Klimaktérium a voda

Mária Kopčíková 0

Klimaktérium a menopauza sú prirodzeným míľnikom v živote každej ženy a ich príznaky sa môžu u žien objavovať už po 40. roku života.

Klimaktérium a menopauza – príznaky a príčiny

Nejedná sa o dva výrazy pre ten istý stav ženy. Klimaktérium je stav, kedy vaječníky prestávajú plniť svoju funkciu (produkciu hormónov estrogén a progestesterón), až sa postupne zastaví pohlavný cyklus. Pojem menopauza znamená zastavenie menštruačného cyklu, čím sa uzatvára plodné obdobie ženy 

Medzi príznaky, ktoré obvykle sprevádzajú toto obdobie, patria:

  • Klimakterický syndróm – návaly tepla, potenie, depresívne stavy, búšenie srdca, pocit „nafúknutosti“, zadržiavanie vody v tele, podráždenosť, poruchy spánku.
  • Metabolický postmenopauzálny syndróm – zmeny metabolizmu tukov a kostí (zvýšené riziko srdcovocievnych ochorení a osteoporózy).
  • Organický postmenopauzálny syndróm – zmeny na niektorých orgánoch, v dôsledku ktorých vznikajú napríklad urologické ťažkosti, stenčenie kože, suchosť pošvy a iné.

Pitný režim pomáha zmieňovať symptómy klimaktéria

Ak sa ženy začnú rozprávať o klimaktériu, tak akosi prirodzene skĺznu na tému zvyšovania hmotnosti – to sa často pripisuje zadržiavaniu tekutín v našom tele. Dôvodov a súvislostí je však viacej.

Vďaka prirodzeným hormonálnym zmenám, ktoré sa dejú v našom tele, mení žena v tomto období svoj spôsob každodenného fungovania. U veľkého počtu žien sa znižuje množstvo pohybu, menia sa chute – objavuje sa výraznejšia chuť na sladké, objavuje sa zvýšený krvný tlak, môžu nastať problémy so správnym fungovaním štítnej žľazy… to všetko – spoločne s nie príliš vhodnou stravou, môže viesť k zvyšovaniu telesnej hmotnosti.

Voda je pre naše zdravie veľmi dôležitá – potrebujeme ju na reguláciu telesnej teploty, na okysličovanie telesných buniek, na likvidáciu produktov látkovej premeny z tela, k ochrane našich kĺbov … preto ak si niektoré ženy myslia, že problémy so zadržiavaním vody v tele vyriešia, ak obmedzia príjem tekutín, tak sa veľmi mýlia.

Jedným z obvyklých príznakom klimakterického obdobia sú návaly tepla – má ich vyše 75% žien. Aj v spánku sa môžete zobudiť kompletne mokrá od potu. Návaly môžu trvať od pár sekúnd do niekoľko minút, alebo aj hodín. Potom už ovplyvňujú každodenné činnosti. Môže sa pri nich objaviť nevoľnosť či zvracanie. Voda môže byť v tomto prípade záchranou. Stránka freedrinkingwater.com uvádza, že ak denne žena vypije aspoň 8 pohárov vody, pomôže to zmierniť tieto návalové stavy. Preto odporúčajú mať pohár vody aj na nočnom stolíku.

Dostatočný príjem tekutín pomáha aj so suchou pokožkou, ktorá sa môže vyskytnúť v tomto období. Dostatočná hydratácia organizmu zvnútra pomáha aj pokožke, aby bola jemná a hebká.

K zadržiavaniu tekutín v tele prispieva aj vysoký obsah sodíka v potravinách, ktoré žena konzumuje. Odporúčanie preto smeruje k obmedzovaniu solenia a konzumácie slaných potravín, a tiež potravín s rôznymi dochucovadlami, polotovarov. Opatrnosť treba venovať aj výberu minerálok – ak ich pijete. Dávajte pozor na tie s vysokým obsahom sodíka.

Ak sa žena dostane do situácie, že pocíti zadržiavanie vody v tele, okrem toho, že by samozrejme mala vyhľadať lekára a konzultovať svoj stav s ním, môže vyskúšať zvýšiť prísun vitamínu B, horčíka, draslíka a vápnika v strave. Úľavu prinášajú jedlá s močopudným účinkom, napr. uhorky, zeler či petržlen, melón, fenyklový čaj.

To čo určite pomáha pri zadržiavaní vody v tele je zvýšenie a spravidelnenie pohybovej aktivity. Hoci ste aj doteraz nikdy necvičili, skúste zaradiť chôdzu, plávanie, bicyklovanie, turistiku. Každý pohyb napomáha nášmu lymfatickému systému, aby fungoval správne.

Čo piť a čo nepiť v klimaktériu

Je dôležité pripomenúť, že piť tekutiny by ste mali ešte predtým, než pocítite smäd. Odborníci tvrdia, že pociťovanie smädu je už príznakom dehydratácie organizmu – miernej, ktorá naznačuje, že nám už tekutiny niekde chýbajú.

Odporúča sa vypiť denne asi 2 litre tekutín, v deň, kedy máte v programe zaradené cvičenie, doplňte tekutiny ešte viacej.

  • Najlepšou voľbou stále ostáva čistá voda.
  • Ovocné a zeleninové šťavy sú tiež vhodné,  pretože obsahujú vitamíny a minerály. Najlepšie, ak si viete urobiť šťavu z celého ovocia či zeleniny, nielen odšťavený produkt. Odšťavením sa oberáte o cennú vlákninu zo šupky ovocia či zeleniny.
  • Káva, čaj – sú radené medzi močopudné nápoje, teda naše telo dehydratujú. Ak si dáte šálku kávy, mali by ste si dať ešte o jeden pohár vody za deň naviac.
  • Ak máte problém ustriehnuť si denný príjem tekutín, noste všade so sebou fľašku s vodou. Budete mať vizuálnu kontrolu nad tým, ako hospodárite s tekutinami.

Ako si pomôcť v klimakterickom období prirodzenými prostriedkami

Ženy hľadajú rôzne možnosti, ako predísť klimakterickým symptómom. Niektoré na odporúčanie lekára volia hormonálnu liečbu. Iné radšej zvoli prirodzené prostriedky:

  • Fytoestrogény – rastlinné látky so štruktúrou a funkciou podobnou estradiolu, napr. rôzne rastlinné oleje – z ľanových semien, kukuričný, slnečnicový, sója, jahody, maliny, mrkva, datle, celozrnné obilniny, zelené fazuľové lusky.
  • Pokrmy z červenej repy,
  • Potraviny bohaté na esenciálné mastné kyseliny – ovplyvňujú tvorbu hormónov, majú vplyv na zdravú kožu a nervový systém – morské ryby (tuniak, losos, makrela), 
  • Potraviny s obsahom bóru – zvyšujú hladinu estrogénu: jablká, orechy, hrušky, hrozno, broskyne, mandle, med, hrach, šošovica,
  • Potraviny s vysokým obsahem selénu – znižujú návaly tepla, podporujú činnosť štítnej žľazy – morské ryby, celozrnné obilniny, vajcia, sója, fazuľa.
  • Z jedálnička by sme mali eliminovať živočíšne tuky, najmä údeniny, mastné jedlá a prílohy ako cestoviny, lúpanú ryžu. Zaradiť by sme naopak mali zakysané mliečne výrobky, tvaroh.

Spracované s použitím: solen.sk, freedrinkingwater.com, nemoci.doktorka.cz

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár