Strach patrí k životu

Mária Kopčíková 1

…dieťaťa. A zrejme každého človeka. U malých detí je to najprv strach z odlúčenia, lebo si myslia, že mama, tato sa nemusia vrátiť, keď im zmiznú z očí.

Preto deti niekedy vo veku medzi 9 – 18 mesiacom dokážu stvárať neskutočné kusy, keď ich chceme čo len na chvíľu nechať v izbe samých alebo ich chce dakto iný vziať na ruky.

Zdroj: ingimage.com

Dobré rady typu „ty si už veľký chlapec, nemôžeš tak plakať“ alebo „musíš sa naučiť byť aj bez maminky“ nie sú na mieste. Dieťa prežíva obdobie tzv. separačnej úzkosti a bolo by skôr zvláštne, keby neprotestovalo a neplakalo. To je normálna vývinová fáza.

V predškolskom veku majú zase tzv. magickú fázu, keď sa vymyslené postavy stávajú pre ne reálnymi príšerami. A napokon v školskom veku prichádza strach, keď stres dieťaťu prerastá cez hlavu. Boja sa ako zvládnu písanie, skúšanie, diktát … čo na to rodičia a učitelia …

Akú úlohu má strach?

Strach vyvoláva v tele reakcie, ktoré fungujú ako obranné mechanizmy. Strach a napr. útek zo situácie nám častokrát zachránia život. 

Prečítajte si viac: O strachu zo  zlyhania v škole.

Nie je cieľom, aby sme sa zbavili strachu, aby sme ho odbúravali. Je oveľa lepšie naučiť sa s nim narábať. A aby sme to postupne učili aj naše deti. Ako?

  • Zaoberajme sa strachom dieťaťa.
  • Venujme mu čas, rozprávajme sa s ním, hovorme o jeho pocitoch.
  • Formou hier a aktivít ho učme strach zvládať lepšie.
  • Nehrešme a nekarhajme dieťa za obavy, aj keď sa nám nezdajú na mieste – spomeňme si na vlastné strachy, ktoré sme mali a stále máme.

Strach z odlúčenia alebo straty

Deti neradi strácajú z očí najdôležitejšiu osobu (osoby). Čo ak sa mame niečo stane? Čo ak sa nevráti? Najlepším liekom na tento strach je dôvera – naučiť deti dôverovať nám i sebe – že to zvládnu.

Papierové hodiny:

čas deťom plynie nekonečne pomaly, najmä ak na niečo čakajú. Pomáha, keď vedia, kedy sa ich otec alebo mama vrátia. Môžete s deťmi vyrobiť papierové hodiny, vystrihnúť ručičky z kartónu a pripevniť ich do stredu sponou. Keď budete odchádzať z domu, nastavte na týchto hodinách čas, kedy sa vrátite a uistite dieťa, že v tomto čase budete už doma. Dieťa si potom môže porovnávať stav na týchto „svojich“ hodinách s tými skutočnými. Nezabudnite sa potom naozaj v dohovorenom čase vrátiť!

Tunel odvahy:

v hračkárstve sa dajú kúpiť tunely z plachtoviny. Lezenie tunelom väčšinu detí baví, aj keď musia trochu prekonať sami seba. Zo začiatku nech dieťa lezie len krátky úsek (pol metra) a vždy bezpečne skončí v náručí rodiča. Časom si dieťa zvykne na to, že nás vidí až po chvíli lezenia. Dieťa sa učí, že hoci nás nevidí a nepočuje, po čase sa bezpečne ocitne opäť pri nás.

Strážca detí:

plyšové zvieratko, alebo obľúbená hračka môže dostať úlohu „strážcu“ detí, ktorého poslaním je počas neprítomnosti rodičov odháňať všetky nebezpečenstvá. Spoločne s dieťaťom vymyslite pre strážcu meno. Vždy, keď budete odchádzať, nech tento strážca zaujme miesto v posteli, na parapete okna, pri dverách … kdekoľvek, odkiaľ bude môcť dobre strážiť.

Existujú aj ďalšie možnosti. Nájdete ich napr. v knižke 55 rád, keď sa dieťa bojí. Nabudúce vám prinesieme tipy, ako na strach pred cudzími ľuďmi alebo na strach z noci.

Foto: isifa.com

Mohlo by vás zaujímať: Ako zvládať trému

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár