Menopauza sa dá zvládnuť aj bez liekov či hormónov

Marcela Beňová 0

Priberanie, zhoršená pleť, zlý spánok a pocit prázdnoty alebo prudké zmeny nálad – aj takto mnoho žien opisuje pocity, ktoré sprevádzajú obdobie klimaktéria. Menopauza zostáva strašiakom, ktorého sa obávame a nedá sa mu vyhnúť.

Ide pritom o prirodzený proces, na ktorý sa telo postupne pripravuje. Namiesto obáv je potrebné počúvať ho a dodať mu všetko, čo potrebuje.

Rozpoznajte príchod menopauzy včas

Obdobie menopauzy začína po 40. roku života. Najprv sa prejaví na menštruačnom cykle, menštruácia začína byť slabšia a kratšia, prípadne už nie je tak pravidelná.  Môže za to klesajúca hladina hormónov, predovšetkým ubúdajúci estrogén a progesterón.

Spomalí sa aj metabolizmus a mnoho žien začína priberať bez toho, aby sa zásadne zmenil ich prístup ku strave či pohybu. Veľkým problémom býva spánok. Veľa žien sa sťažuje na únavu, nespavosť a nočné návaly horúčavy.

Menopauza zásadne ovplyvňuje aj psychiku a duševnú pohodu. U žien sa môžu objaviť úzkosti či depresie, smútok a pocity osamelosti. Celý proces sa uzavrie najneskôr do 60. roku, keď sa ukončí menštruačný cyklus, zmeny sa ustália a telo aj psychika sa postupne vráti do bežného režimu.

Nevynechajte návštevu lekára

Príchod menopauzy vám veľmi rýchlo pomôže rozpoznať aj lekár. Návšteva ambulancie je dôležitá najmä preto, aby skontroloval stav vašich kostí. Toto obdobie sprevádza ich rednutie a preto často dochádza k úrazom. Inak však ide o prirodzené obdobie, ktoré si nevyžaduje žiadne zbytočné zásahy. Problémy nespôsobuje samotná menopauza, ale klimakterický syndróm, ktorý sprevádzajú bolesti hlavy, závrate, návaly horúčavy, prudké zmeny nálad a náhle priberanie či chudnutie. Pokiaľ sú prejavy vážne, môže vám lekár naordinovať hormonálnu terapiu. Treba však byť opatrný, hormonálna liečba je zásah do organizmu, ktorý môže sprevádzať viacero nežiadúcich účinkov.

Správna životospráva v období menopauzy

Ešte skôr, ako si od lekára necháte predpísať lieky, prehodnoťte životný štýl. Dostatok spánku, zdravá strava a pravidelný pohyb by sa mali stať súčasťou života skôr, ako sa objavia prvé hormonálne zmeny. Hoci sa o kvalitnom stravovaní hovorí dosť, v období menopauzy je viac než dôležité pamätať na niekoľko zásad. Základom jedálnička by nemala byť biela múka a cukor, ale celozrnné výrobky, bielkoviny, ovocie a zelenina. Aby ste predchádzali nespavosti, naordinujte si každý večer prechádzku.

O tom, ako bude vaše telo znášať obdobie menopauzy, rozhoduje viacero faktorov. Dedičnosť, fyzický stav, psychická odolnosť a stresová záťaž rozhodujú, či zvládne telo menopauzu dobre, alebo sa objavia problémy. Aj preto je dôležité, aby sme sa vyhýbali stresovým situáciám a prebdeným nociam. Výskumy ukazujú, že ženám výrazne prospieva aj vhodne nastavená fytoterapia. Okrem potravín s vyššou dávkou vitamínu D by v jedálničku nemala chýbať sója a bylinkové čaje.

Namiesto (druhej) kávy kvalitný čaj

Z pitného režimu by mal najmä v období prejavov menopauzy vypadnúť alkohol a nadmerné množstvo kofeínových nápojov. Prečo? Pomáhate tak predchádzať návalom horúčavy a dehydrovaným slizniciam a pokožke, ktorej dá menopauza zabrať. Káva či pohár vína však nenahradia šálku kvalitného nápoja, ktorý pomáha udržiavať organizmus v rovnováhe a predchádzať nepríjemným prejavom menopauzy. Aj preto si veľa žien počas dňa dopraje bylinkový čaj ako prevenciu proti zdravotným ťažkostiam. 

Obľúbenou značkou je prírodný čaj UKKO, ktorý obsahuje rastlinné zložky ako roiboos, medovku, šalviu či myší chvostík. Všetky tieto bylinky pomáhajú pri prevencií ženských chorôb, znižujú krvný tlak, podporujú činnosť metabolizmu a prispievajú k zdravšiemu spánku.

„Čaj UKKO mi zmiernil všetky príznaky. Už žiadne nočné potenie a návaly, cítim sa kľudnejšia, vyrovnanejšia, dokonca mi doktorka vysadila lieky na tlak, ktoré som užívala päť rokov. Pre mňa čaj UKKO určite najlepšie, čo som vyskúšala, som spokojná. Odporučila som ho sestre aj kolegyniam v práci. Určite ostanem čaju verná, pokiaľ to bude potrebné.”
píše vo svojom komentári Anna.

Fytoterpii verili generácie pred nami a inak to nemajú ani dnešné ženy, ktoré sú aj v období menopauzy stále aktívne, chodia do práce, starajú sa o rodinu, majú svoje koníčky. Aj preto chceme ostať zdravé a fit. Skúsenosti zákazníčok potvrdzujú, že s čajom UKKO sa im to darí lepšie. Vysadené lieky na tlak, lepšie zvládnutie stresu, žiadne návaly horúčavy – aj k tomu pomáha každodenná šálka správne namiešaného bylinkového čaju. Výhodou tejto prevencie je, že je prirodzená a na rozdiel od liekov nezaťažuje organizmus. Správna strarostlivosť sa odrazí nielen na zdraví, ale aj našej pohode a radosti zo života.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 3,60 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár