Kontaktné šošovky

Eva Pavlíková 9

Niekedy vekom, niekedy dedičstvom po rodičoch, inokedy záťažou napr. z práce pri PC, klimatizáciou, umelým osvetlením.

Naše oči prestávajú byť 100%. Problémy so zrakom nie sú už dávno ničím výnimočným.

Pristupujeme k nim 4. hlavnými spôsobmi: 

 

  1. nerobíme  nič,
  2. dáme si predpísať a nosíme okuliare,
  3. absolvujeme operáciu (nie je však vhodná pre každého a na každý problém oka),
  4. nosíme kontaktné šošovky.

Patrím zatiaľ k tým šťastlivcom, ktorí dovidia na číslo prichádzajúcej električky, aj keď je ešte za rohom, ale „okuliarnikov“ a ľudí vkladajúcich si ráno do oka to čudné plastové sklíčko je okolo mňa dosť už od detstva. 

Zaujala ma však štatistika, ktorá odhaduje, že kontaktné šošovky nosia len 2% Slovákov. Preto skúsim dnes špeciálne niečo poučné na túto tému.

Pre koho sú kontaktné šošovky určené?

Kontaktné šošovky dnes môže nosiť takmer každý bez obmedzenia veku a typu očnej chyby. Kontaktné šošovky môžu byť použité na korekciu všetkých zrakových chýb alebo ako kozmetické šošovky na zmenu farby očí.

Ak sa rozhodnete kontaktné šošovky vyskúšať, prvým krokom nie je nákup, ale návšteva u očného lekára alebo optometristu v očnej optike.

Ten oči vyšetrí a vylúči možné kontraindikácie, ktorými sú: rohovkové a spojivkové zápaly, poruchy imunity, niektoré alergické stavy. I keď vám šošovky odporučí, a začnete ich nosiť, nezabudnite na  následné preventívne kontroly aspoň 1 x ročne. 

Kontaktné šošovky aj pre deti

Od čias, keď prof. Otto Wichterle vyrobil prvé mäkké šošovky na odlievacom strojčeku postavenom zo stavebnice Merkur, prekonal ich vývoj veľmi dlhú cestu. Kontaktné šošovky dnes môže nosiť takmer každý bez obmedzenia veku a typu očnej chyby – dokonca i deti. Nie je stanovená žiadna veková hranica, od ktorej sa môžu kontaktné šošovky používať. Určite je lepšie začať nosiť kontaktné šošovky vo veku, keď sa o nich sám nositeľ dokáže postarať. To znamená nasadiť, vybrať a správne sa o ne postarať. Pokiaľ začínajúci nositeľ kontaktných šošoviek starostlivosť nezvláda, je bežné, že s nasadzovaním, vyberaním a starostlivosťou o ne pomáhajú rodičia. Väčšinu rodičov ani nenapadne, že by sa ich osemročné deti boli schopné zodpovedne starať o kontaktné šošovky, ktoré si samy aplikujú do očí. Preto sa títo rodičia ani u očného lekára neinformujú. Kontaktné šošovky môžu byť použité na korekciu všetkých očných chýb, pokiaľ máte zdravú rohovku a šošovky dobre znášate, čo u väčšiny populácie nebýva problém.

Výber dobrej kontaktnej šošovky

Tak ako pri iných výrobkoch, liekoch, pomôckach, aj v tejto oblasti je na trhu veľké množstvo možností, medzi ktorými si treba správne vybrať. Okrem správnej dioptrickej hodnoty a dobre zvoleného tvaru šošovky je pre jej pohodlnosť rozhodujúce, aby šošovka čo najmenej vysychala v priebehu nosenia a prepúšťala čo najviac kyslíka.

Najmodernejšie šošovky majú dokonca lubrikačný prvok, ktorý sa viaže na povrch šošovky, kde vytvára „hodvábnu“ vrstvu. Tá pomáha hladkému pohybu viečka po šošovke. Takýto materiál šošovky s vysokou priedušnosťou si udržiava zvlhčenie a minimalizuje vysúšanie šošovky počas dňa.

Jednodňové šošovky

Nosenie jednodenných kontaktných šošoviek je najbezpečnejšie, pretože riziko vzniku infekcie je v porovnaní s ostatnými typmi šošoviek najnižšie. Pri používaní jednodenných šošoviek sa do oka vždy aplikuje nová, v podstate sterilná šošovka. Večer ju hodíte do koša a ráno nasadíte novú. Preto tiež nedochádza k dráždeniu rohovky usadeninami, ktoré sa na šošovkách pre dlhodobejšie používanie môžu postupne vytvárať. Vďaka tomu je možné jednodenné šošovky používať aj pri niektorých alergiách. 

Tento typ kontaktných šošoviek je veľmi pohodlný. Neráta sa s opakovaným nasadzovaním, vyberaním a ďalšou manipuláciou, preto môžu byť oveľa tenšie ako iné druhy. Pokiaľ sa jednodenné šošovky nosia iba príležitostne na šport alebo ako zmena či doplnok k okuliarom (2 až 3 razy v týždni), vychádzajú jednodenné šošovky ako najlacnejší variant. Sú to ideálne šošovky pre začínajúcich alebo príležitostných nositeľov.  

Mesačné šošovky

Po otvorení balenia ich môžete nosiť 30 dní. Niektoré značky sú testované aj na predĺžené nosenie, preto neprekáža, pokiaľ sa v nich príležitostne aj prespí.

Ďalšia špecialitka sú šošovky, ktoré prepúšťajú dokonca až sedemkrát viac kyslíka, než bežné hydrogélové šošovky. Vďaka tomu sú vhodné pre osoby, ktoré sa chcú cítiť absolútne voľne a nechcú sa starať  o každodennú hygienu šošoviek. Môžu sa totiž ponechať v oku až tridsať dní; predpokladom sú zdravé oči a schválenie špecialistom – kontaktológom. O ich kvalite a zdravotnej nezávadnosti svedčí i to, že sa tieto šošovky používajú ako terapeutická bandáž po chirurgických zákrokoch alebo pri niektorých ochoreniach, či zraneniach na zmiernenie bolestí alebo urýchlenie hojenia oka.

Kozmetické – farebné šošovky

Zmena farby očnej dúhovky je pre väčšinu ľudí veľmi lákavá. Keď je dnes úplne bežné farbiť si vlasy, o čo príťažlivejšie je zmeniť si farbu očí – napríklad len tak, na jeden večer. Farbu očí si možno zmeniť tí, ktorí majú zrak v poriadku, aj tí, ktorí potrebujú korekciu. Farebné kontaktné šošovky sa totiž dajú dostať aj vo verziách bez dioptrií. 

Väčšina aplikačných stredísk má k dispozícii tzv. „DEMO“ šošovky, aby ste si vyskúšali, ktoré sa vám najviac hodia. Ale pozor – je mi jasné, že požičiate svojej sestre šaty na stretávku po 15 rokoch z výšky, ale s kontaktnými šošovkami to nerobte. Smie ich používať len jedna osoba. I keď kontaktné šošovky nemajú dioptrické hodnoty, nie je možné si ich navzájom požičiavať! Požičiavanie kontaktných šošoviek môže zvyšovať riziko infekcie.

Starostlivosť o šošovky

Zvolením vhodného režimu nosenia a výberom kvalitnej šošovky ešte nie je úplný úspech a bezproblémové nosenie kontaktných šošoviek zaručený. Pre zachovanie kvality šošoviek treba poctivo dodržiavať správny postup ich používania a starostlivosti o ne, ktorú každému užívateľovi vysvetlia v aplikačnom stredisku (optike alebo ordinácii očného lekára) pred zakúpením šošoviek. Nedostatočná alebo žiadna starostlivosť môže kontaktné šošovky nielen zničiť, ale tiež môže viesť k viacerým zdravotným problémom.

Líčenie a kozmetika

S kontaktnými šošovkami máte možnosť vystaviť svoje oči svetu. Už ich nemusíte skrývať za sklami okuliarov a môžete si užívať najnovšie trendy v líčení. Pokiaľ sa o šošovky správne staráte, nemali by s líčením nastať žiadne problémy. Je však nutné zachovávať niekoľko dôležitých zásad.

Šošovky si vždy nasaďte skôr, ako sa začnete maľovať. Po prvé na seba lepšie uvidíte a po druhé, nestane sa vám, že si pri nasadzovaní šošoviek rozmažete očné tiene alebo maskaru. Okrem toho, že by ste museli s líčením začať nanovo, dostali by sa vám na šošovku čiastočky líčidiel, ktoré by dráždili oko a rohovku. Naopak odlíčenie sa zásadne robí až po vybratí kontaktných šošoviek (pokiaľ nenosíte šošovky určené a dlhodobé nosenie). Dôvodom je opäť možnosť znečistenia šošovky čiastočkami riasenky a ostatných líčidiel pri odličovaní.

Pri nosení kontaktných šošoviek netreba používať špeciálnu kozmetiku; odporúča sa však dávať prednosť kozmetike pre nositeľky kontaktných šošoviek či pre osoby s citlivými očami. Pri výbere kozmetiky treba vždy myslieť na to, že usadeniny z líčidiel môžu šošovku poškodiť, najmä vode odolná (mastná) kozmetika. S ňou preto treba obzvlášť dodržiavať správne poradie: nasadenie šošoviek – nalíčenie – vybratie šošoviek – odlíčenie. Samostatnou kapitolou je používanie laku na vlasy a inej kozmetiky v spreji. Zatvorte oči a svoj účes prestriekajte lakom. Potom chvíľu počkajte, kým sa aerosol usadí a až potom otvorte oči. Ak ste v miestnosti, kde používa lak niekto iný, radšej na čas potrebný na jeho aplikáciu odíďte. Drobné čiastočky aerosolu sa ľahko usadia na šošovkách, ktoré môžu znečistiť a znehodnotiť.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.

články autora...

Komentáre k článku

  1. tak ja patrím asi k tým 2%-tám , nosím šošovky mesačné, ja nemám rada okuliare, aj ked ich využívam hlavne doma, stále mi padajú z očí, špinia sa, mastia, ked prší ,tak mám mokré aj okuliare, a to nehovorím teraz v zime, ked prídem do prekúrenej miestnosti a za 5 sekúnd ,,oslepnem”Rolleyes lebo sa mi okuliare zarosia. to sa so šošovkami nestane, jediné čo mi vadí je, že ked si ich pred sprchovaním nedám dole, tak sa mi doslova prilepia na oči Neutral , a musím počkať aj 10-15 min. kým ich môžem zložiť.

    ale inak je to veľká výhoda, a môžem potom pokojne nosiť aj slnečné okuliare.

     

    ale aj tak v budúcnosti chcem ísť na laserovú operáciu očí, ale zatiaľ na to nemám financie. Sad

  2. aj ja už 10 rokov nosím 3 mesačné šošovky a som tie spokojná.Môžem v pohode lyžovať,plávať…

    tiež nemám rada okuliare,ktoré sa v zime zarosia.Ešte ani raz som nemala zdravotné problémy.

    Ja z osomných skúseností môžem šošovky len a len odporučiť Big Grins

    treba si dávať pozor na prach,chemické výpary a už spomínaný lak Confused

    1. Váš komentár
      Určite by som neodporučala nosit 3 mesačne kontaktné šošovky na plávanie, do bazéna len s jednodňovými! Hoci doteraz si žiadne komplikácie nemala, keď raz náhodou prídu, budeš nepríjemne prekvapená ako strašne môže oko bolieť.
      Celkovo je dnes trend v oftalmológii používanie šošoviek mesačných a dokonca dvojtýždňových (pri predĺženom režime 3 týždne).
      Šošovky su fajn v určitých situáciach,ale okuliare sú stále najlacnejšou a najbezpečnejšou variantou korekcie zraku. A dnes sú našťastie už aj módnou záležitosťou.

      1. no moda sem, moda tam, ale sexi okuliare ti moc nepomozu na tenise, v bazene, na konoch…su proste situacie, kedy je bez okuliarov lepsie…

        1. Asi si si nevšimla, ale ja som písala čo do bazéna. Jednodňové šošovky! TAk isto aj na tenis, kone a podobne…..JE to lacnejšia varianta,ako otvoriť pár dvojtýždňových a dať si ich 3-krát za tie 2 týždne.Nepíšem o niečom o čom nemám šajnu. Okuliare síce nenosím, ale už som ich “zopár” predpísala, a tak isto som videla veeeeeeeeeeeeeeeľmi škaredé očká po nevhodne nosených šošovkách.

  3. Dobry den,

    aj ja mam velmi dobre skusenosti s kontaktnymi sosovkami, nosim ich uz viac ako tri roky.

    Uprimne, okuliare som “dlhsi” cas mala naposledy v porodnici, co je pomaly jedenast tyzdnov….:-).

    Naviac, velmi rada nosim slnecne okuliare, ak sa da, tak aj v zime :-). Sosovky su mojou zakladnou vybavou.

    Jednoducho vrelo odporucam.

     

    Jana

  4. ja tiež chcem ísť na operáciu,ale tiež nemám peniaze… Confused

    a kontaktné šošovky mám na sebe prvý deň…len neviem,ako si ich vyberiem…

    aké máte skúsenosti???

  5. ahoj, toto je asi jeden z najlepsich clankov, ktore som zaial nasla na internete. Nosim sosovky uy istu dobu a zaujimam sa o novinky v tejto oblasti. Ak sa rozhodnete prejst na sosovky a uz budete mat vybrany typ ktory vam sedi, tak odporucam si ich kupovat cez internet. ja napriklad nakupujem cez http://www.eiffeloptic.sk mozem si presne vybrat zakrivenie a diotrie ake potrebujem. Skusala som aj farebne dioptricke sosovky, nech je trochu zmena

Pridaj komentár