Trestajte deti a budú neposlušné

0

Často na margo dnešnej výchovy počúvame, že sa deti nevedia správať, lebo im nemá kto dať na zadok. Za našich čias by už letela facka alebo stačil jeden dobrý výprask, aby sme si zapamätali. Vedeli sme, koľká bije, len sa na nás škaredo pozreli…

Lenže tresty majú len máločo spoločné s disciplínou.

Trest sa sústreďuje na chybu. Slúži na to, aby sa dieťa cítilo zle, pretože sa nezachovalo správne,“ hovorí Amy Morin, psychoterapeutka. „Disciplína mu na druhej strane ukazuje, ako sa v budúcnosti správať lepšie.“

»»»»»»»» Prečítajte si aj: Kričať na dieťa a dať mu po zadku je jednoduchšie ako sa mu venovať.

Shutterstock

Prečo sa rodičia uchýlia k trestaniu?

Podľa psychologičky Amy Morin je to „lákavé“ najmä preto, lebo trestať je menej namáhavejšie ako zaviesť disciplínu.

Keď dieťaťu capnete na zadok, máte to vybavené za pár sekúnd. Ale zabaviť mu na celý deň elektroniku bude trest skôr pre vás, lebo budete mať na krku unudené dieťa.

Niektorí rodičia cítia väčšiu kontrolu, keď dokážu dieťa primäť k zmene správania jednou fackou, možno majú vtedy pocit, že to majú pod palcom.

A niekedy rodič potrestá dieťa len preto, aby mu bolo lepšie – lebo nezvláda vlastnú frustráciu, keď dieťa reve alebo je na dieťa nehnevané, že ho ponížilo na verejnosti, keď sa plieskalo o zem a ostatní mu dali najavo, že nevie pohnúť s dieťaťom, že si s ním dieťa robí, čo chce.  

Prečo sa tresty míňajú účinkom?

Prakticky je takmer jedno, či dieťa dostane facku, bitku alebo mu narežeme na zadok. Kričanie, nadávanie, zahanbovanie, ponižovanie, funguje rovnako zle. Deti sa nebudú správať lepšie. Ich problémy so správaním sa časom ešte len zhoršia.

Ak rodičia deti bijú, môžu počítať s tým, že ich naučia riešiť problémy agresívnym spôsobom. Ak na deti kričia, nijako to nemotivuje deti, aby dodržiavali pravidlá. Dieťa kvôli kriku nepočuje svoje chyby, ktorých sa dopustilo. Jediné, čo vníma, je strašný hnev voči rodičovi.

Čím tvrdšie tresty, tým väčšia šanca, že sa z dieťaťa stane profesionálny klamár, len aby sa vyhlo problémom. V konečnom dôsledku vedú tresty akurát k tomu, že deti preberajú za svoje správanie menšiu zodpovednosť. A to je opak toho, čo by sme chceli dosiahnuť.

Otázka teda je, čo naozaj dieťa svojimi výchovnými prostriedkami chceme naučiť. Môžeme míňať energiu na trestanie alebo môžeme dieťaťu pochopiť, ako sa má správať lepšie.

Deti potrebujú pravidlá

Deti potrebujú jasné pravidlá a rodičov ako dobrých vodcov, ktorí ich budú inšpirovať k lepšiemu správaniu.

Podľa Amy Morin potrebuje každé dieťa 5 typov pravidiel:

Pravidlá, ktoré podporujú morálku. Stanovte napríklad pravidlá ako „Hovor pravdu,“ a „Predtým, ako niečo povieš, nechaj druhého dopovedať.“

Pravidlá, ktoré rozvíjajú zdravé návyky. Ktoré dávajú dieťaťu systém a každodennú rutinu. Sú to napríklad pravidlá ako „Pred odchodom do postele si umy zuby,“ alebo „Keď prídeme domov, umývame si ruky.“

Pravidlá, ktoré podporujú bezpečnosť. Napríklad „Na bicykli a kolobežke si dávame prilbu.“

Pravidlá, ktoré podporujú dobré spoločenské mravy. Napríklad „Pred tým, než niekam vojdeš, najprv zaklop.“ Alebo „Pri rozhovore s inými ľuďmi voľ vľúdne/slušné slová.“

Pravidlá, ktoré dieťa pripravia na skutočný svet. Napríklad „Môžeš sa zahrať hodinu na elektronike, keď si urobíš domáce úlohy a vyložíš smeti. Alebo „štvrtinu vreckového si odkladaj na šetriaci účet.“

Zamysleli ste sa teraz, aké pravidlá máte stanovené u vás doma? A ste si istí, že sú deťom celkom jasné?

Ak nie, potom je to rovnaké, ako keby sme ich nechali jazdiť po ceste bez toho, aby vedeli, aká je najväčšia povolená rýchlosť a vzápätí im dáme pokutu, lebo ju nedodržali…

Čo funguje na moje dieťa?

Deti by tiež mali poznať aj to, aké následky si ponesú za nedodržanie pravidiel. Zlé správanie si vyžaduje pevné vyvodzovanie dôsledkov.

Kým na jedno zaberá, ak mu zakážete sledovať televíziu, inému je to šum a fuk. Pouvažujte, čo na vaše dieťa najviac platí a aké následky naň najviac fungujú,“ radí rodičom Morin.

Amy Morin je psychoterapeutka, ktorá je okrem iných úspešných titulov podpísaná aj ako autorka knihy 13 vecí, ktoré psychicky silní rodičia nerobia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Pridaj komentár