Na svojom instagramovom profile uviedla: „Mnohí vedia, mnohí nie, pred niekoľkými rokmi som zažila totálny fyzický kolaps, tlak mi vyskočil, teplota prudko klesla, polovica tela ostala bez odozvy, odviezla ma záchranka na ARO, tam mi aj na základe nálezov z MR diagnostikovali sklerózu multiplex,“
Speváčka Tina si pomoc lekárov váži, rozhodla sa však ísť vlastnou cestou: „Ďakujem lekárskemu tímu za úžasný prístup, ďakujem primárovi Ferkovi, že mi dovolil ísť vlastnou cestou a neznásilňoval ma.
Lieky som naposledy brala vtedy pred rokmi v nemocnici, vlastne som odvtedy lekárov nevidela. A tu je ten nebezpečný návod- ja som sa choroby nezľakla a brala som ju ako čistú informáciu, že takto, ako som žila, už ďalej žiť jednoducho nepôjde,“
foto: shutterstock „Namiesto toho, aby mi lekári vraveli, ako mám žiť rozhodla som sa nechať chorobu, nech rozpráva a doslova som ju požiadala- ok, keď si tu, asi chceš niečo povedať, tak hovor a ukáž, ako mám žiť.
Samozrejme, že prišli aj ďalšie ataky, ale nedala som si nikdy ani jediný krát lieky a len som dýchala prosila o vysvetlivky, aj keď to bol masaker. Nevedela som zdvihnúť na ruky dieťa, ťahala som za sebou nohu,“
K voľbe alternatívnej liečby majú sklon práve umelci
Prečo si ľudia s ťažkým ochorením volia radšej alternatívnu liečbu, namiesto toho, aby svoje zdravie vložili do rúk lekárov, nám objasnila pani psychologička Mgr. Jana Bezáková, ktorá vedie súkromnú prax v Topoľčanoch.
„Dnešná medicína a veda prežíva krízu. Ľudia sa voči nej stávajú skeptickí. Dlho sa verilo, že medicína vďaka svojmu progresu zvládne všetko. Avšak holý fakt je, že ani medicína nedokáže nemožné, nemá patent na večný život.
Preto ľudia odkláňajú svoju pozornosť k prírode, respektíve k mágii. Tieto vonkajšie vplyvy však pôsobia na väčšinu ľudí. To, prečo niekoho ovplyvnia, a niekoho zase nie, je podmienené osobnosťou človeka.
foto: shutterstock V rámci osobnostných čŕt sa na tom podieľa zvýšená emocionalita u ľudí. Sú to viac umelecké typy s romantickými predstavami, ktorí sa prikláňajú k magickej prírode a k inej alternatíve.
Okrem toho nezabúdajme, že choroba so sebou prináša aj zníženú kvalitu života, či už sa lieči tradičnou medicínou, je neliečená, alebo je liečená alternatívne. Tu zohráva úlohu hodnotový systém človeka, t.j. čo má pre neho väčší význam zachovať,“
Nedá sa vyliečiť, no dá sa liečiť
Skleróza multiplex je vlastne roztrúsená mozgovomiechová skleróza, ktorá spôsobuje poruchu centrálneho nervového systému. Nervové vlákna, ktoré vedú signály do celého tela, sú obalené vláknom myelínom. Práve to telo nesprávne pokladá za svojho nepriateľa, napáda ho a poškodzuje.
Skleróza multiplex najčastejšie napáda ženy, a to až trikrát častejšie než mužov. Na Slovensku je diagnostikovaných približne 8 000 prípadov.
Skleróza multiplex sa prejavuje predovšetkým únavou, pacient má problémy s pohyblivosťou, rovnováhou a koordináciou. Súčasťou choroby je aj dvojité videnie, farbosleposť, únava či problémy so sústredením a spánkom.
Skleróza multiplex sa diagnostikuje magnetickou rezonanciou mozgu a miechy a vyšetrením mozgovomiechového moku. Podľa lekárov je veľmi dôležitá včasná diagnostika, ktorá pomôže pacientovi presedlať na vhodný životný štýl a pomáha mu zvládnuť príznaky choroby.
Aj keď ochorenie zatiaľ nie je liečiteľné, so správnou životosprávou pacienti môžu naďalej žiť kvalitný a plnohodnotný život.
Loading...