Uuups, trošku mi ušlo

Mária Kopčíková 11

Túto vetu by sme akosi automaticky pripísali ústam malého drobca, ktorý sa snaží zbaviť plienok a počas letných dní sa promenáduje len v pišigaťkách a tréning práve prekročil hranicu tolerancie jeho močového mechúra.

No čo ak by toto slovné spojenie vyslovila mladá krásna dáma, od ktorej by sme to naozaj nečakali?

Je inkontinencia problém výlučne detí a seniorov? 

Výskumy ukazujú že zďaleka nie. Problém s únikom moču má pomerne dosť veľa žien (a aj mužov, ale ostaňme teraz pri ženskom probléme), jeho príčiny môžu byť rôzne, tak isto aj spôsoby riešenia toho problému. Poďme sa teda pozrieť na to PREČO? AKO TO RIEŠIŤ?

Inkontinencia nie je ochorením

Únik moču je príznakom rôznych problémov a ženám často spôsobuje obmedzenie aktívneho života, športovania, spoločenských aktivít. Podľa medicínskych definícii je inkontinencia popísaná ako akýkoľvek vôľou neovládateľný únik moču.

Hoci takmer 40% žien má tento problém, iba málo z nich sa s ním zdôverí, nieto ešte zverí do rúk odborníkom – lekárom, fyzioterapeutom. Väčšina z nich sa hanbí niečo povedať už len svojim blízkym.

Únik moču sa delí na:

  • tzv. stresová inkontinencia (nemá nič spoločné so stresom). Moč uniká pri kašli, kýchaní, smiechu, skákaní, behu.
  • tzv. urgentná inkontinencia. Moč unikne po nutkaní na močenie („nestihne dobehnúť“).
  • kombinácia oboch typov.

Príčiny inkontinencie sú rôzne,

  • pokles močovej rúry (často spojený aj s poklesom rodidiel po pôrode),
  • nedostatok hormónov po prechode,
  • ťažká fyzická práca,
  • opakované infekcie močových ciest.

Ak u seba pozorujete príznaky jedného či druhého typu inkontinecie, mali by ste absolvovať komplexné vyšetrenie, aby sa zistila skutočná príčina vášho problému. Okrem anamnézy takéto vyšetrenie zahŕňa vyplnenie tzv. denníka močenia, vyšetrenie krvi a moču, vyšetrenie pošvy na prítomnosť baktériigynekologické a urologické vyšetrenie, a tiež špeciálne vyšetrenie funkcií močového mechúra.

Liečba inkontinencie

by mala byť komplexná a zodpovedať typu inkontinencie. Podľa rôznorodosti príčin problému môže nasledovať preliečenie infektu, odporučenie cvičení panvového dna, v ťažkých prípadoch operačný zákrok.

Pri stresovej inkontinencii sa využívajú Kegelove cviky na podporu panvového dna, alebo tzv. elekrostimulácia, (slabé elektrické impulzy stimulujú vybrané svaly a nervy). V prípade zistenia ťažšieho stupňa tohto typu inkontinencie je najvhodnejšia operačná liečba (napr. tzv. pásková operácia, pri ktorej sa pod močovú rúru zavedie páska zo špeciálneho materiálu, ktorá pre močovú rúru vytvorí podporu). Samozrejme každá operácia má určité percento komplikácií, operácie pre unikanie moču nevynímajúc.

Ak žena nemôže  zo zdravotných dôvodov absolvovať operáciu, je k dispozícii viacero pomôcok, napr. špeciálny pesar, inkontinenčné vložky a nohavičky.  

V prípade zistenia tzv. urgentnej inkontinencie operačné riešenie nie je možné, v tomto prípade je najúčinnejšia konzervatívna liečba liekmi, ktoré však musí pacientka užívať dlhodobo. Ide o lieky, ktoré zväčšujú kapacitu mechúra a potláčajú sťahovanie jeho svalstva.

Pri ľahších typoch inkontinencie pamätajte na to, že zväčša sú dôsledkom poklesu panvového dna. Úlohou svalov tejto časti tela je slúžiť ako podporný aparát, držať močovú trubicu v správnom postavení a tým zabrániť úniku moču. Pokiaľ toto svalstvo nefunguje správne, okrem inkontinencie to môže viesť aj k bolestivým stavom.

Inkontinencia v tehotenstve

Objavuje sa asi u 30% tehotných žien. V gravidite sa zvyšuje frekvencia vylučovania moču, aj jeho denný objem. Smerom ku koncu tehotenstva sa zmenšuje kapacita mechúra, tlačí naň maternica, viac moču ostáva v močovodoch. V tomto čase sa môže objaviť aj potreba vylučovania moču v noci.

Ak žena zaznamená inkontinenciu v tehotenstve, ide zväčša o stresovú inkontinenciu. Dieťatko, ktoré rastie v maternici, postupne rozťahuje jej steny. Ona potom zapĺňa takmer všetko miesto v brušnej dutine, ostatné orgány stlačené vo zvyšnom priestore, vykonávajú svoje funkcie v „sťažených podmienkach“.

Po pôrode sa telo  ženy snaží vrátiť „do pôvodného stavu“.  Výkyvy hormonálnej hladiny, poškodenie panvového dna – oboje môže byť dôvodom pre únik moču. Za normálnych okolností by však prejavy inkontinencie mali do troch mesiacov od pôrodu vymiznúť. Lekári uvádzajú, že ak problémy neustúpia do polroka po pôrode, treba sa obrátiť na odbornú pomoc.

Foto: isifa, inkoforum

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. mne ostal takyto problem po pocas tehotenstva.. najskor to zacalo iba obcas, ale po porode to bolo stale horsie.. lekarka mi odporucila Incovenal Comfort je to novinka ale velmi si to chvalila.. uzivam to zatial len par dni. ale som velmi spokojna.. verim ze to pojde stale len k lepsiemu smile

  2. ja s tym mam problem po porode druhej dcerky.. asi mesiac uzivam teraz ten Incovenal Comfort.. a vidim riadny rozdiel.. dufam ze to bude takto pokracovat dalej. a svojho problemu sa zbavim uplne. lebo mi je to naozaj neprijmne..

  3. Chcem sa vám poďakovať za super článok a dámy vám, za tip na Incovenal comfort . Fakt to pomáha a hrozne mi vyhovuje, že tie tabletky nie sú na hormonálnom základe. Ale jasné, že som aj cvičila panvové dno….ale už je to podstatne lepšie, ešte tomu dávam pár týždňoov a verím, že problém je úplne preč.

  4. Ja som objavila pred mesiacom v lekárni Ive Inkontinstop ako najlepšie čo som doteraz užívala a spolu s kegelovými cvikmi nie je o čom, ani raz mi “neušlo” 😛 fakt odporúčam, ive je lepší ako ostatné smile

  5. Magistra V lekárni mi jednoznačne odporučila Incovenal že jej pomohol mega.musím priznať že som tomu verila (Dúfala).stal sa zázrak po mesiaci som nielen že bez vložky ale prestalo má nútiť cikat V noci A ešte aj sex máme lepší. Paráda jednička smile

  6. Mne najviac pomohol a zabral Ive inkontinstop, neskúšala som toho veľa ale ostala som pri tomto a som spokojná zwinker

  7. kegelové cviky sú fajn len pomaly účinkujú, preto som ja ešte do toho začala užívať ive inkontinstop a únik moču omnoho rýchlejšie ustupoval

  8. Osobne som teraz začala cvičiť. Najprv som chcela strašne chodiť na trampolíny, lenže tým to celé začalo, skúsila som nejaké tie babské rady ale najviac sa mi osvedčili kegelové cviky v kombinácii s dostatkom pitnej vody + uroval manosa akut. Ako kegelové cviky žiadna sranda, celkom som vyšla z cviku ako pracujem za počítačom, takže sa môžem občas aj zošalieť. Zo začiatku som myslela, že to vzdám, ale potom som si stále opakovala: “Robíš to pre svoje zdravie!” a držím sa toho dodnes a hlavne mám to napísané na skrini, ku ktorej som otočená hlavou keď cvičím, aby som si t9o stále pripomínala smile

  9. radšej odporúčam ive inkontinstop, účinok je rýchlejší stálejší a lepší; mam zname ktorym Ive pomohol na vlastnej kozi

  10. velmi dobre riesenie a pomoc je prípravok ive inkontinstop, pomaha v boji proti uniku mocu, bola som prekvapena z jeho ucinku

Pridaj komentár