Nové drogy našich detí

Kristína Turnerová Kováčiková 0

Spomínate si ešte na protidrogové prednášky na školách za „našich“ čias? Fungujú aj v súčasnosti. Do škôl chodia odborníci a vysvetľujú deťom nebezpečenstvá užívania drog a alkoholu. No objavujú sa aj nové, menej známe drogy, ktoré môžu unikať našej pozornosti. Ich predaj často prebieha verejne a ani nie je regulovaný. Deti sa k nim môžu dostať kedykoľvek. Bez nášho povšimnutia. O to horšie môže byť naše rodičovské vytriezvenie.

drogy, deti, tínedžeri
Canva

Nové drogy, ktorých názvy rodičom ešte nič nehovoria

O nových drogách detí píše vo svojej knihe Pomoc detskej duši aj psychiatrička Alena Večeřová Procházková. Začína energetickými nápojmi, ktoré sú problémom už od tretej, či štvrtej triedy základnej školy. Predpokladá sa, že asi 11 percent detí konzumuje energetické nápoje niekoľkokrát týždenne. Pokračuje nikotínom, s ktorým má skúsenosť asi polovica žiakov v piatej a šiestej triede. Počuli ste však o takých drogách ako kratom, Emko, fentanyl a podobne?

Prečítajte si aj:

Kratom

Ide o prášok z listov stálozeleného stromu Mitragyna speciosa, príbuzný kakaovníku. Má účinky ako slabý opiát. Prášok rôznych farieb, ktorý má psychotropné účinky, ale nie je nelegálny, si môžete kúpiť najčastejšie online. Aby predajcovia e-shopov obišli regulácie, prezentujú ho napríklad ako „botanický vzorkový produkt“ alebo ako „zberateľský predmet.“ S alibistickým prehlásením, že je na zákazníkovi, či ho použije ako peeling alebo inak. V ponuke ho zvyknú mávať aj CBD shopy. Jeho obľuba medzi deťmi stúpa.

„Zelený a biely kratom je stimulujúci, podporuje koncentráciu a dobrú náladu a stretávam sa s ním u adolescentov s ADHD, ktorí ho používajú na zlepšenie sústredenia. Nižšie dávky do 5 gramov pôsobia stimulačne, vyvolávajú pocit nabitia energie, ľudia sú motivovanejší, koncentrovanejší, podávajú lepšie výkony, ľahšie sa socializujú, môžu mať euforický a afrodiziakálny účinok. Stimulačný účinok nastupuje behom asi 90 minút a trvá až 5 až 7 hodín, neskôr odoznieva. Nálada je bohužiaľ umelo navodená a keď prestane účinkovať, depresívny pocit sa prehlbuje,“ píše psychiatrička.

Ako vyzerá dieťa, ktoré sa predávkuje kratomom

Pri vysokých dávkach či predávkovaní sa objavujú príznaky podobné pri opiátoch:

  • stuhnutosť,
  • útlm,
  • neschopnosť pohybu,
  • znížené reakcie na podnety z okolia,
  • zvýšené potenie,
  • zvracanie,
  • závrate,
  • poruchy nálady

„Dlhodobé užívanie vysokých dávok môže viesť k chudnutiu, triaške, nechutenstvu a v mimoriadnych prípadoch i k rozvoju psychózy, s čím som sa už v praxi mladých dospelých stretla, hoci vzácne,“ hovorí psychiatrička Alena Večeřová Procházková.

Emko (MDA) – párty droga

Empatogen, MDA, Emko, molly je látka, ktorá navodí pocit dobrej nálady a celkové „nabudenie.“ Táto droga je populárna medzi mladými, najmä na festivaloch, párty a v kluboch. Bežná je na rave, techno a EDM scénach.

Emko je nelegálne, ale na ulici sa dá kúpiť vo forme tabletiek či prášku. Účinok MDA je silnejší ako účinok extázy. Telo sa viac naštartuje, ale súčasne to znamená aj silnejší nápor na psychiku. Zvyšuje telesnú teplotu, čo môže viesť k zlyhaniu orgánov. Rizikom sú aj „nečisté“ tabletky. Mnoho „emka“ obsahuje aj iné nebezpečné látky (fentanyl, PMA, meth).

Emko sa považuje za tanečnú a párty drogu, človek nemá až také sociálne zábrany, je „odbrzdený.“ Pod vplyvom MDMA môžu tínedžeri podceniť nebezpečenstvo (napr. nebezpečný sex, jazdu autom). Predstavuje tiež riziko spustenia panických úzkostí alebo niektorých psychických porúch.

Prečítajte si aj:

Fentanyl

Fentanyl je syntetický opiát, ktorý je asi 50-krát silnejší ako heroín a 100-krát silnejší ako morfín. Veľmi rýchlo tiež vzniká silná závislosť, ak vás hneď prvá dávka nezabije. Je to totiž droga, ktorá zabíja najrýchlejšie. Bezpečná dávka je malá, veľmi rýchlo sa dá predávkovať – aj 2 mg môžu byť smrteľné. Zabiť vás môže niečo, čo je menšie ako zrnko soli. Najmä v USA a Kanade sú nelegálne verzie fentanylu dnes jednou z hlavných príčin úmrtí na predávkovanie.

Nelegálny fentanyl môže byť vo forme prášku, tekutiny, náplastí. Často sa pridáva do falšovaných tabletiek, ktoré vyzerajú ako lieky na predpis (napr. Xanax, Percocet, Adderall). Tínedžeri si ich môžu kúpiť cez sociálne siete (Snapchat, Instagram, Telegram), kde dealeri predávajú tabletky bez kontroly.

Príznaky otravy fentanylom

  • Extrémna ospalosť, slabé alebo žiadne dýchanie
  • Modré pery, bledá koža
  • Strata vedomia
  • Spomalený srdcový tep

GHB/GBL

Látky známe ako tekutá extáza, géčko alebo „cup.“ V skutočnosi s extázou nemajú nič spoločné. Látky majú tlmivý až anestetický účinok, podobne ako alkohol. Používajú sa v priemyselnej výrobe ako rozpúšťadlá. Odtiaľ unikajú na čierny trh. Látky nemajú presnú koncentráciu, preto je ich užívanie nebezpečné a pre deti dokonca smrteľne.

Ide o bezfarebné, ľahko slané tekutiny, ktoré možno ľahko naliať do drinku na párty, v klube, na diskotéke. Droga uvoľňuje, stupňuje sexuálne vzrušenie. Súčasne sa však behom 2 hodín môže dostaviť zmätenosť, malátnosť, neschopnosť vyjadriť sa, či brániť. Predávkovaný človek môže vyzerať „len“ ako opitý, ale v jeho stave môže ľahko prísť k znásilneniu a nechránenému sexu, čím sa zvyšuje riziko získania sexuálne prenosných chorôb.

DMT

Dimetyltryptamín, účinná látka z odvaru liany Banisteriopsis caapi, halucinogén. Môže navodiť intenzívny psychedelický zážitok zmeny vnímania času, priestoru, rozmerov, farieb. Túto drogu možno vyrobiť aj syntentickým spôsobom a pri užívaní, podobne ako pri LSD, je nebezpečenstvo vyprovokovania psychotických zážitkov. DMT môže spôsobiť paniku, psychózu, derealizáciu alebo dlhodobé poruchy vnímania. U citlivých jedincov môže DMT spustiť úzkosti, depresie, alebo latentnú schizofréniu.

„Ide o látku, ktorá pôsobí podobne ako vysoké koncentrácie serotonínu, a preto sa môže objaviť napríklad zvracanie a ďalšie príznaky sprevádzajúce serotonínový syndróm. Vo vrchole intoxikácie sa vyplaví melatonín a na to človek pod vplyvom DMT zaspí, je tu veľké riziko vdýchnutia zvratkov,“ vysvetľuje psychiatrička.

Psilocybin

Účinná látka obsiahnutá v lysohlávkach. Ďalším halucinogenným alkaloidom je psilocín. Pri intoxikácii sa môžu objaviť bolesti hlavy, nepokoj, malátnosť, svalové kŕče, poruchy rovnováhy, tras, potenie, zmeny nálady, ale po krátkej dobe sa dostaví pocit uvoľnenia a eufórie. Objavujú sa zmeny vnímania času, priestoru, farieb, tvarov. Pod vplyvom zmeneného vnímania sa môžu intoxikovaní ľudia správať impulzívne. Rizikom halucinogénov je intenzívna úzkosť, tzv. „bad trip,“ doslova nepodarený výlet.

Prečítajte si aj:

Známky, že dieťa môže užívať drogy

Na deťoch a dospievajúcich, ktorí „koketujú“ s drogami, môžeme podľa odborníčky pozorovať niektoré typické prejavy. Zároveň sa však ťažko odlišujú od ťažkej puberty. Patrí k nim:

  • nadmerná vyčerpanosť, rýchla únava, neobvyklá ospalosť alebo naopak nespavosť,
  • bezdôvodné zmeny nálad, neobvyklá podráždenosť alebo agresivita,
  • strata chuti do jedla a výraznejšie chudnutie,
  • strata záujmov,
  • zhoršený prospech v škole,
  • zmena kamarátov a hodnôt,
  • zmeny v obliekaní a zhoršený záujem o úpravu zovňajška,
  • časté klamstvá a tajnostkárstvo,
  • nevysvetliteľné straty peňazí či vecí,
  • nápadne a dlhodobo zhoršená pleť,
  • nález striekačiek, ihiel, drog a pod.

Prax ukazuje, že väčšine detí sa darí utajiť pred rodičmi užívanie drog minimálne prvý rok, hovorí psychiatrička. Zvlášť, pokiaľ majú rodičia dosť vlastných starostí (starnúci rodičia, ostatní súrodenci, financie, bývanie, alkohol, domáce násilie a pod.).

Kým ojedinelé experimenty s drogami tínedžeri utaja takmer vždy („Prespím u kamarátky,“ „Nič, mám proste dobrú náladu,“), pokračovanie užívania drog už nie sú schopní korigovať. Veľmi často sa podľa psychiatričky dieťa prezradí, preriekne, niekde nechá položené veci, ktoré s užívaním drog súvisia (orezávatko na jointy, pekné krabičky od lyftov, či ihly).

Je problém, že dieťa s drogami „len“ experimentuje?

Podľa adiktológov, teda špecialistov na liečbu závislosti, by rodičia mali aj iba experimentujúce dieťa považovať za dieťa, ktoré ohrozujú drogy a malo by sa mu teda dostať adiktologickej starostlivosti. Centrá poskytujú takisto poradne pre rodičov a príbuzných. Problém jedného člena rodiny s drogami ohrozuje všetkých členov rodiny a je horšie nerobiť nič, než sa hanbiť pred okolím, myslí si psychiatrička.

Prečítajte si aj:

Čo v takých prípadoch robiť?

  • nenechať sa „učičíkať“ jeho vysvetlením – môže ísť o experimentovanie, ale aj o pokročilé štádium,
  • prebrať svoje podozrenie s ostatnými členmi rodiny
  • v rodine ťahať za jeden povraz a spoločne sa dohodnúť na ďalšom postupe, zvážiť, či sme schopní byť dôslední a spoločný postup dodržať,
  • vyhľadať informácie a odbornú pomoc – osobne, telefonicky či emailom,
  • dieťa môže pomoc odmietať, situáciu zľahčovať a sústavne klamať, v takom prípade využiť pomoc aspoň pre seba

Čo nerobiť?

  • nenechať liečbu iba na dieťati
  • nenechať sa uchlácholiť sľubmi
  • nepúšťať sa do diskusií, ktoré drogy sú menšie zlo a nemali by nám toľko vadiť, a že rekreačné užívanie je v poriadku,
  • nezabúdať na ostatné deti, pretože pokiaľ má jeden súrodenec problémy, dopadajú aj na ostatných, sú nahnevaní na súrodenca, že im berie všetku rodičovskú pozornosť, čas a starostlivosť. Nemôžu sa na rodičov často ani hnevať tak, ako by sami potrebovali vzhľadom na svoj vývoj, pretože rodičia sú vyčerpaní a bežné „dobré“ dieťa svojich rodičov podvedome chráni pred tým, aby sa nezbláznili a fungovali ďalej.

Rozhodne nemôžeme očakávať rýchly a jednoduchý priebeh liečenia, uzatvára psychiatrička Alena Večeřová Procházková.

Prečítajte si aj:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Kristína Turnerová Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

články autora...

Pridaj komentár