Tento rok je výnimočný, lebo okrem zvyčajnej chrípky ohrozuje ľudí nový coronavírus CONVID-19, ktorý si vyžiadal už nemálo obetí. Ide o respiračné ochorenie, ktoré spôsobuje vírusový zápal pľúc.
Napriek prísnym bezpečnostným opatreniam sa vyskytol už aj v krajinách Európy a keďže je aj obdobie chrípok a chrípke podobných ochorení, treba sa mať na pozore.
Proti vírusom neexistuje cielená a účinná liečba, iba liečba symptomatická. Navyše sa tieto ochorenia častokrát komplikujú bakteriálnou infekciou (angínou, zápalom stredného ucha, zápalom priedušiek, zápalom pľúc)…
Čo robiť, aby sme sa ubránili pred infekciou?
Najlepšou ochranou pred vírusovými ochoreniami dýchacích ciest je zaistiť dobrú kondíciu nášmu imunitnému systému.
Jednou z látok, ktorá dokáže imunitný systém účinne podporovať a udržiavať ho v aktívnom „pohotovostnom stave,“ je vitamín C. Počas infekcie ho biele krvinky potrebujú v niekoľkonásobne väčšom množstve, ako je to v bežnom živote.
Túto zvýšenú potrebu vitamínu C vieme zabezpečiť najlepšie lipozomálnym vitamínom C, napr. v prípravku LIPO C ASKOR JUNIOR, ktorý má niekoľkonásobne vyššiu vstrebateľnosť z čreva do krvi oproti jeho bežným formám vrátane tých s postupným uvoľňovaním.
Dôležité je aj dodržiavanie určitých hygienických zásad, ako je umývanie rúk pred jedením, zabezpečiť v miestnosti čerstvý vzduch, primeraný pohyb a vyváženú stravu s dostatočným obsahom vitamínov, enzýmov a minerálov z ovocia a zeleniny.
Ako využiť pamäť našich buniek
Preventívne proti chrípke môžeme využiť možnosť očkovania, a to už od konca septembra.
Jeho nevýhodou je fakt, že očkovacia látka (oslabený vírus, alebo jeho časti) sa nemusí zhodovať s aktuálnym vírusom, a teda nemusí dostatočne chrániť zaočkovaného jedinca.
Navyše sa vírusy aj počas jedného obdobia dokážu meniť, tzv. zmutovať. Preto je vhodné doplniť očkovanie ďalšími prípravkami, ktoré dokážu stimulovať imunitný systém – jeho prirodzené nešpecifické, ale aj špecifické obranné systémy.
Nešpecifickú obrannú reakciu organizmu v hlavnej miere zabezpečujú makrofágy (určitý druh bielych krviniek), ktoré pohlcujú všetko cudzorodé, teda aj vírusy, baktérie a tiež infikované bunky.
Imunitný systém má však aj špecifické „zbrane“ vo forme špecifických protilátok a buniek, ktoré zneškodňujú konkrétne vírusy, baktérie, ale aj rakovinové bunky. Bunky špecifickej imunity majú pamäť, a preto v prípade rovnakej opätovnej nákazy vedia rýchlejšie pripraviť špecifické protilátky.
Cielená podpora imunitného systému
Pokrok v medicíne prináša nové liečebné postupy s cielenými a menej zaťažujúcimi dávkami účinných látok na náš organizmus. Imunitný systém je totiž citlivý a schopný reagovať aj na malé podnety – nízke dávky, čo využíva napr. očkovanie.
Známou látkou používanou na stimuláciu imunity proti vírusom v medicíne nízkych dávok je extrakt z pečene a srdca kačky Anas barbariae. Účinok tejto „klasiky“ môžu potencovať ďalšie imunostimulačné látky napr. z rastlín Echinaceia a Asclepias vincetoxicum. Zníženie rizika bakteriálnych komplikácií chrípky s častými prejavmi bolestivého zápalu stredného ucha a pod. môže pomôcť extrakt z baktérie Haemophilus infuenzae.
Pri horúčke a hospodárení s energiou vo vnútri buniek môže pomôcť výťažok z rastliny Aconitum napellus, a pri opuchoch a zápaloch slizníc je vhodný extrakt z rastliny Belladonna. Cuprum (meď) v nízkych koncentráciách sa používa pri náhlych bolestiach svalov a pri horúčke.
Daná kombinácia látok je vo forme malých granuliek v lieku GUNAPREVAC, ktoré sa nechávajú rozpustiť v ústach, čo by sa dalo prirovnať k perorálnej vakcinácii. Je vhodná pre všetky vekové skupiny vrátane malých detí a tehotných žien.
Podporuje odolnosť organizmu pred vstupom vírusov (chrípkových a iných), ale pôsobí aj pri rozvinutej chorobe. Ten, kto vie cielene podporiť svoj organizmus a nezabúda na prevenciu má väčšiu šancu neochorieť a tiež rýchlejšie sa vyliečiť v prípade choroby.
Viac informácií na www.inpharm.sk