Imunitný systém ohrozujú mnohé faktory, medzi ktoré patrí aj prílišné vyčerpanie, psychické napätie a stres. Ľudia s oslabenou imunitou sú unavení a náchylní na ochorenia rôzneho pôvodu – prechladnutia, nádchy, virózy, chrípky, zápaly horných a dolných dýchacích ciest.
foto: dreamstime
Ľudské telo je zostavené tak, aby sa za bežných okolností dokázalo samo brániť atakom rôznych choroboplodných zárodkov. To sa však deje len vtedy, keď imunitný systém pracuje bezchybne. V jesennom a zimnom období prijímame menej vlákniny, vitamínov a minerálov z čerstvého ovocia a zeleniny. Telo nemá dostatočný prísun slnečných lúčov a negatívne naň vplýva aj prechod z chladného exteriéru do vykúreného interiéru. A keď oslabený organizmus atakujú mikróby – vírusy, baktérie či plesne, telo je náchylné im podľahnúť.
Prospešné outdoorové športy
Pre posilnenie imunitného systému je vhodné dodržiavať správu životosprávu, prijímať čo najkvalitnejšiu výživu, obmedzovať stresové situácie, nevyhýbať sa cvičeniu a primeranej fyzickej aktivite. Šport pôsobí blahodarne na celý organizmus, pomáha eliminovať aj civilizačné choroby. Pohyb v prírode, na čerstvom vzduchu prospieva aj rôznym kožným ochoreniam – akné, atopický ekzém či psoriáza . Outdoorové športy podporujú kvalitu zdravia v lete i v zime. Medzi najrozšírenejšie letné športy patrí beh, plávanie, bicyklovanie a loptové hry. Medzi najobľúbenejšie zimné športy patrí turistika, bežkovanie a lyžovanie. Na jeseň mnohí milovníci týchto zimných športov už vyberajú z pivníc svoje bežky a lyže , aby sa včas pripravili na zimnú lyžovačku na horách. Príroda je ideálnym regeneračným prostredím – čerstvý vzduch vo vyššej nadmorskej výške je balzamom pre telo i dušu. Outdoorové športy dodávajú telu energiu, predlžujú aktívny vek a prispievajú k optimálnej hmotnosti. Navyše, bežkovanie a lyžovanie vyvetrá hlavu, dopraje pocit slobody a je nekonečným zdrojom skvelých zážitkov – pozitívne vplýva na fyzické i psychické zdravie.
Podpora imunity otužovaním
Človek, ktorý nedisponuje dobrou kondíciou sa často cíti unavený a spomalený. Pohyb je prirodzenou životnou potrebou a jeho nedostatok má na zdravie obvykle nepriaznivý vplyv. Ak telo nie je aktívne, má oslabenú funkciu svalov, srdca, pľúc a iných orgánov, zlyháva mu aj imunitný systém. Skvelý spôsob prevencie pred mnohými ochoreniami je okrem športovania aj otužovanie. K prospešným prostriedkom otužovania patrí nielen pravidelný pohyb v prírode v každom počasí, ale aj dychové cvičenia, sprchovanie studenou vodou, saunovanie, časté vetranie priestorov v domácnosti i na pracovisku a mnoho iných.
Loading...