Ako sa v lete vyhnúť hubovej infekcii?

Andrea Biela 0

Huby sú mnohobunkové organizmy, ktoré potravu pre seba nevedia získať z pôdy, či vody, ale získavajú ju z rastlín, zvierat a ľudí.

Hubám sa darí na teplých, vlhkých miestach. Na ľudskom tele sú to napr. priestory medzi prstami na nohách, v slabinách, pod prsami. Ak sa huby premnožia, spôsobujú nepríjemnú infekciu.

Najčastejšie letné hubové infekcie

Keďže teplo a vlhkosť sú ideálnou živnou pôdou pre premnoženie húb, tieto infekcie sú bežnejšie v lete, než v chladných mesiacoch roka. Týkajú sa detí aj dospelých ľudí, bez rozdielu.

To, či sa hubová infekcia prejaví, ovplyvňuje viac faktorov – individuálna predispozícia, znížená obranyschopnosť organizmu, stres, hormonálne zmeny, nadmerné potenie, neprimeraná hygiena.

Najčastejším miestom výskytu hubovej infekcie sú nohy, pretože priestor medzi prstami a nechty nôh sú vhodným miestom na prežívanie húb.

Ochorenie sa začína obvykle drobnou trhlinkou v medziprstových priestoroch, hlavne medzi štvrtým a piatym prstom na nohe. Infekcia sa postupne rozšíri pod okraj nechta, k nechtovému lôžku. Necht napokon hrubne, praská. 

Pityriasis versicolor 

Je najpovrchovejšou mykózou, vyskytuje sa u ľudí, ktorí sa nadmerne potia, prípadne nosia oblečenie zo syntetických materiálov.  Najčastejšie je postihnutá stredná časť hrudníka a chrbta, teda miesta, kde je veľa mazových žliaz.

Ložiská infekcie sú na začiatku malé, vo veľkosti drobnej mince, ružovkasté až svetlohnedé, neskôr splývajúce do väčších mapovitých plôch.  Na povrchu sa veľmi jemne olupujú, v lete sú svetlejšie ako okolitá opálená koža. V liečbe tohto ochorenia sa uplatnia lokálne antimykotiká, či už v podobe šampónu alebo krémov.

Mykózy vyvolané vláknitými hubami (dermatofytmi) – spoločný názov „tinea“ 

Tinea capitis – dermatomykóza hlavy: Ochorenie je charakterizované ostro ohraničenými zápalovými ložiskami s olupovaním.

 Tinea cruris – dermatomykóza slabín (jock itch): Ložiská sú podobného charakteru, ako vyššie spomenuté. K tejto infekcii sa môžete dopracovať napr. kontaktom s chorým partnerom alebo tzv. autoinfekciou z nôh – najčastejšie uterákom. 

Tinea pedis – dermatomykóza nohy: Je to najrozšírenejšia mykóza na svete. K ochoreniu ľahko dôjde v zariadeniach, ako sú sprchárne, telocvične, šatne, kúpaliská, sauny, prípadne v pedikérskom zariadení, a to prostredníctvom šupiniek odpadávajúcich z chorej kože, či použitím nedostatočne dezinfikovaných nástrojov pedikérky.

Ochorenie začína najčastejšie medzi prstami pri malíčkoch a medzi 3. a 4. prstom, neskôr sa šíri aj na ostatné medziprstové priestory.  Na okrajoch nohy, na päte a končekoch prstov môže byť koža zhrubnutá so suchým olupovaním, neraz sú prítomné suché, hlboké a bolestivé trhliny.

Pokiaľ ochorenie postihuje aj bočné strany chodidiel označuje sa  ako tzv. atletická noha. 

Čo je rizikové pre vznik hubových ochorení

Okrem spomenutej predispozície človeka, či zníženej imunity, medzi rizikové faktory šírenia hubových infekcií patrí aj:

  • nosenie spotených, vlhkých alebo tesných odevov,
  • nedostatočné usušenie nôh po kúpaní sa,
  • pevná, nevetraná obuv,
  • veľmi pevné ponožky,
  • chodenie naboso na plavárni.

Aká je prevencia proti vzniku hubového ochorenia

K všeobecným zásadám patrí pravidelná starostlivosť o nohy a o obuv. Treba mať na pamäti, že základom protiplesňovej prevencie sú suché nohy a suché telo. 

  • Obuv umývajte aj zvnútra a ošetrujte dezinfekčným sprejom,
  • Používajte ponožky z dobre savých materiálov. Perte ich pri teplotách vyšších ako 50°C.
  • Noste voľnú obuv, sandále, tenisky s priedušnou sieťovinou, nenoste jedny topánky celý deň,
  • Nenoste oblečenie, ktoré dráždi pokožku, vyberajte si voľnú spodnú bielizeň,
  • Oblečenie perte často, najmä ak sa veľmi potíte. Spodnú bielizeň perte aspoň na 50°C.
  • Na kúpaliskách, v spoločných sprchách, v hotelových izbách choďte vždy obutí a vždy len vo vlastnej obuvi,
  • Nikdy nepoužívajte cudzí uterák, oblečenie, topánky …,
  • Po kúpaní si nohy, ale aj celé telo poriadne osprchujte a vyutierajte dosucha. Venujte zvýšenú pozornosť medziprstovým priestorom.
  • Ak ste náchylní k takýmto infekciám, zvážte použitie antifungálnych práškov po kúpaní.
  • Pri manikúre používajte vlastné nožničky, pilník, klieštiky. Pri pedikúre v špecializovanom zariadení sa uistite o spôsobe dezinfekcie nástrojov.
  • Kontrolujte svoje nohy a všímajte si zmeny na nechtoch a pokožke medzi prstami, tiež prejavy ako začervenanie, suchosť, svrbenie, pálenie, lúpanie, prasklinky.

Liečba hubových infekcií

Patrí do rúk odborníka, ktorý by mal zistiť, o aký druh húb sa jedná a podľa toho zvoliť vhodnú liečbu. Ale v lekárňach nájdete aj niekoľko voľnopredajných liekov, ktoré môžete vyskúšať pri prvých príznakoch ochorenia.

Avšak aj pri výbere voľnopredajného liečiva je vhodné poradiť sa aspoň s lekárnikom o jeho vhodnosti a účinnosti.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)

články autora...

Pridaj komentár