Netreba veľmi vychovávať, treba pekne žiť, dieťa sa pridá. Platí aj o životnej eko-logike.

Veronika 0

Udržateľný životný štýl. Riešenie environmentálnych problémov. Ekologický prístup.


Je nevyhnutné naučiť deti čo tieto pojmy znamenajú a prečo je potrebné ich aktívne napĺňať svojim spôsobom života. Závisí od toho ich budúcnosť a budúcnosť ich potomkov. Závisí od toho aj to, ako sa budeme vo svojich životoch cítiť tu a teraz: so zvýšeným povedomím o potrebe udržateľnosti v rôznych oblastiach života rastie naše sebavedomie a zároveň pocit zodpovednosti za seba, naše vlastné okolie a za stav planéty.

Úplne najdôležitejší je však vlastný príklad. Ako vlastne vo všetkom, čo chceme deti naučiť.

Aj keď vyššie uvedené slovné spojenia znejú učene a odborne, nie je nič jednoduchšie ako sa s nimi začať zoznamovať doma, v akomkoľvek veku a bez akýchkoľvek špeciálnych pomôcok. Nikdy nie je neskoro. Environmentálna výchova nemá vekové obmedzenie. Našim cieľom by mal byť človek, ktorý má dostatok vedomostí a praktických skúseností na to, aby dokázal robiť rozhodnutia, ktoré sú v súlade s potrebami životného prostredia – v práci aj v osobnom živote.

Na školách sa síce preberajú aj témy ochrany životného prostredia, ale až na výnimky je to veľmi okrajové a povrchné. Preto zodpovednosť za výchovu ekologicky mysliaceho a cítiaceho občana ostáva na pleciach rodičov. Ako som už spomínala, nie je na tom nič ťažkého. Budem citovať slovenského detského psychológa Ivana Štúra: Netreba veľmi vychovávať, treba pekne žiť, dieťa sa pridá.

Začnite s recykláciou

…redukciou, upcykláciou a opätovným využitím výrobkov a materiálov. Ak ste už začali, rozprávajte deťom o tom čo robíte a hlavne prečo to robíte. Zapojte ich do celého procesu triedenia odpadu, vysvetlite im akým spôsobom sa snažíte redukovať spotrebu, zasväťte ich do tajov upcyklácie a ukážte im kde všade môžeme bez problémov opätovne využívať to, čo už máme.

Pamätajte na prírodu aj počas sviatkov

Vianoce, Pamiatka zosnulých, Veľká noc či oslavy nového roka – všetky tieto významné dni sú spojené s produkciou obrovského množstva odpadu. Obalové materiály, dekorácie, jednorázový riad, odpad zo zábavnej pyrotechniky, umelé vence a kvety končia po skončení sviatkov na skládke. Naučte deti využívať baliace papiere a darčekové tašky znova a znova. Hovorte o výhodách nákupu prírodných, kompostovateľných ozdôb a dekorácii. Prípadne si spolu vyrobte ozdoby z odpadových materiálov. Vysvetlite im, prečo je zábavná pyrotechnika škodlivá pre prírodu a zaťažujúca aj pre mnohých ľudí.

Kompostujte

Aj v panelákovom byte bez balkóna je možné založiť si malý vermikompostér a pozorovať ako dážďovky menia kuchynský odpad na čiernu hmotu, ktorá poteší každú izbovú rastlinu. Nezáleží na tom, či máte vedierko s dážďovkami v kúte chodby, alebo veľkú kopu kompostu pod jabloňou. Môžete s deťmi sledovať kolobeh živín v prírode a ukázať si, prečo je pre prírodu okolo nás výhodné, ak nevyhadzujeme biologicky rozložiteľný odpad do zmiešaného odpadu.

Vypestujte si vlastnú zeleninu

Dovoľte dieťaťu zasiať semienka, polievať ich, starať sa o rastliny, plieť, riešiť prípadných škodcov a nakoniec pozbierať úrodu. Ak nie je k dispozícii záhrada, rovnako dobre poslúžia kvetináče. Pažítka, petržlen, hrášok, reďkovky či špenát – ľahko sa pestujú a naučia vaše deti odkiaľ a ako sa im na tanier dostane jedlo. Zistia, koľko energie a času potrebujeme venovať získavaniu potravín. Zážitok pestovania zeleniny (a ovocia) im pomôže pochopiť, že sme závislí od zdravia pôdy, dostatku vlahy, od stability a predvídateľnosti počasia, aj od prirodzených predátorov škodlivého hmyzu.

Pravidelne zbierajte odpad vo svojom okolí

Možno máte blízko svojho bydliska park, lesopark, ihrisko, nábrežie alebo hrádzu kde radi trávite čas. Upriamte pozornosť detí na odpadky na zemi a rozprávajte sa o tom, akým spôsobom takýto odpad škodí živočíchom, rastlinám, pôde aj človeku. Zoberte si na prechádzku igelitové vrece, pracovné rukavice a vyčistite kúsok svojho okolia. Môžete si ho “vziať na starosť“ a udržiavať ho čistý po celý rok. Vediete tak deti k hrdosti na miesto kde žijú a k pocitu spoluzodpovednosti za to, ako sa tam žije.

Choďte na výlet do prírody

Jedným z najjednoduchších a veľmi priamočiarych spôsobov ako vypestovať v deťoch lásku k prírode, je zobrať ich do prírody a ukázať im ju v celej svojej kráse. Jeden výlet zázrak nespraví, samozrejme. Ale keď budú mať deti možnosť vidieť nádherné výhľady, dýchať vôňu lesa, tešiť sa z malín a čučoriedok, počuť spev vtákov a pozorovať čmeliakov, lepšie pochopia zmysel ochrany prírody.

Kempujte

Okrem väčšej spätosti s prírodou a sebou samým nám dovolenka v stane prináša možnosť uvedomiť si, že niektoré veci v našom živote nie sú samozrejmosťou. Napríklad neobmedzený prístup k teplej a studenej pitnej vode, k práčke alebo plne vybavenej kuchyni. Tak isto si môžeme uvedomiť, ako málo toho vlastne potrebujeme a ako spokojne sa nám žije bez skrine plnej oblečenia, krabice plnej hračiek a obývačky plnej rôznorodej zábavnej elektroniky.

Naučte ich šetriť energiami a vodou

Naučte deti zhasínať svetlo keď odchádzajú z miestnosti. Vysvetlite im rozdiel medzi jednotlivými typmi žiaroviek. Naučte ich zastaviť vodu, keď si čistia zuby. Rozprávajte sa s nimi o tom, prečo je lepšie uprednostniť sprchu pred kúpeľom. Dbajte na to, aby pri varení používali pokrievky a správne nastavovali intenzitu tepla pod hrncom. Vysvetlite im, ako efektívne vetrať a ako efektívne kúriť. Naučte ich správne zalievať záhradu a vypínať elektrické spotrebiče ktoré nepoužívajú.

Využívajte hromadnú dopravu

Využívajte nohy a bicykel či kolobežku. Dieťa, ktoré sa od malička vždy a všade vozilo autom nebude mať vytvorený návyk používania iných spôsobov prepravy. Ak je to možné, nechajte dieťa ísť do školy pešo alebo autobusom. Skúste ísť občas na výlet vlakom. Naplánujte si dovolenku tak, aby auto ostalo po celý čas zaparkované tam, kde ste ubytovaní. Diskutujte s deťmi o výhodách a nevýhodách jednotlivých druhov dopravy a o dopadoch ich používania na životné prostredie a zdravie človeka.

Nakupujte s rozumom

Je jedno, či ide o potraviny, elektroniku, auto, oblečenie alebo hračky. Nakupujte spolu s deťmi a hovorte o tom, čo vás vedie k nákupu tej-ktorej veci. Ak je to možné, dajte prednosť lokálnym a (v prípade ovocia a zeleniny) sezónnym produktom. Učte ich rozlišovať medzi CHCEM a POTREBUJEM. Upozornite ich na nebezpečenstvo podliehania trendom, reklamám a rovesníckemu tlaku.

Dajte šancu second-handom

Okrem kamenných predajní a komunitných bazárikov existujú aj online second-handy a bazáre. V tých virtuálnych nájdete asi úplne všetko. Naučte deti uprednostniť veci z druhej ruky. Ukážte im, že ak hľadajú niečo pekné, funkčné a originálne, nemusí to byť nevyhnutne úplne nové. Deti sa naučia, že takto môžu ušetriť peniaze a zároveň šetriť prírodné zdroje, znižovať emisie a zmenšovať množstvo odpadu.

Dobrovoľníčte

Aj menšie deti môžete zapojiť do dobrovoľníckych projektov, ktorých sa zúčastní celá rodina: čistenie turistických trás, pomoc migrujúcim žabám, sčítanie vtáctva, sadenie stromov a kvetov, odstraňovanie inváznych rastlín, zakladanie a údržba komunitných záhrad, čistenie prameňov a studničiek a veľa iných. Staršie deti a mladí dospelí sa môžu samostatne angažovať v rôznych dlhodobejších aktivitách: venčenie psov z útulku; aktívne členstvo v organizovaných skupinách – napríklad v lesoochranárskom združení VLK alebo v rámci iniciatívy Klíma ťa potrebuje; alebo účasť na environmentálne zameraných projektoch, napríklad cez OZ INEX.

Dobrovolníčiť môžete aj spolu ako celá rodina. Napríklad cez prázdniny:

Je toľko ďalších aktivít, ktoré sa dajú ľahko robiť aj s deťmi: Zasaďte spolu strom a starajte sa oň kým to bude potrebovať. V zime prikrmujte vtáky vhodným krmivom. Zbierajte dažďovú vodu a používajte ju na polievanie záhrady. Prestaňte využívať plastové vrecúška, slamky, príbory a taniere. Začnite používať čapovanú drogériu.

Úplne najdôležitejší je však vlastný príklad. Ako vlastne vo všetkom, čo chceme deti naučiť.

Už J. A. Komenský hovoril: Uč je činiti činěním, neboť děti opičátka jsou, co uhlédají dobrého neb zlého, hned dělají.

Druhý najdôležitejší je rozhovor: aby deti pochopili všetky fakty a súvislosti. Že vy sami neviete dosť o udržateľnosti a živote v súlade s prírodou? Máme tu internet a máme knihy plné pútavých, jednoducho podaných a zároveň vyčerpávajúcich informácií. Ak nám skutočne záleží na tom, aby z našich detí vyrástli ľudia citliví k životnému prostrediu a s túžbou zachovať svet nádherný pre ďalšie generácie, neostáva nám nič iné, len sa dovzdelať a podať to ďalej.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Veronika

Šťastná manželka, majiteľka nadmerného počtu svetrov, priateľka, introvertka, hrdá mama, lektorka, naivná idealistka, kuchárka z donútenia, domškolácka učiteľka, turistka, nefajčiarka, celoživotná študentka toho čo ma práve zaujíma, žena, dobrovoľníčka,nadšená lingvistka a nepriateľka príliš parfémovanej kozmetiky.

články autora...

Pridaj komentár