.
Potrebujú chlapci viac leukoplastu? Pravdepodobne áno. Rodičia chlapcov by vám povedali, že by sa im zišiel ešte ďalší pár očí. Chlapci sú hlučnejší, agresívnejší, viac riskujú, lebo im to prináša uspokojenie.
Ak zapojíme dievčatá do „chlapčenských“ hier, okrem modrín a chrastičiek im to môže priniesť väčšiu odolnosť a sebavedomie. Všetky deti potrebujú objavovať a skúmať, leukoplasty k detstvu skrátka patria.
Prečo sú dievčatá viac hašterivé? Pozrite sa už len na to, ako deti maľujú. Kým obrazy chlapcov sú plné modrej, zelenej, či čiernej farby, dievčatá používajú viac svetlých farieb a viac odtieňov, nielen tie základné. Chlapci majú radi veľké plochy, na ktorých sa môžu realizovať a robiť veľké pohyby štetcom.
Dievčatá budú do detailov kresliť mihalnice a tvarovať obočie svojich princezien. Viac kreslia tváre a sú lepšie aj v neverbálnej komunikácii, rozumejú viac výrazom, aj tónu hlasu. Chlapci nielenže začnú rozprávať neskôr ako dievčatá, ale aj ich slovník je chudobnejší a tiež majú problém vyjadrovať pocity slovami.
Na druhej strane, chlapci nebudú toľko riešiť „žabomyšie vojny“ ako dievčatá, ako napríklad, kto sa na koho nahneval, čo kto povedal a prečo. Dojem, že dievčatá sú tichšie a skladnejšie, na rozdiel od hlučných a neposedných chlapcov, sa výrazne „pokazí“ okolo ôsmich rokov, keď budú prežívať jednu drámu za druhou.
Sú dievčatá v škole lepšie? Spravidla sú to dievčatá, ktoré sa po prázdninách do školy tešia a chlapci majú zvesené kútiky. V prvých rokoch sa chlapci za dievčatami akoby doťahujú. Ich mozog sa rozvíja pomalšie a zaostávajú, či už sa to týka pozornosti, sebakontroly, jazyku, či grafomotoriky.
Keď však príde rad na geometriu a priestorovú orientáciu, ide to chlapcom prirodzene a sú to zväčša dievčatá, ktoré musia viac popracovať. Sily sa zase začnú vyrovnávať.
Tak čo je teda ťažšie? Možno to, čo sa javí v prvých rokoch života chlapcov ako zaťažkávajúca skúška pre rodičov, ktorí musia vynakladať veľa sily a energie, aby to všetci v zdraví, až na pár leukoplastov, prežili, si zase rodičia dievčat užijú v predpubertálnom a pubertálnom veku, kedy naplno precitnú vo svete plnom drám a komplikácií.
Bez tak, či už budeme porovnávať chlapčenský a dievčenský svet, jednoduché to nikdy nebude a rodičovstvo bude pre nás každý deň výzvou. Ťažkou a krásnou zároveň.
Loading...