Vreckové? V žiadnom prípade!

Petra Polovková 0

Dávať vôbec deťom vreckové, keď im rodič tak či tak obstaráva úplne všetko?

Podľa zákona 36/2005 Z.z. o rodine má rodič vyživovaciu povinnosť k deťom. Podľa zákona 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) musí dieťa navštevovať školu. Do tej školy sa musí nejako prepraviť, musí v nej byť oblečené, musí mať školské pomôcky.

To všetko sú peniaze, na ktoré rodič peniaze dať musí. Ďalšie peniaze, ako napríklad krúžky, kvalitnejšia strava, kvalitnejšie oblečenie zasa dať chce.

Ingimage

 

Čo potrebujeme a čo chceme

Ak rodič pokryje všetky potreby svojho dieťaťa, čo iné ešte dieťa potrebuje? Veci “pomimo”, veci navyše, veci v kategórii nadmerná spotreba.

Vreckové pomáha deťom pochopiť hodnotu peňazí, naučí ich správne hospodáriť s peniazmi … Z vreckového by nemalo dieťa platiť bežné veci ako napríklad školné, strava, cestovné, mobil, či oblečenie. Vreckové by malo slúžiť pre potreby dieťaťa a na jeho osobné mimoriadne výdavky.“ radí Marcela Capuliaková, finančná sprostredkovateľka spoločnosti Partners Group SK.

Programový manažér projektu JASR (neziskovej vzdelávacej organizácie Junior Achievement Slovensko) radí: „Pri deťoch okolo 12 rokov by som odporúčal vreckové v rozmedzí 5 až 10 eur .., ktoré by malo pokryť jeho potreby. Všetko ostatné mu zabezpečia rodičia.“

Obidve tieto rady hovoria to isté: „Tu máš, miň to na blbosti, pretože na dôležité veci ti dám.“

“Štvrtina Slovákov stále odmieta dávať vreckové. Situácia sa ale pomaly zlepšuje.” vyplýva z telefonického prieskumu, ktorý realizovala spoločnosť Home Credit a.s. Vážne? Home Credit??? Spoločnosť založená v roku 1999, je jedným z popredných poskytovateľov spotrebiteľského financovania na Slovensku.

Psychologička Mária Vantarová z martinského Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny vreckové nepovažuje za zbytočnosť. „Základy toho, ako budú deti v dospelosti zaobchádzať s vlastnými peniazmi, získavajú práve v detstve.“ S tým sa dá len a len súhlasiť. Akurát je rozdiel v tom, akú predstavu o finančných základoch majú rodičia a akú odborníci z rôznych finančných skupín.

Ingimage

 

Vreckové na desiatu?

Ak sa rodičovi nechce robiť pre dieťa do školy desiatu, mnohí to riešia tak, že mu dajú presne vypočítanú čiastku, za ktorú si má kúpiť bagetu. Takéto peniaze asi nie je vhodné klasifikovať ako vreckové. Skôr by bol vhodný pojem “príspevok na desiatu”. A to aj v prípade, ak mu túto čiastku dáte dopredu na 5 dní.

Chodí Vaše dieťa na futbal a po ňom sa chce osviežiť kofolou? Dajte mu peniažky s vopred definovaným účelom. Ak to môže minúť len na kofolu, znova to dieťa nebude považovať za vreckové.

Pretože vreckové sú peniaze, o ktorých účele má mať výhradné právo rozhodovať dieťa. Ak však všetky dôležité účely pokrývajú rodičia, aký účel ešte ostáva? Nedôležitý. K čomu teda vedie deti vreckové? K plytvaniu. Vreckové sú totiž peniaze, ktoré sú určené na to, aby ich dieťa minulo na pôžitky.

Finančnú gramotnosť dieťa nezíska, ak má narábať s peniazmi, ktoré sú “navyše”. Ani ak ho rodič bude nabádať míňať rozumne, prípadne šetriť. Čo znamená míňať rozumne ak hovoríme o pôžitkoch? Kúpiť si 2 zmrzliny namiesto 3? Stále je to nadmerná spotreba.

Šetriť? A čo potom? Kúpiť si nejakú rozumnú vec? Ak by to bolo niečo naozaj rozumné, čo rozvíja inteligenciu, zručnosti, tak mu to ochotne kúpia rodičia napríklad pod stromček, alebo k narodeninám. Kúpiť si nejakú blbosť? Samozrejme, stále je to nadmerná spotreba.

Dať vreckové deťom do letného tábora?

Takéto jednorazové, príležitostné vreckové je skvelá príležitosť, kedy sa deti naučia vyjsť s daným množstvom peňazí. Detský tábor je miesto, kde má dieťa zabezpečenú stravu a ubytovanie a vreckové je určené na zmrzliny, darčeky a kofolu.

Dieťa je tu postavené pred možnosti: “Miniem to hneď na začiatku letného tábora? Alebo si to budem odkladať na koniec?”

Nepodceňujme svoje deti. Učia sa rýchlo, ba niekedy rýchlejšie, než by sme čakali. Na to, aby sa naučili hospodáriť so zverenými peniazmi, nepotrebujú každotýždňové vreckové. Letný tábor, prázdniny u babičky, prípadne školský výlet na získanie potrebných skúseností bohato stačia.

zdroj: sxc.hu

A čo veľké deti?

Keď je dieťa väčšie, napríklad keď odchádza na školský internát alebo iný významný medzník v jeho živote, môže to byť vhodná chvíľa na finančnú lekciu. Rodičia sa s ním môžu dohodnúť na určitej finančnej samostatnosti. Sadnú si spolu, rozpočítajú, koľko mesačne dieťa potrebuje na nutné výdavky – prípadný nájom, cestovanie, škola, oblečenie, jedlo, mobil. Vypočíta sa suma, môže sa prihodiť niečo navyše, založia účet a budú tam posielať peniaze. Zozačiatku je vhodné dieťa kontrolovať, pomáhať mu, ale postupne sa naučí plánovať nutné výdavky a určovať si priority.

To, čo by rodičia na dieťa minuli tak, či tak, mu dajú na účet a dieťa to minie samo.

Je dobré sa vopred dohodnúť, ako dlho takýto systém bude fungovať (napríklad kým vyštuduje), a kedy si už dieťa musí začať zarábať samo.

Zhrnutie

Ak raz zavedieme v rodine vreckové, chytíme sa sami do pasce. Časom začnú deti pýtať viac, začnú sa porovnávať so spolužiakmi, budú Nás nenávidieť za to, aký sme zlý rodič, že im málo dávame. Naproti tomu deti, ktoré nie sú zvyknuté na vreckové, vedia, že ak niečo potrebujú, môžu vždy za rodičmi prísť a porozprávať sa o tom. Ak spolu s rodičmi usúdia, že ide o vec, na ktorú je dobré minúť peniaze, tak im rodič potrebnú čiastku dá. Ak rodič napríklad vidí, že je to len rozmar, môže sa s dieťaťom dohodnúť, že si to musí niečím zaslúžiť. Takto získajú deti do života schopnosť rozlišovať medzi potrebným a chceným.

Svoju finančnú gramotnosť si dieťa odskúša až vtedy, ak získané peniaze bude musieť samo rozdeliť medzi veci potrebné a chcené. A vtedy získa za svoje rozhodnutia aj zodpovednosť. Je už na rodičoch, aký spôsob zvolia – či už testovacie prostredie (rodinný rozpočet na skúšku), alebo naostro (keď sa dieťa odsťahuje z domu).

Keď niekto hovorí – dávajte svojim deťom vreckové, ja počujem – vychovajte zo svojich detí otrokov konzumnej spoločnosti. Ako spravíte finančného otroka z dospelého človeka? Umožníte mu dostupnú hypotéku, nákup na splátky, auto na lízing. Veď ako uvádzajú psychológovia – stačí začať v útlom veku. Dať dieťaťu peniaze, ktoré si nezaslúži domácimi prácami, ani dobrými známkami a dovoliť mu minúť ich na čo chce.

Ak dáte dieťaťu peniaze s vopred definovaným účelom (kredit na mobil, časopis), je to príspevok. Nie vreckové.

Ak dáte dieťaťu peniaze za dobré známky, je to odmena. Nie vreckové.

Ak dáte dieťaťu jednorazové peniaze (pred letným táborom, na Vianoce), je to jednorazové vreckové.

Pravidelné vreckové narobí viac škody ako úžitku.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár