Rodičia sú často stratení v každodennej rutine, v rodinách chýba vedenie

Anna Veselá 0

Rodinný terapeut a autor mnohých kníh s tematikou rodinného života a výchovy, Jesper Juul, hovorí, že rodičia môžu vychovávať zdravé dieťa iba vtedy, ak sa v rodičovskej úlohe cítia kompetentní a schopní, nie bezmocní.

Deti podľa Juula potrebujú vedenie, ale vedenie nie je to isté, čo výchova. Bez vedenia v rodine však nie je ani výchova. Podľa Juula je ideálne vedenie proaktívne, flexibilné, založené na empatii a dialógu.

Shutterstock

Keď v rodine chýba vedenie

Rodičia sú často stratení v každodennej rutine, problematické sú obyčajné veci, ako je vstávanie, vychystanie sa von, jedlo a podobne. Ak sa s tým rodičia trápia, je to jasný znak toho, že v rodine chýba vedenie. Pokiaľ dospelé osoby nemôžu deti priviesť k spolupráci a pomoci, mali by prehodnotiť svoj koncept vedenia a zmeniť ho.

Keď rodičia nevedia povedať NIE

Pre začiatok, hovorí Juul, je nutné všimnúť si rozdiel medzi naozajstnými potrebami dieťaťa a želaniami. Potom už bude ľahšie spoznať, kedy povedať dieťaťu nie. To len nám, rodičom, je niekedy ťažké povedať nie, a to z celkom sentimentálneho dôvodu. Bojíme sa, že nás deti nebudú milovať.

Malé deti si myslia, že rodičia sú tu od toho, aby splnili všetky ich želania, ale treba ich naučiť, že aj druhí ľudia majú svoje potreby a precvičovať tak ich sociálnu inteligenciu.

Ak sa aj dieťa hodí o zem, keď počuje naše nie, Juul hovorí, že treba na tom svojom „nie“ trvať a zároveň dieťaťu povedať „Aj tak ťa ľúbim.“ Malé deti si naše „nie“ môžu preložiť aj tak, že nie sú milované, keď nedostanú od rodičov, čo chcú. Musíme im vysvetliť, že ich neodmietame a že ich ľúbime, bez ohľadu na to, že im práve hovoríme „NIE.“

Vyhýbajme sa dokonalosti

Existuje nebezpečenstvo, ktoré môže otráviť každý vzťah, aj ten medzi rodičmi a deťmi, a to je perfekcionizmus. Rodičia by mali byť vzorom, ale podľa Juula je sklon k perfekcionizmu horší ako rakovina, pretože je nemožné byť dokonalý.

Aj dieťaťu musíme ukázať, že sme „živí“ rodičia, nie dokonalí. Teda vedieť pred nimi ukázať emócie, keď sa nám aj niečo nepáči. Rodičia i deti musia fungovať v rodine, v ktorej je normálne robiť chyby.

Poďakujme sa deťom

Deti a rodičia sa môžu učiť jedni od druhých, ale rodičia v prvom rade musia v sebe objaviť a rozvíjať pocit vlastnej hodnoty, iba potom sa môže ten istý pocit rozvíjať u ich detí, hovorí Jesper Juul.

Zriedka si uvedomujeme, že vďaka našim deťom máme príležitosť rásť ako osoby, a to len preto, že vôbec sú, existujú. Narodeniny dieťaťa sú skvelou príležitosťou povedať mu, koľko ste sa toho od neho naučili, kam ste sa ako osoba posunuli a že vďaka nim je náš život kvalitnejší.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár