Výchova detí je pre matku s depresiou ŤAŽKÁ. Čo pomáha?

Veronika 0

Depresia patrí k najbežnejším psychickým ochoreniam. Vo väčšine prípadov existuje spôsob ako sa z nej dostať, prípadne ju dostať pod kontrolu. Len malé percento ľudí však svoju depresiu rieši a lieči.
Depresia u rodičov
, predovšetkým tá neliečená, je spojená s horším fyzickým zdravím a duševnou pohodou detí. Prejavuje sa zvýšenou chorobnosťou detí, výchovnými problémami, zhoršenou výkonnosťou v škole, oslabenou schopnosťou nadväzovať a udržiavať vzťahy, zníženou odolnosťou voči stresu, nedokonalým pripútaním v batoľacom veku a mnohými ďalšími problémami.

foto:pexels

Myslíte si, že nepoznáte žiadneho rodiča s depresiou? Pravdepodobne poznáte. Nikto túto informáciu o svojom zdravotnom stave nenosí napísanú na tričku. Málokto sa k nej otvorene prizná. Skôr budete počuť „Mám depku!“ od človeka, ktorý nevie, čo v skutočnosti znamená mať depku a chce iba povedať, že má zlú náladu.

Výchova detí je ťažká sama osebe. Keď sa k tomu pridajú symptómy depresie, stupeň náročnosti sa môže zmeniť z ŤAŽKÁ na TAKMER NEMOŽNÁ. Netreba zabúdať, že pomoc existuje! Netreba zabúdať, že v tom nie ste sami! Rodičia, ktorí úspešne žijú s depresiou a rôzni odborníci v oblasti duševného zdravia ponúkajú niekoľko tipov, ktoré by mohli depresívnemu rodičovi pomôcť:

♠ Rozprávajte sa so svojimi deťmi

V závislosti od veku a mentálnej vyspelosti detí im o svojom stave povedzte. Aj malé deti cítia, že niečo nie je v poriadku a trápi ich to. Keď budú vedieť, že nie sú príčinou zlej nálady svojho rodiča, bude im lepšie. Staršie deti ocenia, že im dôverujete a v ideálnom prípade k vám budú láskavejšie, chápavejšie a tolerantnejšie.

Otvorenosť v komunikácii ohľadom duševného zdravia prinesie do rodiny uvoľnenie napätia a zároveň dá deťom dobrý príklad do budúcnosti – odtabuizuje túto tému a poskytne priestor pre prípadné otázky.

♠ Vyhľadajte pomoc

Že vám niekto porozprával ako prekonal depresiu bez pomoci odborníkov a stačili mu čajíky z medovky lekárskej? Možno prekonal, a možno nie. Možno vôbec nemal depresiu, alebo mal len veľmi ľahkú depresiu, ktorá sa dá prekonať (pretrpieť) aj svojpomocne. Nepočúvajte ľudí, ktorí vás odrádzajú od návštevy lekára či terapeuta! Akonáhle máte pocit, že už to sami nezvládate, zodvihnite telefón a objednajte sa na čo najskorší termín. Urobte to (predovšetkým) pre seba, ale aj pre svoje deti a partnera.

Nasledovné rady a tipy sú cielené predovšetkým na depresiou trpiace maminky na materskej a ženy v domácnosti:

♠ Zdravé rýchlovky

V situácii, kedy je rodič rád, že sa vôbec prezliekol z pyžama a donútil sa zjesť raňajky, je nemysliteľné
aby vyváral každý deň zložité jedlá, prípadne dva až tri chody. Treba si uvedomiť, že je úplne v poriadku ak nebude na obed polievka a hlavné jedlo, a je tiež v poriadku ak na večeru bude vždy iba chlieb s maslom a zeleninou. Kníhkupectvá ponúkajú veľa kníh plných receptov na jednoduché, chutné a zdravé jedlá, ktoré sa dajú uvariť do 30 minút. Využite ich! Nehanbite sa za to! Ušetrený čas venujte starostlivosti
o seba.

♠ Štuple do uší

Každý rodič pozná situáciu, keď mu ide prasknúť hlava, pretože deti škriekajú ako podráždené papagáje.
Depresia prudko znižuje prah odolnosti a tolerancie k nepríjemným, hlasným a otravným zvukom. Oplatí sa zainvestovať do chráničov sluchu, ktoré filtrujú zvuk. Plač bábätka, detské handrkovanie sa, výskani pri naháňačke, búchanie kockou o podlahu, po štyristo tretí krát pustená melódia z hračkárskeho telefónu a pískanie gumovej hračky budú odrazu znesiteľnejšie.

♠ Oddych

Či už máte dieťa jedno, alebo ich máte päť, na obed má toho človek akurát dosť. Vytvorte deťom pravidlo, že po obede je čas oddychu. Dá vám to čas zregenerovať sa, pospať si, alebo si len tak posedieť pri čaji a dívať sa na chvíľu do prázdna v úplnom tichu. Ak deti ešte po obede spia, máte vyhrané. Ak už nespia, naučte ich, že treba ostať v izbičke a venovať sa pokojnej činnosti: puzzle, knihy, počúvanie hudby alebo rozprávky, vyfarbovanie, kreslenie, stavanie lega a podobne.

♠ Dosť dobré je dosť dobré

Nemusí byť všetko na 100%. Aj tak je nemožné, aby niekto bol dokonalou maminou, dokonalou manželkou, dokonalou gazdinkou, dokonalou kuchárkou a dokonalou ženou každú minútu každého dňa.
Špagety s kečupom trikrát do týždňa, dieťa, ktoré celé poobedia pozerá rozprávky a nevytretá podlaha sa musia stať prijateľným štandardom, kým sa rodič s depresiou nevylieči a nebude schopný a ochotný zdvihnúť si latku.

♠ Buďte k sebe láskavé

Depresia sa dá liečiť antidepresívami. Antidepresíva však nie sú všemocné a musíte im aspoň trochu pomôcť. Okrem vhodnej terapie pomôže aj obyčajná láskavosť, ktorú venujete sami sebe. Starajte sa o seba. Doprajte si čas.

Doprajte si priestor. Požiadajte o to, čo potrebujete. Vyhnite sa tomu, čo vás vracia späť. Vy ste najdôležitejšia! Ak nebudete zdravá, nebude zdravá a šťastná ani vaša rodina. Je v poriadku venovať sa prechodne sebe na úkor rodiny, ak to váš stav vyžaduje a je to prospešné pri vašej liečbe.

♠ Vyhnite sa alkoholu

Na chvíľu sa prestaňme tváriť, že alkoholizmus u žien snáď ani neexistuje a povedzme si, že užívanie alkoholu je pre človeka v depresii veľmi nevhodné. Alkohol v rozumnom množstve síce prechodne zlepšuje náladu, ale v konečnom dôsledku zhoršuje a prehlbuje depresiu, zvýrazňuje úzkosť, a zhoršuje kvalitu spánku. Nehovoriac o záťaži na pečeň pri súčasnom pití alkoholu a užívaní psychiatrických liekov.

♠ Požiadať o pomoc nie je zlyhaním

Práve naopak, vyžaduje to veľkú vnútornú silu a odvahu.
Požiadajte o pomoc svojho partnera, kamaráta, kolegu či rodinného príslušníka. Depresia zatemňuje myseľ a narúša schopnosť vidieť veci objektívne. Aj keď sa to zdá nemožné, snažte sa nestratiť kontakt s ľuďmi okolo seba.
Požiadajte o pomoc s domácimi prácami, varením, nákupmi. Rozdeľte svoje povinnosti medzi ostatných členov domácnosti. Priznajte ak na niečo nestačíte.
Požiadajte o pomoc svojho všeobecného lekára alebo rovno psychiatra. Psychiatri patria medzi lekárov prvého kontaktu a nepotrebujete k nim výmenný lístok. Psychiater vás určite nevysmeje a nepošle preč.

♠ Neberte sa príliš vážne

Depresia je choroba ako mnohé iné. Nie je to koniec sveta. Dá sa s ňou niečo robiť. Ak sa lieči, nemusí byť smrteľná. Vám aj všetkým vo vašom najbližšom okolí pomôže keď neprepadnete sebaľútosti a strachu.

Depresia nie je to, čo vás definuje, je iba jednou z vašich súčastí. Je len na vás, aký veľký priestor v rámci vlastnej identity jej dovolíte zabrať. Treba odvážne kráčať životom a pobiť sa so všetkým čo sa nám postaví do cesty. S takýmto prístupom rastie šanca na úspech. Ľahšie sa to povie ako vykoná, ale ak sa to podarí vykonať, výsledok bude stáť za to.

Zdroje:

National Research Council and Institute of Medicine: Depression in Parents, Parenting, and Children: Opportunities to Improve Identification, Treatment, and Prevention. National Academies Press (US);2009.

National institute for Health and Care Research: Parents‘ depression can impact their children’s mental health and school performance. 2022.

Karen Dineen Wagner, MD, PhD:Outcomes for Children of Depressed Parents. Psychiatric TimesPsychiatric Times Vol 23 No 14. 2016.

Suzanne Deges-White Phd: Parenting With Depression: 10 Tips From a Therapist. www.choosingtherapy.com. 2023.

Leslie Goldman: How People are Parenting with Depression.www.parents.com.2022.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Veronika

Šťastná manželka, majiteľka nadmerného počtu svetrov, priateľka, introvertka, hrdá mama, lektorka, naivná idealistka, kuchárka z donútenia, domškolácka učiteľka, turistka, nefajčiarka, celoživotná študentka toho čo ma práve zaujíma, žena, dobrovoľníčka,nadšená lingvistka a nepriateľka príliš parfémovanej kozmetiky.

články autora...

Pridaj komentár