“Pravda je, že deti sú tu preto, aby napĺňali svoje potreby, nie naše,” pripomína rodičom klinická psychologička Lindsay C. Gibson, autorka bestsellerov o emocionálne nezrelých rodičoch.
Shutterstock
Pravda o deťoch: sú sebecké.
Sú deti sebecké? Egocentrické? Idú si len svoje, tlačiac na pílu? Áno. A nielen to. Deti preverujú každé naše odhodlanie byť dobrým človekom. Preto nás tak často testujú. Testujú naše pravidlá, najčastejšie tak, že ich odmietajú alebo obchádzajú.
Niektorí rodičia však žijú v presvedčení, že deti by mali urobiť vždy všetko, o čo ich požiadajú. Bez reptania. Bez zbytočných rečí a prieťahov. Ak sa to tak nedeje, je to akoby ich deti zradili. Neposlušnosť považujú za znak toho, že ich dieťa neľúbi.
Aj bežné testovanie hraníc vnímajú ako neúctu, či vzdor. Najmä rodičia, ktorí sami zažívali v detstve nadmernú kontrolu, môžu mať s “neposlušnosťou” svojich detí veľký problém. Nechápu, že deti sa len prirodzene snažia získať to, čo chcú. Berú to ako vzburu proti svojej autorite.
“Pravda je, že deti sú tu preto, aby napĺňali svoje potreby, nie naše,” pripomína rodičom klinická psychologička Lindsay C. Gibson, autorka bestselleru Aby už detstvo nebolelo .
Žiadne zdravé dieťa nechce zvrhnúť rodiča. Nemôžeme však od neho čakať, že nikdy nebude protestovať, keď niečo chce, ale nemôže to mať. Že len tak prehltne frustráciu. Že mu bude príjemné, keď ho obmedzíme alebo povieme nie.
Práve vtedy, keď sa rodič snaží vynútiť si od dieťaťa okamžitú kapituláciu, či už s pomocou nátlaku alebo pocitu viny, namiesto toho zvyčajne dostane spätný náraz. A rodič sa ešte čuduje?
Prečítajte si aj:
Deti potrebujú pár vecí
“Deti potrebujú len niekoľko vecí,” vysvetľuje klinická psychologička.
“Chcú od svojich rodičov rovnakú úctu, akú majú dospelí. Nepotrebujú rovnaké práva alebo povolenia, ale potrebujú, aby sa s nimi zaobchádzalo ohľaduplne. Ak to dostanú, napokon (s dôrazom na toto slovo) sa z nich stanú milí ľudia, ktorí občas pochopia, o čo vám ide.
Vy rodičia však musíte byť pripravení, že si nejaký čas počkáte, kým u nich uvidíte nejaký náznak zdravého úsudku a zodpovednosti. Nepríjemná pravda je, že deti jednoducho potrebujú, aby ste mali nadpozemskú bezpodmienečnú lásku s nulovou potrebou uistenia alebo validácie z ich strany.
Potrebujú, aby ste boli trpezliví, kým dospejú a rozvinú zodpovednosť a vyžadujú tiež, aby ste tolerovali také množstvo ich chýb a sebeckého správania, až vám spadne sánka.”
Čo pre nás urobia deti
No je tu aj niečo dôležité, čo deti urobia pre vás, tvrdí terapeutka. Deti vás prinútia vrátiť sa k svojej minulosti.
Je možné, že zoči voči sebeckosti našich detí sa nám vynárajú spomienky na vlastné detstvo. Na časy, keď sme sa cítili znehodnotení alebo nerešpektovaní. Deti nám dávajú šancu sa so starými zraneniami vyrovnať. Umožňujú nám ich spracovať. Urobiť z nich súčasť histórie, nie prítomnosti.
“Pravdou o deťoch je to, že vám prinášajú späť vaše vlastné detstvo. Keď tlačia na vaše tlačidlá, vždy stlačia tlačidlo prehrávania. A možno po celý čas tlačia na tie gombíky, ktoré vám pomáhajú rásť,” myslí si Gibsonová.
Prečítajte si aj:
Loading...