Norovírus

Mária Kopčíková 0

Norovírusy sú najčastejšou príčinou gastroenteritídy

Zápalového ochorenie čreva a žalúdku, ľudovo črevná chrípka. Môžu spôsobiť nevoľnosť, vracanie, hnačku, kŕče v bruchu, únavu a miernu horúčku. Spôsobujú až 30% nebakteriálnych gastroenteritíd u detí.

Norovírusy sú celosveto rozšírené vírusy s potenciálom rýchleho šírenia – sú teda extrémne infekčné a často sa šíria rýchlo v preplnených, uzavretých miestach/miestnostiach, napr. v škôlkach, detských centrách, domoch s opatrovateľskou službou.

Šíria sa cez zvratky a výkaly infikovaných jedincov. K prenosu ochorenia môže dôjsť znečistenými rukami infikovanej osoby alebo zanesením nákazy do úst. Tiež sa môže infekcia preniesť rukami, ktoré si znečistíte dotykom s kontaminovanými predmetmi (kľučky dverí, telefónne slúchadlá a pod.).

Proti norovírusom neexistuje žiadna špecifická liečba.

Norovírus alebo aj Norwalkský virus, či winter vomiting bug

Norovírusové infekcie sa vyskytujú počas celého roka. U nás je pre ne typický výskyt v chladnom období roka a ročne je u nás hlásených asi 1000 prípadov.

Človek sa norovírom nakazí pri konzumácii nakazeného jedla alebo nápojov. Nakazený človek nedostatočnou hygienou kontaminuje svoje okolie (ako sme uvideli vyššie) – ten, kto pracuje s potravinami, sa nakazí vďaka kontaminovanému prostrediu a môže preniesť vírus na jedlo, ktoré podá ďalej …

Ako náhle je niekto infikovaný z kontaminovanej potravy, môže sa ďalej vírus rýchlo šíriť z človeka na človeka prostredníctvom spoločných potravín či riadu alebo prostredníctvom tesného telesného kontaktu.

Príznaky infekcie norovírusom

Obvykle príznaky nastupujú veľmi rýchlo. Od plného zdravia, po veľmi vážne príznaky sa môžete vy či vaše dieťa dopracovať behom 12 hodín od nakazenia vírusom. Inkubačná doba sa uvádza 12 – 72 hodín.

Medzi typické príznaky patrí nevoľnosť, vracanie (častejšie u detí), vodnatá stolica (častejšie u dospelých) a žalúdočné kŕče. Môže sa objaviť aj mierna horúčka sprevádzaná zimnicou, bolesť hlavy a svalov.

Liečba norovírusovej infekcie

Liečba sa obvykle odvíja od príznakov ochorenia. Pomerne často ani nie je potrebné vyhľadať lekára. Zväčša stačí len dostatočne dopĺňať tekutiny, ktoré telo stratí pri hnačke a zvracaní. Organizmus je po prekonaní ochorenia imunitne chránený len cca 8 týždňov, takže treba si dávať naozaj veľký pozor na hygienické návyky a ich dodržiavanie.

Prevencia pred norovírmi

V prevencii ochorení sa uplatňuje najmä dôkladné umývanie rúk – vždy pred jedlom a po použití WC, po príchode domov z vonku, z MHD…

Ak sa vo vašej rodine objavili príznaky norovírusovej infekcie, mali by ste dobre vydezinfikovať kontaktné predmety a plochy, ktoré mohli byť kontaminované  Ak máte príznaky choroby, nepripravujte stravu pre iných. Je potrebné tiež poriadne umývať ovocie a zeleninu, ktoré sa chystáte jesť. A samozrejme dôkladne si umývať ruky po praní bielizne a čistení prostredia po chorom.

Norovírusy sú však veľmi odolné aj proti obyčajným prostriedkom. Je preto potrebné používať také dezinfekčné prostriedky, ktoré účinkujú na vírusy (hlavne s obsahom chlóru). Dekontamináciu prostredia je treba robiť kontinuálne, pretože niekto z rodiny  môže ďalej vylučovať norovírus, aj keď už nemá zjavné príznaky – tak ako sme ich uviedli vyššie.

Použité zdroje: uvzsr.sk, kidsehealth.org, webmd.com.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár