Počuli ste už o diéte FODMAP alebo strave s nízkym obsahom FODMAP? Nie je to redukčná diéta, ani žiadne zázračné riešenie na zbavenie sa prebytočných kíl. Nesiahajú po nej tí, ktorí chcú schudnúť do plaviek, ale tí, ktorí si potrebujú uľaviť od rôznych bolestí.
Strava s nízkym obsahom FODMAP:
- zaberá napríklad pri IBS (syndróme dráždivého čreva) a pri jeho príznakoch ako nadmerná plynatosť, bolesti brucha, nadúvanie, nevoľnosť, poruchy vyprázdňovania (hnačka alebo aj zápcha).
- Je účinná aj pri SIBO (bakteriálnom prerastaní v tenkom čreve).
- Znižuje príznaky únavy, letargie a zlej koncentrácie.
- Dobré skúsenosti majú aj pacienti s NCGS (neceliakálna gluténová sezitivita alebo citlivosť na lepok, resp. Pšenicu).
Čo znamená skratka FODMAP
FODMAP zahŕňa skupinu sacharidov a alkoholov, ktoré sa prirodzene vyskytujú v potravinách alebo v prídavných látkach. Do FODMAP patrí fruktóza, fruktany, galaktooligosacharidy, laktóza a polyoly.
Alebo poďme po jednotlivých písmenkách FODMAP:
- Fermentable (kvasiteľné): sacharidy a alkoholy sú rozkladané baktériami v hrubom čreve
- Oligosaccharides (oligosacharidy): jednoduché cukry, ktoré sa nachádzajú v potravinách ako pšenica, raž, jačmeň, cibuľa, pór, šalotka, cesnak, šošovica, fazuľa, artičoky, čakanka, špargľa, červená repa, rukola, brokolica, ružičkový kel, kapusta, fenikel, fruktooligosacharidy (FOS), oligofruktózy, inulín (vláknina) a prebiotiká
- Disacharides (disacharidy): laktóza (mliečny cukor) v mlieku, jogurtoch, pudingoch, zmrzline, masle, čokoládových cukrovinkách, v niektorých mäsových výrobkoch ako sú nárezy, klobásy.
- Monosaccharides (monosacharidy): fruktóza, ktorá sa nachádza v mede, mangu, melóne, jablkách, hruškách, kukuričnom alebo glukózovo-fruktózovom sirupe
- Polyols (polyoly): alkoholy sacharidov, napríklad sorbitol, manitol, maltitol, xylitol, izomalt, ktoré sa prirodzene nachádzajú v niektorom ovocí (jablká, hrušky, marhule, nektarinky, černice, čerešne, liči, broskyne, červený melón, slivky), v niektorej zelenine (hrášok, karfiol) v hubách, v náhradách cukru v cukrovinkách, v žuvačkách, aj v zubných pastách.
Prečítajte si aj:
Každý má svoju FODMAP potravinu
Nie všetky vymenované FODMAP potraviny spúšťajú automaticky príznaky u všetkých ľudí. Ale je pravdepodobné, že veľa ľudí reaguje citlivo po konzumácii konkrétnej FODMAP potraviny. A to tak, že ich začne nadúvať, majú bolesti brucha, hnačku alebo zápchu, prípadne ich kombináciu. U každého je “na vine” iná FODMAP potravina alebo potraviny.
Po konzumácii FODMAP potravín alebo nápojov nedochádza k ich absorpcii v tenkom čreve. Prechádzajú do hrubého čreva, kde ľahko kvasia vďaka baktériám, ktoré sa nachádzajú v hrubom čreve, čo sa prejaví nadmernou produkciou plynov. Nakoľko FODMAP sú vysoko osmotické, teda priťahujú vodu do hrubého čreva, zvyšuje sa náplň čreva, aj motorika pohybu čriev.
Kedy zvoliť Low FODMAP
Pri podozreniach, že pacient reaguje príznakmi na niektorú FODMAP potravinu, mal by sa obrátiť na lekára a pod dohľadom odborníka (nutričného terapeuta, dietológa) riešiť problém zavedením diéty Low FODMAP.
Samovoľné naordinovanie si diéty Low FODMAP sa neodporúča, pretože môže prísť k nutričným deficitom. Pacient nemusí vedieť vhodne nahradiť skladbu jedálnička, môže mať znížený príjem vitamínov, minerálov, antioxidantov, vlákniny, čo negatívne ovplyvní jeho črevný mikrobióm aj metabolizmus.
Prečítajte si aj:
Dovolené a zakázané potraviny
Medzi “červené” potraviny pre vysoký obsah FODMAP patria najmä:
- obilniny: pšenica, raž, jačmeň (nezabudnite aj na produkty z nich, ako kuskus, krupica, bulgur)
- strukoviny: fazuľa, hrach, šošovica, sója
- mlieko a mliečne výrobky
- orechy: kešu, pistácie
- ovocie: jablká, hrušky, slivky, figy, marhule, broskyne, nektarinky, čerešne, červené ríbezle, exotické ovocie ako mango, liči, kaki, tamarilo (nezabudnite aj na sušené ovocie, lyofilizované ovocie, ovocné šťavy)
- zelenina: cesnak, cibuľa, šalotka, biela časť póru, biela časť jarnej cibuľky, špargľa, karfiol, kapusta, ružičkový kel, fenikel
- huby
- sladidlá ako med, kokosový cukor, brezový cukor, melasa
Medzi “zelené” potraviny s nízkym obsahom FODMAP patria najmä:
- obilniny a pseudoobilniny: ryža, pohánka, pšeno, ovos, quinoa, kukuričná krupica (polenta)
- strukoviny: arašidy
- mlieko a mliečne výrobky: rastlinné mlieka a výrobky z nich
- mäso
- ovocie: jahody, maliny, čučoriedky, brusnice, kiwi, pomaranče, mandarinky, nezrelé banány, rebarbora
- zelenina: šaláty, mrkva, petržlen, kaleráb, cukina, mangold, špenát, tekvica, reďkovka, uhorka, čínska kapusta, batáty, paprika, paradajka, zelená časť póru, zelená časť mladej cibuľky, zázvor
- sladidlá ako trstinový cukor, javorový sirup, repný cukor, stévia
Prečítajte si tiež:
Postup pri diéte Low FODMAP
Prvá fáza – eliminačná (6-12 týždňov): zo stravy sa vylúčia alebo minimalizujú potraviny s vysokým obsahom FODMAP sacharidov
Druhá fáza – zaťažujúca (8 týždňov): do stravy sa opäť zavádzajú FODMAP potraviny, a to tak, že každý týžden sa pridáva iná skupina FODMAP potravín, napríklad
- 1. týždeň disacharidy (napríklad mlieko),
- 2. – 3. týždeň polyoly (napríklad avokádo),
- 4. týždeň oligosacharidy (napríklad strukoviny),
- 5. – 7. týždeň fruktany napríklad brokolica, šošovica, cibuľa,
- 8. týždeň monosacharidy (napríklad med)
Tretia fáza – permanentná strava so zníženým obsahom FODMAP
Cieľom diéty FODMAP nie je doživotný zákaz konzumácie určitých potravín, ale identifikácia konkrétnych problémových potravín (sacharidov), zistenie, koľko takejto problémovej potraviny môžem zjesť, teda aké je pre mňa bezpečné množstvo, kedy sa nemusím báť, že po konzumácii tejto potraviny budem mať tráviace problémy.
Prečítajte si aj:
Zdroj: Bezlepková diéta (Celiakia a ochorenia vyvolané lepkom), Jarmila Kabátová, Jarmila Kabátová ml., Raabe
Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Schär
Spoločnosť Dr. Schär vyrába produkty pre rôzne špecifické výživové potreby. Bezlepkové pre pacientov s celiakiou a inými nežiadúcimi potravinovými reakciami súvisiacimi s lepkovými obilninami, bezlaktózové pre ľudí s intoleranciou laktózy a novinkou sú certifikované produkty vhodné aj pri LowFodmap diéte u pacientov so Syndrómom dráždivého čreva- IBS alebo Syndrómom bakteriálneho prerastania v tenkom čreve-SIBO. Viac sa dozviete na www.schaer.com.