Automaty na legálne drogy pre deti. Dokedy budú dostupné?

Anna Veselá 0

Ak ste sa zľakli, že už aj na prvom stupni základnej školy vedia žiaci, čo je žuvací tabak, potom sa určite desíte nákupných a zábavných centier, v ktorých sa už nejakú dobu nachádzajú automaty, kde si môžu deti a mladiství kúpiť produkty obsahujúce psychoaktívne látky.

Ide najmä o umelo vyrobené kabinoidy ako je HHC-P (špeciálny konopný destilát, látka má podobné účinky ako zakázané THC v marihuane), ktoré ovplyvňujú vedomie a kognitívne schopnosti užívateľov. Spôsobujú závislosť.

Unsplash

Aj keď sa ozývajú hlasy, ktoré by chceli tlmiť paniku, pretože vraj bez občianskeho preukazu sa k týmto šmakocinkám deti nedostanú, nie je to celkom pravda. Už aj mesto Bratislava sa snaží komunikovať s obchodnými centrami, aby sa voľnému predaju produktov s HHC-P zamedzilo.

Pretože na niektorých miestach nie je predaj ničím a nikým obmedzený. Automat si vek neoverí, stačí, že máte so sebou platobnú kartu. Ak nejdete cez automat, dá sa táto látka objednať aj online.

Problémom nie je len to, že sa k psychoaktívnym látkam môže dostať ktokoľvek bez overovania totožnosti kupujúceho. Kupujúci často netuší ani to, akú psychoaktívnu látku si kupuje, nedozvie sa koncentráciu aktívnej látky, prímesí, kontraindikácie, riziká.

Aby sa predajcovia i výrobcovia vyhli zodpovednosti, veľmi účelovo používajú na obale informáciu, že produkt je určený iba na zberateľské účely a nie na spaľovanie, či konzumáciu. Predstavte si, že by ste takýmto spôsobom ponúkali tvrdé drogy: všetko je v poriadku, tento gram heroínu je určený len na zberateľské účely…

HHC-P, teda hexahydrokanabiforol, je umelo vytvorený kanabinoid, o ktorom zatiaľ veľa nevieme. Má podobnú štruktúru ako tetrahydrokanabiforol (THC-P).

Podľa psychiatra Michala Pataráka je pravdepodobné, že sa jedná o jeden z najsilnejších kanabinoidov, ktorého účinky by mali byť podobné ako efekty syntetického kanabinoidu CP55,940, s omnoho vyššou afinitou ku kanabinoidovým CB1 receptorom ako v prípade samotného Δ-9-tetrahydrokanabinolu, čo je ich parciálny agonista.

„Pacienti, ktorí to užili a s ktorými som sa stretol, to považujú za nesmierne silný kanabinoid. Pacient, ktorý je už z najhoršieho von a ktorý ma poprosil o šírenie tejto informácie, mal po užití HHC-P klinicky závažnú manickú epizódu. Iný pacient v adolescentnom veku sa od užitia HHC-P lieči na panickú poruchu. HHC-P znamená možnosť ťažkej intoxikácie a indukcie psychickej poruchy, okrem iného,“ upozorňuje Patarák.

To „najmenšie zlo,“ keď hovoríme o možných účinkoch HHC-P, sú závraty, strata vedomia, pocity pomätenosti, zmenené vnímanie času, malátnosť, zníženie mentálnej výkonnosti (schopnosť adekvátne reagovať  a kriticky vyhodnocovať), pocit relaxácie, uvoľnenia a útlmu, či zvýšená chuť do jedla. V medializovaných prípadoch napríklad tínedžeri po užití HHC-P spali 48 hodín.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár