Ste dobrodružne naladená rodina? Máme tip na takú “ inú“ dovolenku

Veronika 0

Čas plánovania letných dovoleniek je opäť tu. Ľudia už o pár mesiacov vycestujú k moru, k jazeru, do kopcov, na rybačku, na jachtu, do veľkomesta, na stanovačku, s batohom cez hory alebo spoznávať staroveké pamiatky. Niektorí ostanú doma, pretože sa im nechce trepať sa cez pol Európy niekam, kde by robili to isté čo doma na záhrade: opaľovali by sa, spievali pesničky pri ohníku a špekáčikoch a občas sa šli okúpať do neďalekého vodného telesa.

Ak patríte k ľuďom, ktorých (už) nebaví ležať na pláži a rýchlo-spoznávanie krajín zájazdovým spôsobom vás neláka, ale chceli by ste predsa len niekam vyraziť, niečo zažiť, zmeniť prostredie a možno sa popri tom aj niečo naučiť (a máte dobrodružne naladené deti), mám pre vás tip:

Skúste sa stať na pár dní či týždňov dobrovolníkom v inej, alebo svojej vlastnej krajine

Vďaka internetu sa svet krásne prepojil a vznikli veľmi užitočné a zaujímavé stránky, ktoré spájajú všetkých, ktorí potrebujú dobrovoľnícku pomoc, s tými, ktorí ju radi poskytnú. Môžete sa na chvíľu stať chovateľom oviec, môžete pomôcť pri renovácii starých budov a hradov, môžete si vyskúšať pracovať v permakultúrnej záhrade alebo naopak vo veľkých sadoch.

Možno vás zaujme výzva rodín, ktoré hľadajú parťákov k svojim deťom a zároveň pomocníkov do svojho vinohradu. Možno by sa vám páčilo pracovať v kempe pod horami, alebo dáte prednosť umeleckej komunite, ktorá rozbieha svoj projekt na okraji veľkého historického mesta. Pomocníkov hľadajú aj majitelia súkromných kúpeľov, jogínskych centier, jazykových škôl a chovateľských staníc. Možností je nepreberné množstvo.

Všetko je to bezplatné a bezodplatné. Dobrovoľníci pracujú 4 až 6 hodín denne, výmenou za stravu, ubytovanie, kultúrny zážitok a možnosť vo voľnom čase preskúmať okolie. Hostitelia sa zvyčajne o svojich dobrovoľníkov dobre starajú, radi ich čo-to naučia, vysvetlia, zasvätia ich do tajov svojej práce, požičajú bicykle a niektorí aj auto, povodia ich po okolí, alebo im aspoň dajú dobré tipy.

Dobrovoľník má na konci možnosť napísať hodnotenie svojho pobytu, ktoré je pre hostiteľa extrémne dôležité. Rovnako dôležité je aj pre ďalších dobrovoľníkov, ktorí sa veľakrát rozhodujú pre konkrétneho hostiteľa práve na základe týchto hodnotení.

Ako to funguje? Ako sa stať dobrovoľníkom?

1. Vytvoríte si účet na stránke, ktorá spája hostiteľov a dobrovoľníkov. Príkladom sú stránky:

helpx.net

workaway.info

wwoof.net (zamerané na organické farmy)

Tu sa platí symbolický poplatok, ktorý sa líši od stránky k stránke. Niektoré umožňujú vytvorenie profilu pre dvojicu, niektoré dávajú možnosť zvýhodneného poplatku na 2 roky.

2. Vyplníte si profil, čo je v podstate odpovedanie na jednoduché otázky, a napíšete v krátkosti niečo o sebe. Pridáte fotky seba. Aktivujete svoj profil.

Komunikačným jazykom je zvyčajne angličtina, ale videla som už profily písané v taliančine, nemčine, španielčine, poľštine… Videla som už aj dvojjazyčné profily. Ak neovládate žiadny jazyk okrem slovenčiny, musíte sa obmedziť na hostiteľov, ktorí slovenčinu ovládajú.

3. Otvorte si databázu hostiteľov, vyfiltrujte si krajiny a typ práce, ktorú by ste chceli robiť a hľadajte. Hostitelia si, rovnako ako vy, vytvorili svoju vizitku a pridali informácie o sebe. Nájdete tu tiež ich fotky a spomínané hodnotenia od dobrovoľníkov.

4. Keď nájdete miesto a typ práce, ktorá sa vám páči, napíšte hostiteľovi správu. Opýtajte sa ho, kedy má voľno a mohol by vás prijať (niekedy sa to udáva vo vizitke hostiteľa). Môžete sa ho/jej opýtať na čokoľvek. Niektorí hostitelia trvajú na videohovore, najmä ak majú deti (kvôli bezpečnosti), alebo ak sa chcú uistiť, že skutočne ovládate jazyk aspoň na komunikačnej úrovni.

5. Ak vám hostiteľ potvrdí termín a na všetky vaše otázky odpovie k vašej spokojnosti, záväzne si zarezervujte termín. V ideálnom prípade udržiavajte až do vášho príchodu kontakt, resp. si aspoň vymeňte krátke správy tesne pred dátumom vášho pobytu. Ak náhle ochoriete, alebo sa vyskytne niečo iné, dajte hostiteľom vedieť čo najskôr. Mnohí sa spoliehajú na vašu pomoc a váš výpadok sa budú snažiť čo najrýchlejšie pokryť.

6. Uistite sa, že máte všetky potrebné doklady na vycestovanie do vami zvolenej krajiny. Poistite sa. Dajte niekomu vedieť, kde sa budete nachádzať. Cestujte. Užite si to. Hostiteľ nemá povinnosť vás vyzdvihnúť na stanici či na letisku a ani nemá povinnosť zabezpečiť vám dopravu – to je vo vašej réžii.

A čo deti? Mali by ísť s vami.

Deti môžu ísť s vami. Deti by priam mali ísť s vami. Prečo?

-Je to celkom iný typ dovolenky. Zaručene budú jediní v triede kto počas dovolenky stihol pásť kozy, zasadiť 20 egrešov, postaviť suchý múrik, uvariť obrovské množstvá levanduľového sirupu, plávať v jazierku so žabkami a larvami vážok, vyčistiť králikáreň, kúpať sa v Dunaji, naučiť sa používať obojručný nôž a vyryť bunker do mäkkého pieskovca v osikovom lesíku.

-Spoznajú hodnotu práce. Väčšina detí nemá plné povedomie o tom, že nič nedostanú zadarmo. Vždy je to niečo za niečo a to „niečo“ nemusia byť nevyhnutne peniaze. Na pracovnej dovolenke sa naučia, koľko námahy, času a pozornosti je potrebnej napríklad k vypestovaniu zeleniny alebo k postaveniu plota. Na vlastne oči a ruky si zažijú, koľko treba odpracovať, aby si mohli dobre jesť a spať pod strechou.

-Naučia sa samostatnosti. Keď sa rozhodneme pre tento typ dovolenky s deťmi, hostiteľ od nás očakáva, že aspoň my dospelí budeme plnohodnotne pracovať. Predstavte si, že vás odvezú na pole, dajú vám prácu a nechajú vás robiť dohodnutých 6 hodín + prestávky. V závislosti od veku budú deti chvíľu pomáhať, chvíľu sa hrať, chvíľu spať a potom zas pomáhať. Ale sami. Bez vašej animácie. Ďalší deň sa situácia opakuje, ibaže vás pošlú do lesa s motorovou pílou, mačetou a sekerkou. Ďalší deň budete plieť maliny a presádzať kríky. Ďalší deň strávite upratovaním skladu. Po celý ten čas sa musia deti o seba (navzájom) postarať, ak vám práve nepomáhajú.

-Rozšíria si obzory. Podľa toho, akého hostiteľa si vyberiete, budete mať možnosť stretnúť dobrovoľníkov z celého sveta. Je to skutočný zážitok. Okrem toho, deti uvidia ako to funguje v iných rodinách, komunitách a spoločenstvách. Budú jesť nové jedlá, počuť nové názory a dostanú možnosť robiť a zažiť veci, ktoré nikdy predtým nerobili a nezažili.

-Precvičia si jazyk. Veľa dobrovoľníkov využíva tento spôsob cestovania nielen kvôli tomu, že je v podstate zadarmo, ale aj preto, že si môžu precvičovať jazyk navštívenej krajiny. Hostitelia sa potešia každému, kto sa snaží naučiť ich rodný jazyk a radi sa s vami porozprávajú svojou rečou. Deti, predovšetkým malé, vstrebávajú jazyk veľmi rýchlo, a tak sa ľahko stane, že po 2 mesiacoch na farmách v Taliansku budú vaše drobátka minimálne veľa rozumieť a možno už aj niečo po taliansky hovoriť.

-Zvýšia si sebavedomie. Pretože takýto typ cestovania je veľmi náročný. Hlavne ak sa rozhodnete ísť z miesta na miesto, všade ostať len pár dní a potom sa pobrať k inému hostiteľovi. Ale aj ak ostanete 2 týždne, je to záťaž. Dieťa sa stáva členom tímu, ktorý sa musí naučiť účelne fungovať. Dieťa odrazu vidí, aké množstvo vecí dokáže a aké je vlastne veľmi dôležité a aké je vlastne šikovné. V cudzom prostredí musí komunikovať cudzím jazykom, jesť cudzie jedlá, pracovať, prispôsobiť sa, byť veľmi trpezlivé, brať ohľad na druhých, zniesť, že nemá svoju izbičku a svoju stoličku, že sa delí o kúpeľňu, že nie je stredom vesmíru. Keď toto všetko zvládne, bude na seba právom hrdé.

Odporúčania a upozornenia pre dobrovolníctvo

  • Nešla by som na takúto akciu s deťmi mladšími ako 5 rokov, ak nie sú výnimočne vyspelé, odolné a samostatné.
  • Väčšina hostiteľov neprijme rodiny s malými deťmi. Buď z bezpečnostných dôvodov, alebo majú zlé skúsenosti.
  • Pre deti je oveľa lepšie, ak má samotný hostiteľ deti v podobnom veku. Aj pre rodiča je to ľahšie: deti majú o zábavu a spoločnosť postarané.
  • Ak chcete nájsť umiestnenie ako 5 členná rodina, budete mať problém. Hostitelia sú veľakrát obmedzení miestom a pri najlepšej vôli nevedia ubytovať toľko ľudí. Buďte pripravení spať na zemi a všetci v jednej miestnosti, prípadne si prineste vlastný stan. Tým zvýšite svoje šance.
Skúste sa stať na pár dní či týždňov dobrovoľníkom v inej alebo svojej vlastnej krajine. Ako to funguje?

Slovo na záver

Podľa mňa je tento štýl cestovania úplne najlepší a najprínosnejší pre celú rodinu. Asi už navždy bude na prvom mieste, keď budem rozmýšľať o tom, ako stráviť leto. Je to kombinácia relaxu, dobrodružstva, oddychu, učenia sa a spoznávania, jedinečnej príležitosti vyvetrať si hlavu, získať prirodzené opálenie a pevné svaly bez fitka a urobiť niečo užitočné pre blížneho svojho. Bonusom sú noví priatelia v rôznych kútoch sveta. Odporúčajú 4 z 5 členov našej rodiny (ten piaty je ešte bábätko a prvá takáto dovolenka ho čaká toto leto).

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Veronika

Šťastná manželka, majiteľka nadmerného počtu svetrov, priateľka, introvertka, hrdá mama, lektorka, naivná idealistka, kuchárka z donútenia, domškolácka učiteľka, turistka, nefajčiarka, celoživotná študentka toho čo ma práve zaujíma, žena, dobrovoľníčka,nadšená lingvistka a nepriateľka príliš parfémovanej kozmetiky.

články autora...

Pridaj komentár