Henry Cloud a John Townsend vo svojej knihe Deti a hranice rozoberajú zákon sejby a žatvy na príkladoch dvoch matiek, nazvime ich Salika a Agnesa.
Salika plánovala, že po obede pôjdu s rodinou na výlet. No bolo treba, aby syn urobil najprv nejakú prácu na záhrade. Neustále ho postrkovala, pripomínala mu to každú pol hodinu. Pred odchodom ho našla pozerať televízor. Na robotu „zabudol.“ Ako reagovala?
Samozrejme, že na neho nakričala a zasypala ho výčitkami od hlavy k päte: „Povedala som ti, že kým odídeme, máš mať záhradu hotovú. Všetkých nás zdržuješ. Nechápem, ako si nám to mohol urobiť.“ Veci dokončili za neho a na výlete boli na neho nafučaní.
Ak si nesplníš povinnosti, bude ťa to niečo stáť
Druhá mama Agnesa, ktorá chcela ísť so svojimi 3 dcérami poobede nakupovať, si to zariadila trochu inak. Všetkým dala úlohy, ktoré mali urobiť do konkrétneho času. Kto nebude mať hotové, nejde. A tak aj bolo, keď zistila, že prostredná dcéra svoje povinnosti nesplnila. Ako reagovala?
Vôbec nekričala, nenechala sa vytočiť. „Vyzerá to tak, že si sa rozhodla nejsť. To je škoda, budeš nám chýbať.“ Keď dcéra namietala, že to nie je fér, že jej to nemôže urobiť a podobne, ostala pokojná. Jasne povedala, čo malo byť do odchodu hotové. A pripomenula jej, že ak si prácu neurobí do večere, bude to mať ďalšie dôsledky.
Super