Relaxačné a uvoľňovacie cvičenia pre deti

Mária Kopčíková 0

Svet, v ktorom žije dosť veľa z nás, je akoby jeden kolotoč. Máme plné diáre, povinnosti a starosti, veľa rodičov prispôsobuje deti svojmu životnému tempu. Behajú z krúžku na krúžok, často majú málo priestoru na odpočinok, obyčajné pohranie sa.

Relaxácia

O tom, ako s deťmi skúšať aktívne relaxovať, sme už písali. Pokúšať sa relaxovať, uvoľňovať napätie, ktoré pociťujú, môžu už deti v predškolskom veku. Popri uvoľnení  a odpočinku prispievajú relaxačné cvičenia tiež k rozvoju motoriky, ktorá významnou mierou ovplyvňuje ďalšie učenie sa detí.

Cvičenie, ktoré vám ponúkame, sú jednoduché a ľahké a nevyžadujú žiadnu špeciálnu prípravu. Len dobrú vôľu a trošku času venovaného deťom v pokoji. Skúste to s nimi aj vy.

Gorila

Cieľom tejto aktivity je svalové uvoľnenie – uvedomiť si, ako sa človek cíti, keď je napätý  a keď sa potom uvoľní.

Pri  cvičení dbajte na to, aby deti dýchali týmto spôsobom:

  • pri výdychu stiahnem celé telo,
  • niekoľko sekúnd vydržím v napätí a dýcham povrchne,
  • potom sa uvoľním a zhlboka nadýchnem.

Cieľom je dosiahnuť uvoľnenie svalov a čo najhlbší nádych. Postupne môžete prechádzať  tieto varianty cvičenia:

  • Zovri ruky v päsť, čo najpevnejšie. Uvoľni sa a opakuj to trikrát.
  • Stiahni svaly na tvári, čo najpevnejšie zavri oči, čeľuste a zvrašti čelo.  Uvoľni sa a opakuj to trikrát.
  • Ramená pritiahni čo najviac k ušiam. Uvoľni sa a opakuj to trikrát.
  • V sede – pravé chodidlo postav na zem, ľavú nohu si polož na pravé koleno. Pravou rukou uchop ľavý členok a pritiahni si ho čo najvyššie, ľavou rukou zároveň tlač koleno dole. Uvoľni sa a opakuj to trikrát.
  • Dlane si polož na hrudník. S výdychom zatlač, s nádychom sa uvoľni. Opakuj to trikrát.
  • Pred telom si spoj ruky dlaňami k sebe, prsty nasmeruj hore. Zatlač dlaňami proti sebe, akoby sa ruky pretlačovali, ktorá je silnejšia. Uvoľni a opakuj trikrát.
  • Nakoniec zovri a napni podobným spôsobom celé telo – tvár, päste, ramená, ruky, dlane, nohy. Takto vydrž čo najdlhšie. Uvoľni sa a opakuj trikrát.

Tým, že sa deti naučia stupňovať svalové napätie, naučia sa tiež maximálnemu uvoľneniu.

Noviny

Cieľom je umožniť deťom ventilovať agresivitu. Na cvičenie potrebujete novinový papier a jednu prázdnu škatuľu ako odpadkový kôš.

Posaďte sa s deťmi v izbe, položte na zem noviny. Vezmite do ruky jeden novinový list a vysvetlite deťom, že teraz noviny predstavujú všetko, čo nám vadí, čo nás hnevá – kamaráta, ktorý nám vzal hračku, brata, ktorý mi počarbal výkres, obed, ktorý mi nechutil … Túto chvíľu môžete využiť na to, aby ste povzbudili deti v rozprávaní o situáciách, ktoré zažili a ktoré ich stresovali.

  • Vezmite jedny noviny. Pokrčte ich, roztrhajte, skrúťte – robte s nimi čokoľvek. Potom ho hoďte do vopred pripravenej škatule.
  • Pokračujte, kým je „čo“ hádzať do škatule. Môžete sa dopracovať aj k výrokom: „Tieto noviny pokrčím, pretože mi práve teraz strašne vadia.“ alebo „A tieto pokrčím, aj keď práve neviem prečo.“

Keď cvičenie ukončíte, bežte sa spoločne pozrieť do škatule. Môžete sa tešiť, koľko z toho, čo vás hnevalo, v tej škatuli zmizlo a už vás hnevať nebude. A môžete sa ísť venovať niečomu inému, čo máte radi …

Tvár z plastelíny

Cieľom je uvoľniť všetky časti tváre a hlavy. Pred cvičením by si deti mali dať dole sponky, gumičky a okuliare.

  • Polož si ruky na temeno hlavy, nechaj ich tam niekoľko sekúnd len tak ležať. Dlaňami začni masírovať plochu hlavy, najprv jemne, potom pritlač.
  • Ruky znova polož na temeno hlavy, prsty mierne roztiahni. Dlaň mierne nadvihni, aby sa hlavy dotýkali len končeky prstov. Silno zatlač na prsty a pohybuj nimi mierne dopredu a dozadu po pokožke (pomôže, ak do deťom ukážete vy – dospelí).
  • Predošlé opakujte aj vzadu na hlave a na stranách, potom aj okolo uší.
  • Prejdi ku tvári, polož si dlane na oči. Niekoľko sekúnd nechaj ruky len tak ležať na očiach. Potom nadvihni dlane tak, aby končeky prstov zatlačili na čelo. Podobne ako v predošlom cvičení – pohybuj sa prstami po koži na čele, hore a dole, tam a späť.
  • Posuň prsty o kúsok nižšie, na obočie, zatlač a rob krúživé pohyby.
  • Prsty presuň cez oči až na čeľusť. Silno zatlač a rob krúživé pohyby.
  • Prsty posuň až na bradu, zatlač prsty do pokožky a rob krúživé pohyby.
  • Polož dlane na oči a dolnou časťou dlane ich masíruj. Potom dlane posuň po tvári až k brade a tlač silne na pokožku.

Pri tomto cvičení vzniká na koži mierne teplo, ktoré je veľmi príjemné a deti dokáže upokojiť. Potom sa zvyčajne aj lepšie sústredia.

foto: isifa.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár